Ostatnie lata przyniosły niemałą rewolucję na rynku produktów oświetleniowych. Tradycyjne źródła oświetlenia zostały wyparte przez lampy bazujące na diodach elektroluminescencyjnych, czyli popularnych LED’ach. Niewątpliwie takie lampy mają sporą ilość zalet, więc warto rozważyć ich zakup, niezależnie od tego, czy poszukiwane są uliczne lampy solarne czy lampy ogrodowe solarne. Zastosowanie technologii LED stało się powszechne właściwie w każdym rodzaju oświetlenia. LED’y można już spotkać nie tylko na ulicach i w obiektach komercyjnych, takich jak hotele, czy galerie handlowe, ale także na posesjach prywatnych, tarasach, a nawet w domach do oświetlenia wnętrz. Chcąc, by oświetlenie służyło odpowiednio, trzeba jednak wiedzieć, jak dobrać lampę LED do określonego obiektu patrząc przez pryzmat charakterystyki użytkowania lokalu lub przestrzeni zewnętrznej. W przeciwnym razie lampy mogą nie spełnić oczekiwań, ale nie ze względu na ułomność tej technologii, a jedynie przez nieodpowiedni dobór.
Lampy solarne LED - jak wybrać oświetlenie solarne do konkretnego obiektu?
Wybierając lampę LED, przede wszystkim trzeba swój wybór rozpatrzyć pod kątem samej konstrukcji lampy. Jako że ta technologia jest uniwersalne i występuje w różnych rodzajach oświetlenia – od świateł samochodowych, aż po oświetlenie uliczne, trzeba dobrać model tak, by pasował do miejsca. Na rynku powszechnie dostępne są lampy montowane na słupach, podobnie jak oświetlenie znane z ulic, czy chodników, a także lampy montowane na niskich słupkach nieprzekraczających wysokością jednego metra. Te drugie idealnie nadają się do oświetlania ciągów pieszych na posesjach prywatnych lub w hotelach i innych obiektach tego rodzaju, zwłaszcza gdy chce się jedynie nieco oświetlić chodnik. Lampa solarna Saturn 20 W nadaje się zaś to oświetlenia dużych alejek w parkach, parkingów, czy ogrodów.
Poza lampami słupowymi dostępne są także wersje do zamontowania naściennego w formie kinkietów. Jest to rozwiązanie łatwiejsze w montażu i w niektórych sytuacjach sprawdzi się lepiej niż duże lampy wolnostojące. Odpowiedź na pytanie jak wybrać lampę solarną LED nie jest więc jednoznaczna, ale z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem każdy, kto odrobinę „wkręci się w temat” i zastanowi nad faktycznymi potrzebami.
Ilość lumenów, czyli jak dobrać lampę LED?
Tradycyjne żarówki rozróżnia się za pomocą ilości Watów. W przypadku lamp LED jest to kompletnie nietrafiona charakterystyka i nie należy zwracać uwagi na moc lampy, pod kątem tego, jaką moc strumienia świetlnego emituje. Wynika to z różnicy technologicznej. W przypadku LED’ów należy zwracać uwagę na ilość lumenów (lm). To one określają strumień świetlny i pozwalają na rozróżnienie tego, które modele emitują więcej światła. Porównując zwykłe żarówki do lamp LED, żarówka o mocy 150 W emituje zbliżoną ilość światła do lampy LED charakteryzującej się 2000 lm. Ktoś, kto nigdy nie zaopatrywał się w lampy LED, może sobie na tej podstawie porównać moc konkretnej lampy, z żarówkami, które już się posiada w domu. Zazwyczaj zwykłe żarówki domowe mają moc na poziomie 50-100 W, czyli około 1000 lm. Podobną wartością odznacza się lampa solarna Pluton 1000. Należy jednak pamiętać, że LED’y mogą mieć różną barwę, co sprawia, że lampy o tej samej ilości lumenów będą świeciły nieco inaczej.
Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać lampę LED, ważną uwagą jest także to, by zaopatrywać się u sprawdzonych dostawców, gdyż często sklepy lub mniej rzetelni producenci z dalekiego wschodu niedokładnie oznaczają parametry techniczne swoich produktów. W praktyce może wtedy okazać się, że kupując lampę LED, która teoretycznie ma być odpowiednikiem żarówki o mocy 100W, kupi się lampę, której poziom strumienia świetlnego odpowiada maksymalnie żarówce o mocy 75W. Takie sytuacje są spotykane jedynie, gdy kupuje się produkty nieznanych na rynku firm, które nie dbają o renomę. Bazując na uznanych, lokalnych markach, nie trzeba się jednak o to martwić.
Jaka barwa światła jest odpowiednia?
Kolejnym aspektem, który należy rozpatrzyć, jest barwa światła. Ma to ogromne znaczenie dla wyglądu strumienia świetlnego. Miarą barwy światła są Kelwiny (K). Rozróżnia się następujące barwy:
- barwa zimno biała – powyżej 5000K,
- barwa biała – 3300 L- 5000K,
- barwa ciepło-biała – 2700K – 3300K.
Jak dobrać lampę LED, aby zyskać oświetlenie, które spełnia wszystkie potrzeby? Najbardziej zbliżona do światła zwykłej żarówki jest barwa ciepło-biała oscylująca w okolicy 3000K. Jest to optymalny wybór dla miejsc, takich jak salon, czy jadalnia. W pomieszczeniach bardziej użytkowych, takich jak łazienka, kuchnia, czy przedpokój można wykorzystać nieco zimniejszą barwę białą, oscylującą wokół 4000K. Takie światło jest nieco bardziej pobudzające. Zazwyczaj wykorzystuje się je w obiektach usługowych, biurowcach, czy na obiektach sportowych. Warto zaopatrzyć obiekt w lampy o różnej barwie i dopasować je do konkretnego pomieszczenia.
To samo dotyczy oświetlenia zewnętrznego. Garaże, podjazdy, czy wiaty garażowe najlepiej oświetlić lampami i zimnej barwie, podczas gdy na tarasach i balkonach lepiej sprawdzą się lampy i cieplejszej barwie, bardziej przypominające światło „domowe”. Warto zaznaczyć, że kupując konkretny model, warto też dobrać go pod kątem tego, gdzie będzie zamontowany. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na kąt rozproszenia światła, który zagwarantuje oświetlenie określonej powierzchni, przy zamontowaniu w odpowiedniej odległości.