Jak oświetlenie uliczne wpływa na wizerunek miast? 0
Jak oświetlenie uliczne wpływa na wizerunek miast?

Jak oświetlenie uliczne wpływa na wizerunek miast?

Wizerunek miast zależy od wielu różnorodnych czynników. Nie wiele osób w jego przypadku zdaje sobie jednak sprawę, jak duży wpływ ma na niego odpowiednie oświetlenie ulic, ciągów komunikacji pieszej oraz terenów zielonych. W tym wpisie skupiamy się więc na oświetleniu miejskim, omawiając między innymi to, jak ono wpływa na odbiór miast oraz jak rozwiązać jego przypadku problem z dostępem do sieci energetycznej. 

Jak oświetlenie miejskiego wpływa na komfort życia mieszkańców?

Według wielu najnowszych badań właściwy poziom oświetlenia terenów miejskich znacznie wpływa na jakość życia mieszkańców miast. Odpowiednio oświetlone ulice, trasy piesze oraz tereny zielone przede wszystkim wpływają na zmniejszenie liczby wypadków komunikacyjnych. Dodatkowo oświetlenie uliczne zapewnia także mieszkańcom miast poczucie bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas przemieszczania się po nim w wieczorowych i nocnych porach. Na oświetlonych ulicach o wiele rzadziej dochodzi bowiem do napaści zarówno na tle rabunkowym, jak i seksualnym, a także włamań oraz rozbojów, gdyż przestępcy o wiele bardziej obawiają się możliwości ich późniejszego zidentyfikowania przez ofiary lub świadków zdarzeń. 

Jakie parametry powinno spełniać oświetlenie miejskie?

Powyższy akapit jasno wskazuje, że odpowiednie i poprawnie zaprojektowane oświetlenie terenów miejskich ma kluczowy wpływ na wizerunek miast. W związku z tym, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie terenów miejskich, wybrane w tym celu lampy uliczne muszą spełniać określone parametry. Przede wszystkim powinny one cechować się szerokim rozsyłem światła, o którym pisaliśmy więcej w jednym z naszych poprzednich artykułów oraz jego neutralną temperaturą barwową. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ich klasę szczelności, od której zależy w dużej mierze odporność lamp na działanie czynników atmosferycznych oraz niszczących. 

Przy doborze lamp ulicznych do oświetlania lamp istotny jest także ich design. Najlepiej, aby był on więc w pełni dostosowany do krajobrazu, w jakim mają być one zastosowane. W związku z tym w okolicach starego miasta oraz w parkach najlepiej sprawdzą się lampy stylizowane na dawne modele, z kolei w pobliżu ciągów komunikacyjnych oraz na obszarze centralnych części miasta te o nowocześniejszym wyglądzie. 

Jak oświetlić tereny miejskie pozbawione dostępu do sieci energetycznej?

Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w miastach w miejscach, w których występuje możliwość podłączenia lamp do sieci energetycznej, jest stosunkowo prostym zadaniem. Problem zaczyna się jednak w przypadku miejsc, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej, takich jak wiele terenów zielonych. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem, które pozwoli zapewnić właściwe oświetlenie miasta, wpływające na jego odbiór przez mieszkańców i turystów są nowoczesne lampy solarne LED. 

Tego typu lampy wyposażone są w panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną z wykorzystaniem promieni słonecznych. Następnie jest ona z kolei kumulowana we wbudowanych w nie akumulatorach, dzięki temu nie muszą być one podłączone do sieci energetycznej, aby zapewnić skuteczne oświetlenie przez cały wieczór oraz noc. W zależności od potrzeb uliczne lampy solarne LED dostępne są w wielu wariantach do wyboru różniących się między sobą między innymi:

  • mocą diod LED,
  • strumieniem świetlnym,
  • temperaturą barwową światła, 
  • czasem działania po pełnym naładowaniu akumulatora, 
  • designem. 

Tak duże zróżnicowanie lamp solarnych LED pozwala więc dobrać je bez żadnych przeszkód do różnorodnych potrzeb na terenie miast. Dodatkowo należy także wspomnieć, że montaż nowoczesnych lamp solarnych LED zapewnia nie tylko możliwość oświetlenia terenów bez dostępu do sieci energetycznej, ale także gwarantuje realne oszczędności, wynikające z tego, że nie generują one żadnych kosztów podczas ich użytkowania. 

Podsumowując, oświetlenie w miastach pełni niezwykle istotną funkcję wpływającą na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a także poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Wykonując je, należy natomiast pamiętać, że dobrze oświetlone miasto, to takie, w którym lampy uliczne znajdują się na całym jego terenie. 

Osoby zainteresowane zakupem ulicznych lamp solarnych LED omawianych w tym artykule zachęcamy natomiast do zapoznania się z naszą ofertą, a w razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu lub adresem e-mail dostępnym w zakładce: Kontakt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl