Oświetlenie solarne LED a białe certyfikaty 0
Oświetlenie solarne LED a białe certyfikaty

Oświetlenie solarne LED a białe certyfikaty

Oświetlenie solarne LED ze względu na fakt, iż nie czerpie energii elektrycznej z sieci energetycznej, a produkuje ją na własne potrzeby za pomocą zastosowanych w nim paneli fotowoltaicznych, określane jest jako ekologiczne źródło światła. Dzięki temu może ono przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstw decydujących się na jego montaż oraz umożliwić uzyskanie tak zwanych białych certyfikatów, na których skupiamy się w tym wpisie. 

Czym są białe certyfikaty?

Białe certyfikaty są świadectwem efektywności energetycznej, które przyznawane jest za uzyskanie określonych oszczędności energii poprzez przeprowadzenie modernizacji czy remontów. Są one więc poświadczeniem zwiększonej przez firmę efektywności energetycznej oraz jednocześnie stanowią one prawa majątkowe, które mają wartość pieniężną i mogą być sprzedawane na giełdzie. Rozwiązanie to ma na celu zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w prace modernizacyjne, które pozwalają oszczędzać zarówno energię cieplną, jak i elektryczną, a co za tym idzie, przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. 

Kto i za co może uzyskać białe certyfikaty?

Białe certyfikaty są rozwiązaniem przeznaczonym dla wszystkich przedsiębiorstw, które chcą uzyskać dodatkowe środki na przeprowadzenie inwestycji związanych z polepszeniem ich efektywności energetycznej. Skorzystać z niego mogą więc wszystkie firmy, które za sprawą realizowanych inwestycji zwiększają swoją efektywność energetyczną o nie mniej niż 10 toe (10 ton oleju ekwiwalentnego w ciągu 12 miesięcy).

Do inwestycji, które pozwalają uzyskać taki efekt, zalicza się między innymi: 

  • unowocześnienie parku maszynowego i wyposażenie go w energooszczędne maszyny, 
  • wykonanie termoizolacji budynków,
  • inwestycja w odnawialne źródła energii.

Oświetlenie solarne LED a poprawa efektywności energetycznej przedsiębiorstwa

Poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa jest także w stanie zapewnić wymiana klasycznego oświetlenia zewnętrznego na lampy solarne LED, które generują zerowy pobór energii elektrycznej. W związku z tym przy założeniu, że teren wokół przedsiębiorstwa oświetlany jest za pomocą 30 lamp LED o mocy 8 W każda, to wszystkie z nich w ciągu jednej godziny zużywają 0,24 kWh energii elektrycznej. W ciągu 12 godzin oświetlania danego terenu zużycie to wzrasta do poziomu 2,88 kWh, co przekłada się na miesięczne zużycie prądu na poziomie 86,4 kWh oraz roczne - 1036,8 kWh. 

Wymiana tych wszystkich lamp na solarne modele LED jest wobec tego w stanie zaoszczędzić w takim przypadku 1036,8 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Przy jednoczesny zachowaniu wysokiej skuteczności oświetleniowej zastosowanego rozwiązania, gdyż dostępne w naszej ofercie lampy solarne LED to modele, których strumień świetlny może wynosić nawet ponad 10 000 lumenów.

W jaki sposób można uzyskać białe certyfikaty po wymianie oświetlenia na lampy solarne LED?

Aby uzyskać białe certyfikaty, należy przede wszystkim wykazać, że przeprowadzona inwestycja zwiększyła w znaczny sposób efektywność energetyczną przedsiębiorstwa. Konieczne jest więc wykonanie specjalistycznego audytu, którego wyniku będą porównywane z osiągniętymi efektami po realizacji inwestycji, którą może być między innymi wymiana klasycznego oświetlenia na lampy solarne LED. Cały proces wydawania białych certyfikatów wymaga także złożenia odpowiedniej dokumentacji do Urzędu Regulacji Energetyki, w którym jest ona rozpatrywana przez 45 dni. 

Przedstawicieli firm zainteresowanych zakupem lamp solarnych LED podczas przeprowadzania inwestycji mających zwiększyć efektywność energetyczną ich przedsiębiorstw zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie z naszej oferty, dopasowane w pełni do potrzeb oświetleniowych występujących na danym terenie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl