Jak oszczędzać energię elektryczną nie rezygnując z oświetlenia zewnętrznego? 0
Jak oszczędzać energię elektryczną nie rezygnując z oświetlenia zewnętrznego?

Jak oszczędzać energię elektryczną nie rezygnując z oświetlenia zewnętrznego?

Stale rosnące ceny energii elektrycznej, a także plany związane z wprowadzeniem limitów jej zużycia, po których przekroczeniu cena 1 kWh znacznie wzrośnie sprawiają, że wiele osób zaczyna poszukiwać sposobów na oszczędzanie prądu. Niektóre z nich decydują się na zrezygnowanie z oświetlenia zewnętrznego swoich posesji. Metoda ta, choć pozwala osiągnąć zamierzony efekt, w postaci mniejszego zużycia energii elektrycznej ma jednak wiele wad. Nieoświetlone posesje wokół domów stają się bowiem łatwym łupem dla włamywaczy, a bezpieczeństwo poruszania się po nich po zmroku znacznie spada. Dlatego też w tym artykule prezentujemy opcję pośrednią, która pozwoli jednocześnie oszczędzać energię elektryczną i nie rezygnować z oświetlenia zewnętrznego. 

Ile może kosztować oświetlenie zewnętrzne?

Koszty związane z użytkowaniem oświetlenia zewnętrznego uzależnione są przede wszystkim od liczby zastosowanych na posesji lamp oraz ich rodzaju i mocy, a także tego, czy pozostają one włączone przez całą noc, czy też włączają się wyłącznie po wykryciu ruchu w obszarze wokół nich. 

Aby wyliczyć koszt użytkowania oświetlenia zewnętrznego oraz jego szacowane zużycie energii elektrycznej w ciągu miesiąca należy wobec tego znać te wszystkie trzy parametry. W związku z tym przy założeniu, że na posesji zamontowanych jest 8 lamp o mocy 40 W, które oświetlają ją przez 8 godzin każdej nocy, ich zużycie energii elektrycznej wynosi łącznie w ciągu jednego dnia 2,56 kWh. To z kolei przekłada się na miesięczne zużycie prądu na poziomie  76,8 kWh. 

Chcąc wyliczyć koszt użytkowania klasyczne oświetlenia zewnętrznego, trzeba natomiast znać obecną stawkę za 1 kWh energii elektrycznej oferowaną przez danego sprzedawcę prądu. Zakładając więc, że wynosi ona 0,66 zł, oświetlanie posesji za pomocą podanych w przykładzie 8 lamp, kosztuje:

  • 1,68 zł dziennie,
  • 50,68 zł miesięcznie, 
  • 608,26 zł rocznie. 

Jak w prosty sposób obniżyć koszt oświetlenia zewnętrznego?

Rezygnacja z oświetlenia zewnętrznego w celu minimalizacji związanych z tym wydatków nie jest najlepszym rozwiązaniem. Pełni ono bowiem wiele istotnych funkcji, o których w przypadku tego stosowanego na ulicach miast pisaliśmy więcej w jednym z naszych poprzednich artykułów: Jak oświetlenie uliczne wpływa na wizerunek miast? Dlatego też, zamiast całkowicie pozbawiać dany obszar oświetlenia, o wiele lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w solarne lampy LED

Ogrodowe lub uliczne solarne lampy LED pozwalają w skuteczny sposób raz na zawsze wyeliminować problem związany z kosztami ich zasilania. Wszystko za sprawą tego, że jak sama ich nazwa wskazuje, bazują one na darmowej energii słonecznej. Wyposażone są więc w panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną, dzięki której lampy fotowoltaiczne są w stanie oświetlać obszar na jakim są zamontowane. Oznacza to więc, że ich eksploatacja nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Pozostałe zalety ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED

Za zastosowaniem solarnych lamp LED przemawia o wiele więcej zalet niż tylko wynikające z ich użytkowania oszczędności. Tego typu oświetlenie może być bowiem montowane w niemal dowolnym miejscu, gdyż nie wymaga doprowadzenia do niego zasilania elektrycznego. Dzięki temu pozwala ono na oświetlenia miejsc, które nie mógłby być ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury wyposażone w klasyczne lampy. 

Dodatkowo lampy solarne LED to automatyczne urządzenia oświetleniowe, które nie wymagają ingerowania w ich pracę, gdyż załączają i wyłączają się w automatyczny sposób, za sprawą zastosowanych w nich czujników zmierzchu, a także ruchu. Ponadto wybór dostępnych w naszej ofercie lamp solarnych LED pozwala na ich dobranie do niemal każdych potrzeb. Znajdują się w niej bowiem zarówno klasyczne lampy montowane na słupach, jak i modele przeznaczone do montażu naściennego oraz niskie lampy w formie słupków. 

Podsumowując, jednym z najprostszych i najefektywniejszych rozwiązań pozwalających na oszczędzanie energii elektrycznej zużywanej przez oświetlenie zewnętrzne, bez jednoczesnej rezygnacji z niego jest zastąpienie klasycznych lamp nowoczesnymi, ekologicznymi lampami solarnymi LED. Nie wymagają one bowiem zasilania elektrycznego, a do tego gwarantują pełną wygodę ich użytkowania oraz możliwość montażu w dowolnym miejscu nieograniczonym w żaden sposób brakiem dostępu do instalacji elektrycznej. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl