Jak ustawiać panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED, aby były najwydajniejsze? 0
Jak ustawiać panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED, aby były najwydajniejsze?

Jak ustawiać panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED, aby były najwydajniejsze?

Dostępne w naszej ofercie lampy solarne uliczne, ogrodowe lub tarasowe bazują na odnawialnym, źródle energii jakim jest słońce. Dlatego też do w pełni sprawnego i poprawnego działania wymagają one odpowiedniego ustawienia paneli słonecznych, które kumulując energię z promieni, będą z nich produkować prąd. W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi tego, jak tego dokonać postanowiliśmy opisać ten proces krok po kroku, tak aby ustawienie paneli fotowoltaicznych w poprawny sposób zapewniający najlepszą wydajność?

Jak działają panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED?

Zapewniające energię niezbędną do oświetlania przez lampy solarne LED panele fotowoltaiczne działają na zasadzie przetwarzania padających na nie promieni słonecznych będących fotonami, w energię elektryczną za pomocą zjawiska skoków kwantowych. Montowane w np. ulicznych lampach solarnych LED ogniwa fotowoltaiczne składają się z ogniw wykonanych z amorficznego krzemu o mocy maksymalnie od 1 do 2 W. Dlatego też łączy się je w większe struktury, którymi są właśnie panele fotowoltaiczne o określonej, łącznej mocy ogniw, zależnej również od sposobu ich łączenia. 

Wydajność tak skonstruowanych paneli zależy więc od ich odpowiedniego ustawienia względem słońca z którego czerpią one energię elektryczną. Dlatego też powinno być ono za każdym razem wykonywane według indywidualnie występujących na danym terenie parametrów. 

Jakie parametry należy znać, aby poprawnie ustawić panele słoneczne w solarnych lampach LED?

Aby poprawnie ustawić panele fotowoltaiczne, zasilające lampy solarne LED, takie jak te dostępne w naszej ofercie należy znać trzy podstawowe parametry. 

Całkowita dobowa średnia energia słoneczna padająca na panel lampy solarnej LED

Wartość całkowitej dobowej średniej energii słonecznej padającej na panel lampy solarnej wyliczana jest na podstawie specjalnego wzoru, składającego się między innymi z takich danych jak: 

  • względny czas zachodu słońca oraz wschodu słońca,
  • kąta szerokości geograficznej, 
  • długości geograficznej, 
  • kąta nachylenia panelu względem horyzontu, 
  • dnia w roku. 

Szerokość i długość geograficzna miejsca montażu lampy solarne LED

Kolejnym istotnym elementem, potrzebnym, chociażby do wyliczenia całkowitej dobowej średniej energii słonecznej padającej na panel fotowoltaiczny jest także szerokość i długość geograficzna miejsca montażu lampy.

Dla wielu osób parametr ten jest bardzo dobrze znany, chociażby z lekcji geografii. Wyrażany jest on w stopniach i minutach. Przy czym długość geograficzna określana jest względem południka Greenwich, który umownie został ustalony jako południk 0 stopni, a szerokość względem równika będącego najdłuższym równoleżnikiem Ziemii. Wobec tego przykładowo Warszawa posiada szerokość i długość geograficzną 52°05′52″N oraz 20°51′06″E. 

Poziom wysokości nad poziomem morza montażu ulicznej lampy solarne LED

Ważna jest także wysokość montażu lampy solarnej LED nad poziomem morza. Im jest ona wyższa, tym wydajność paneli będzie większa. Gdyż droga jaką muszą pokonać docierające do paneli fotowoltaicznych promienie słoneczne, jest krótsza. 

Od czego zależy moc elektryczna panelu fotowoltaicznego?

Znając już powyższe parametry, możemy ustalić, od czego zależy moc elektryczna paneli fotowoltaicznych stosowanych w ulicznych lampach solarnych. Pierwszym elementem, który ma wpływ na ten parametr, jest przede wszystkim wysokość montażu lampy. Przykładowo ten sam model zamontowany na wysokości 300 metrów oraz 700 metrów, będzie miał większą moc w drugim miejscu nawet o 5%. 

Na moc, a tym samym wydajność paneli fotowoltaicznych w lampach solarnych LED wpływ ma także pora roku, od której zależy, jak wysoko góruje słońce w południe. Najlepsze uzyski energii z paneli solarnych w lampach LED zasilanych za ich pomocą można więc uzyskać 22 czerwca w dzień równonocy, kiedy to słońce znajduje się w południe najwyżej w zenicie, a stosunek dnia do nocy w dobie jest równy. Nie oznacza to jednak, że w inne pory roku, nie można uzyskać zadowalających rezultatów, jeśli chodzi o moc paneli fotowoltaicznych. Zależy ona bowiem w dużej mierze także od ich kąta nachylenia względem horyzontu w stronę południową. Odpowiedni kąt nachylenia dobrany do właściwej pory roku pozwala bowiem uzyskać porównywalną do najwyższej w roku wydajność w okresie wszystkich dni. 

Podsumowując, nie ma jednego uniwersalnego ustawienia paneli fotowoltaicznych w lampach solarnych LED, które zapewni przez cały rok ich pełną wydajność. Dlatego też zaleca się zmianę ich kąta nachylenia wraz ze zmianą pór roku co najmniej 4 razy w ciągu 365 dni. Dzięki temu możliwe będzie bowiem korzystanie w pełni z mocy produkowanej z czystej energii słonecznej bez żadnych ograniczeń. 

Jeśli potrzebujesz jednak pomocy w tej kwestii, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy pomogą Ci w optymalnym ustawieniu paneli słonecznych w naszych lampach solarnych LED. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl