Na jakiej podstawie powinno być dobierane uliczne oświetlenie solarne LED? 0
Na jakiej podstawie powinno być dobierane uliczne oświetlenie solarne LED?

Na jakiej podstawie powinno być dobierane uliczne oświetlenie solarne LED?

Jednym z głównych powodów, przez które uliczne lampy solarne LED są bardzo często krytykowane, jest nieodpowiednie dobranie ich rodzaju do danych potrzeb oraz miejsca, w którym mają być one użytkowane. Obecne zamówienia, zwłaszcza publiczne dotyczące lamp solarnych LED zawierają niejasne informacje, dające szeroki zakres doboru tego typu oświetlenia. Przez co bardzo często nie spełnia ono swoich podstawowych funkcji. W tym artykule skupiamy się więc na 4 najistotniejszych elementach przy doborze ulicznych lamp solarnych LED.

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze ulicznych lamp solarnych LED

Lampy uliczne, aby spełniały w 100% swoją funkcję, muszą być dobrane w odpowiedni sposób pod względem ich parametrów użytkowych do miejsca, w jakim mają być zamontowane oraz zadań, jakie mają one pełnić. Do oświetlenia alejek parkowych oraz przejścia dla pieszych powinna wobec tego zostać dobrany całkiem inny model ulicznej lampy solarnej LED. Niestety bardzo często projekt oświetlenia bazujący na tym rozwiązaniu nie uwzględnia takich kwestii. Na próżno w nim wobec tego szukać szczegółowych informacji pozwalających dobrać odpowiedni model lampy solarne LED, która będzie w pełni skuteczna. Błąd ten skutkuje więc nieodpowiednim doborem modeli lamp, do istniejących potrzeb.

Z jakich informacji powinien składać się dobry projekt ulicznego oświetlenia solarnego LED?

Aby zakupione uliczne solarne lampy LED były w stanie w pełni skutecznie oświetlać dany obszar zgodnie z występującymi na nim potrzebami, należy projektując składające się z nich oświetlenie wziąć pod uwagę co najmniej 4 wymienione poniższej kwestie. 

Wytyczne związane z systemem zasilania ulicznych lamp solarnych LED

Pierwszą z nich jest system zasilania ulicznych lamp solarnych LED, które bazują na energii słonecznej przemienionej za pomocą paneli fotowoltaicznych w energię elektryczną. Wobec tego w tym przypadku należy przede wszystkim określić, czy dany model lampy ma być wyposażony w panel mono, czy też polikrystaliczny. Istotna jest także jego moc oraz to gdzie finalnie będzie on zamontowany — na szczycie słupa, w obudowie lampy czy też niezależnie od niej. 

Wytyczne związane z oprawami ulicznych lamp solarnych LED

Projektując oświetlenie z zastosowaniem ulicznych lamp solarnych LED, należy także w szczegółowy sposób określić parametry związane z samymi lampami. Zaliczyć można do nich między innymi typ lampy, który ma wpływ na jej kształt oraz sposób montażu, a także:

  • docelową wysokość, na jakiej ma być zamontowana uliczna lampa solarna LED,
  • materiał, z jakiego ma być wykonana uliczna lampa solarna LED. 

Wymagania związane z funkcjami oświetleniowymi realizowanymi przez uliczne lampy solarne LED

W przypadku dobierania ulicznych lamp solarnych LED niezwykle istotne jest także określenie ich parametrów oświetleniowych, wśród których wyróżnić można:

  • wydajność oświetleniową wyrażoną w lumenach na 1 wat pobieranej przez lampę energii, 
  • rozsył światła, o którym więcej pisaliśmy tutaj,
  • wytyczne związane ze strumieniem świetlnym,
  • barwę światła,
  • moc diod LED zastosowanych w lampie solarnej. 

Wymagania związane z akumulatorem zastosowanym w ulicznej solarnej lampie LED

Ostatnią istotną kwestią, od której zależy skuteczność działania systemu oświetlenia ulicznego bazującego na lampach solarnych LED, są natomiast zastosowane w nich akumulatory. W tym przypadku należy jasno określić wymagany rodzaj akumulatora, a także liczbę godzin, przez jaką ma on pracować oraz jego pojemność, od której zależy to, ile energii będzie on w stanie zgromadzić, a co za tym idzie, jak długo będzie mógł zasilać lampę solarną. 

Podsumowując, aby dobrane do systemów oświetleniowych uliczne lampy solarne LED w pełni spełniały swoje funkcje, muszą zostać dobrane do miejsca ich zastosowania wedle ściśle określonych parametrów wymienionych powyżej. Tylko w takiej sytuacji, można mieć bowiem pewność, że stworzony z ich użyciem solarny system oświetlenia będzie najwyżej jakości, a co za tym idzie w pełni skuteczny, przy czym jego wartość nie będzie zawyżona poprzez zbędne niekiedy zbyt wyśrubowane parametry lamp. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8432434d702a4c6885389db728be48b9#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl