Jak wydajne są lampy solarne LED w poszczególnych porach roku? 0
Jak wydajne są lampy solarne LED w poszczególnych porach roku?

Jak wydajne są lampy solarne LED w poszczególnych porach roku?

Wśród przeciwników lamp solarnych LED nie brakuje głosów dotyczących tego, że tego typu oświetlenie nie jest w stanie zapewniać skutecznego światła w obszarze ich montażu przez cały rok. Chcąc obalić ten mit, postanowiliśmy więc szczegółowo omówić to, od czego zależy wydajność ogrodowych, tarasowych, a także ulicznych lamp solarnych LED zarówno w ciągu roku, jak i podczas wybranego miesiąca. Udowadniając tym samym, że tego typu oświetlenie może być tak samo skuteczne, jak klasyczne rozwiązania. 

Jak działają panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED?

Jak sama nazwa wskazuje, lampy solarne LED działają, dzięki produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, jakimi są promienie słoneczne za pomocą paneli fotowoltaicznej. W związku z tym ich skuteczność oświetleniowa, a tym samym wydajność zależy w dużej mierze od pracy samych paneli. Dlatego też w pierwszej kolejności skupimy się na zasadzie ich działania. 

Panele fotowoltaiczne składają się więc z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które produkują prąd z wykorzystaniem zjawiska fotoelektrycznego. Polega ono na zmianie właściwości elektrycznych ogniw za pomocą ruchu elektronów pod wpływem padających na nie promieni słonecznych, będących jednocześnie promieniowaniem elektromagnetycznym. Kiedy więc fotony (najmniejsze jednostki światła słonecznego) padają na ogniwa fotowoltaiczne, powstaje różnica potencjałów elektrycznych, czyli napięcie, które następnie przepływa do baterii, w których jest kumulowane. 

Wynika z tego więc, że jeśli poziom nasłonecznienia w danym okresie jest niższy, panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED produkują mniej energii. Można by było więc na tym etapie zakończyć nasze rozważania i przyznać rację przeciwnikom ulicznych lamp solarnych LED. Jednak kwestia ta nie jest tak zero jedynkowa, jakby mogło się to wydawać. 

Produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne solarnych lamp LED na przestrzeni roku

Produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne, potrzebnej do zasilania lamp solarnych LED jest oczywiście różnorodna na przestrzeni roku. W zimowo-jesiennych miesiącach, poziom produkcji energii elektrycznej jest znacznie ograniczony. Z kolei wiosną zaczyna on wzrastać, aby latem uzyskać szczytowy poziom. Jednak to, jakie ilości energii elektrycznej jest w stanie wyprodukować panel fotowoltaiczny w poszczególnych porach roku zarówno w słoneczny, jak i pochmurny dzień wskazują lepiej dzienny uzysk paneli fotowoltaicznych. 

Według niego nawet w okresie zimowym, czyli w grudniu najniższy poziom produkcji energii elektrycznej utrzymuje się na poziomie ponad 250 W w szczytowych momentach około południa. Taka ilość prądu wygenerowanego z promieni słonecznych jest więc w stanie zasilić lampę solarną LED w dostateczny sposób nocą, aby ta skutecznie oświetlała dany obszar, co prawda z mniejszą wydajnością, jednak nie gasnąć całkowicie. 

Produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne solarnych lamp LED na przestrzeni miesiąca

Zmniejszona ilość produkowanej energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED jest także nurtującą kwestią dla osób rozważających ich zakup w sytuacji, kiedy w kilku następujących dniach po sobie będzie występowało zachmurzenie. W takiej sytuacji lampa będzie czerpać energię skumulowaną na zapas w baterii, która może wystarczyć nawet na trzy dni. Ponadto, nawet podczas dużego zachmurzenia panele fotowoltaiczne produkują prąd.

Przykładowo w listopadzie 2020 roku od 9 do 12 dnia miesiąca, zachmurzenie utrzymywało się na dużym poziomie, pomimo to panele były jednak w stanie wyprodukować średnio około 2,5 kWh energii elektrycznej. Zakładając więc, że nasza lampa solarna ma moc 50 W, taka ilość prądu wystarczała na jej zasilanie przez kilkanaście godzin, nie biorąc pod uwagę energii, która była skumulowana w baterii po jej wyprodukowaniu w poprzedzające ten okres słoneczne dni. 

W związku z tym lampa solarna LED, nawet kiedy zastosowany w niej panel fotowoltaiczny nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości energii, nie gaśnie w ciągu nocy. Co prawda może być mniej wydajna w swoim działaniu, jednak wciąż nie oznacza to, że obszar, w którym jest ona zamontowana, pogrąży się w ciemności. 

Jak rozwiązać problem związany z ograniczoną produkcją energii elektrycznej przez panele zasilające uliczne lampy solarne LED?

Kwestie wydajności ogrodowych czy ulicznych lamp solarnych LED można także skutecznie poprawić, stosując się do trzech poniższych porad, dzięki którym produkcja energii elektrycznej, nawet w miesiącach o najmniejszym nasłonecznieniu w naszym kraju utrzyma się na zadowalającym poziomie. 

Zmiana położenia panelu względem słońca

Pierwszym z nich jest zmiana położenia panelu fotowoltaicznego względem słońca wędrującego w ciągu dnia po niebie. Nasze lampy solarne LED mają bowiem zamocowane panele na ruchomych elementach, pozwalających dowolnie modyfikować ich ustawienie. Samo ustawienie paneli powinno być natomiast dokonywane wedle parametrów dopasowanych pod względem terenu, na jakim zamontowana jest lampa. Więcej na ten temat pisaliśmy już we wpisie: JAK USTAWIAĆ PANELE FOTOWOLTAICZNE W LAMPACH SOLARNYCH LED, ABY BYŁY NAJWYDAJNIEJSZE?

Wykorzystanie adaptacyjnego systemu oświetlenia

Kolejną kwestią pozwalającą na zoptymalizowanie zużycia energii przez lampy solarne LED jest skorzystanie ze wbudowanego w przypadku modeli dostępnych w naszym sklepie Adaptacyjnego Systemu Oświetlania (ASO), który zarówno automatycznie, jak i za pomocą manualnych ustawień dopasowuje natężenie emisji oświetlenia, a tym samym redukuje pobór energii elektrycznej w pochmurne dni, tak aby wystarczyło jej na 12 godzin, czyli całą noc. To innowacyjne rozwiązanie zapobiega więc temu, aby lampa przestała całkowicie świecić nocą, przez co obszar oświetlany przez nią pozostaje zawsze bezpieczny. 

Dbanie o czystość paneli fotowoltaicznych

Mówiąc o wydajności lamp solarnych LED, nie można także zapominać o tym, że aby zastosowane w nich panele fotowoltaiczne były w stanie skutecznie produkować energię elektryczną, muszą być czyste. Dlatego też należy regularnie przeprowadzać ich czyszczenie, najlepiej według opisywanych już przez nas wskazówek, podpowiadających jak zrobić to poprawnie. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Podsumowując więc, lampy solarne LED co prawda mają różnorodną wydajność na przestrzeni całego roku, a nawet miesiąca. Jednak pomimo to są w stanie skutecznie oświetlać obszary, w których są one zamontowane, dzięki skumulowanej w bateriach energii lub chociażby stosowanej przez nas inteligentnej technologii ASO. Dlatego też nie należy rezygnować z nich. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl