Energooszczędne lampy uliczne solarne LED jako sposób na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych
Nie podlega wątpliwości to, że uliczne lampy solarne LED są ekologiczniejszym rozwiązaniem od dotychczas stosowanych rozwiązań oświetleniowych w naszym kraju, wśród których dominują wciąż nieefektywne lampy sodowe i metalohalogenowe o dużej mocy przyczyniającej się jednocześnie do dużego zużycia energii elektrycznej produkowanej w Polsce wciąż w większości w procesie spalania węgla. Ta oczywista informacja została zauważona przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego oraz Związek Gmin Wiejskich, dlatego też zaapelowały one do rządu.
Apel PZPO i ZGW w odpowiedzi na wynik grudniowego szczytu Rady Europy
Szczyt Rady Europy, który odbył się w grudniu 2020 roku, a także zatwierdzenie przez Unię Europejską celów, które zakładają ograniczenie w krajach członkowskich emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku, o nie mniej niż 55% w porównaniu do jej poziomu w 1990 roku sprawił, że polski rząd rozpoczął prace nad programami mającymi na celu dofinansowanie wszelkich działań pozwalających spełnić te wymogi.
W wyniku tych wydarzeń Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego oraz Związek Gmin Wiejskich postanowił więc wystosować prośbę i apel do rządzących, aby ci planując programy zapewniające wsparcie finansowe, nie zapomnieli w nich ująć prac związanych z modernizacją oświetlenia drogowego w naszym kraju, które wciąż pozostawia wiele do życzenia. Chociażby ze względu na ich wiek oraz wykorzystywane przez nie technologie, które z powodzeniem mogłyby być zastąpione nowoczesnymi lampami LED, które przyczynią się także do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Dlaczego modernizacja oświetlenia ulic jest tak istotna?
Jak wskazują w swoim apelu oba związki, modernizacja oświetlenia ulic w naszym kraju jest palącym problemem. Obecnie w Polsce działa bowiem około 3,3 miliona drogowych opraw oświetleniowych. Większość z nich to natomiast przestarzałe wysokoprężne lampy sodowe lub lampy metalohalogenowe o mocy do nawet 400 W każda. Dodatkowo niemal większość z nich to modele zamonotowane średnio około 15 lat temu. Są więc one wyeksploatowane, a do tego wysoko energochłonne, a tym samym nieekologiczne. Do ich zasilania potrzeba bowiem ogromnych ilości energii elektrycznej, która w Polsce wciąż w większości produkowana jest w procesie spalania węgla, który przyczynia się do wysokiej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.
Wobec tego, jak sugerują autorzy apelu do rządu wymiana tych źródeł światła na nowoczesne oprawy LED, pozwala natychmiast zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 40%. Ponadto zastosowanie nowego oświetlenia ulicznego, które obecnie coraz częściej wyposażone jest w panele sterujące lub inteligentne rozwiązania, tak jak nasze uliczne solarne lampy LED dodatkowo pozwali na redukcję emisji zanieczyszczeń. Nie wspominając już o ich pozytywnym wpływie na wygląd polskich ulic oraz miast, a także zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i w przestrzeni publicznej.
Zastosowanie solarnych lamp ulicznych LED, a redukcja emisji gazów cieplarnianych
Choć apel Polskiego Związku Przemysłu Oświetleniowego oraz Związku Gmin Wiejskich jest słuszny i jeśli zostanie rozpatrzony pozytywnie, wpłynie w dużym stopniu na redukcję emisji gazów cieplarnianych do środowiska naturalnego wciąż, uliczne lampy LED pomimo swojej energooszczędności będą generować zużycie energii elektrycznej. Dlatego też najlepszą opcją w tym przypadku byłoby zastosowanie solarnych lamp ulicznych LED, które oferujemy w naszym sklepie, w jak największej ilości miejsc.
Tego typu lampy nie generują bowiem żadnego poboru energii elektrycznej, gdyż czerpią one prąd z energii słonecznej poprzez przetwarzanie jej za pomocą wbudowanych paneli fotowoltaicznych. Zapewniają więc czyste światło na ulicach, które jest dodatkowo niezawodne skuteczne za sprawą zastosowania w nich specjalnej technologi Adaptacyjnego Systemu Oświetlenia, (ASO). Technologia ta samodzielnie dokonuje zmniejszeń natężenia oświetlenia na podstawie ilości zgromadzonej w bateriach energii elektrycznej ze słońca, przez co bez względu na warunki pogodowe lampy solarne LED oświetlają wybrany obszar.
Dzięki temu w ciągu 10 lat przy wymianie zaledwie 14 tradycyjnych latarni na uliczne lampy solarne LED można by było zredukować emisję CO2 do atmosfery o około 20 ton, tym samym redukując także koszty związane z zakupem energii elektrycznej do jej zasilania wynoszące około 15 000 złotych, które obciążają budżety samorządów.