Czym jest rozsył światła i jakie jest jego znaczenie w przypadku ulicznych lamp solarnych LED? 0
Czym jest rozsył światła i jakie jest jego znaczenie w przypadku ulicznych lamp solarnych LED?

Czym jest rozsył światła i jakie jest jego znaczenie w przypadku ulicznych lamp solarnych LED?

W przypadku oświetlenia zewnętrznego, takiego jak uliczne lampy solarne LED istotnych jest wiele jego parametrów, które jednoznacznie przekładają się na jego skuteczność oraz funkcjonalność. Wobec tego oprócz odpowiedniej klasy szczelności, właściwego strumienia świetlnego i mocy, muszą one również cechować się właściwym kątem rozsyłu światła. Wobec tego, czym jest rozsył światła, na co on wpływa i jakie jest jego znaczenie w przypadku ulicznych lamp solarnych LED? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym wpisie.

Czym jest rozsył światła?

Rozsył światła to nic innego jak kąt nachylenia względem oświetlanej płaszczyzny, w jakim emitowany jest strumień świetlny przez jego źródło. Aby móc go określić dokonywany jest wobec tego pomiar światłości, będącej kątową gęstości strumienia świetlnego (odpowiednikiem natężenia promieniowania w radiometrii) w różnych kierunkach i tworzony wykres światłości, czyli tak zwana krzywa światłości. Na jego podstawie można odczytać rozsył światła w dwóch płaszczyznach — pionowej przechodzącej przez oś oprawy oraz prostopadłej do osi oprawy. 

4 rodzaje rozsyłu światła i ich charakterystyka oraz zastosowanie

Rozsył światła dzieli się na cztery podstawowe rodzaje ze względu na ich charakterystykę. Każdy z nich ma wobec tego całkiem odmienne zastosowanie zależne od efektu, jaki ma zapewnić źródło światła. 

Pierwszy z nich to wąski strumień światła, czyli padający na przykład pod kątem 30 stopni, sprawdza się on przede wszystkim do oświetlania punktowego. Drugi z nich to szeroki strumień światła, do którego można zaliczyć oświetlenie o kącie nachylenia emitowanego przez nie strumienia świetlnego od 120 stopni. W tym przypadku gwarantuje on oświetlenie szerokiego obszaru, najczęściej stosowany jest on w oświetleniu wewnętrznym. Trzeci rodzaj rozsyłu światła, czyli symetryczny spotykany jest w przypadku większości opraw oświetleniowych, gdyż zapewnia on równomierne oświetlenie przestrzeni znajdującej się w ich obszarze. Ostatnim rodzajem rozsyłu światła, jest natomiast rozsył asymetryczny, który znajduje zastosowanie w oświetleniu obszarów o szczególnych wymaganiach, w tym między innymi ciągów komunikacyjnych. 

Na co wpływa rozsył światła w oświetleniu zewnętrznym?

Choć pojęcie związane z rozsyłem światła nie jest zbyt popularne, ma ono wpływ na wiele parametrów oświetlenia. Od niego zależy bowiem między innymi:

  • widoczność w obszarze oświetlanym przez lampę,
  • to czy lampa będzie oślepiać osoby znajdujące się w obszarze oświetlanym przez nią,
  • to jak światło będzie się rozpraszało podczas opadów atmosferycznych. 

Dlatego też odpowiednie dobranie ulicznych lamp solarnych LED powinno obejmować także skontrolowanie tego, jaki zapewniają one rozsył światła. 

Jaki rozsył światła jest najlepszy w przypadku ulicznych lamp solarnych LED?

Uliczne lampy solarne LED w zależności od miejsca ich montażu mają za zadanie zapewnić odpowiednią widoczność pieszym, a także niekiedy kierowcom pojazdów. W związku z tym powinny być w stanie dostatecznie doświetlić cały obszar znajdujący się wokół nich. Czyli na przykład w przypadku chodników czy alejek zarówno ich długość, jak i szerokość. Dlatego też w przypadku ulicznych lamp solarnych LED najlepszym rodzajem rozsyły światła, jest rozsył asymetryczny lub symetryczny, który pozwala uniknąć niebezpiecznego i niekomfortowego efektu oślepienia, jednocześnie zapewniając pełną skuteczność związaną z ilością dostarczanego światła przez oprawę w danym obszarze. 

Podsumowując, rozsył światła w dużej mierze wpływa na to, jak odbierane jest przez osoby znajdujące się w obszarze oświetlanym przez lampę solarną LED emitowane przez nią światło. Wpływa on także na jej skuteczność oświetleniową, która w przypadku oświetlenia ulicznego powinna być zachowana na jak najwyższym poziomie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:b3a9c40628a94047b83877b20ce8bd85#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl