Czy moc panelu fotowoltaicznego w lampie solarnej LED jest najważniejsza? 0
Czy moc panelu fotowoltaicznego w lampie solarnej LED jest najważniejsza?

Czy moc panelu fotowoltaicznego w lampie solarnej LED jest najważniejsza?

Lampy solarne LED zyskują na coraz większej popularności. Zalety wynikające z ich zastosowania coraz częściej dostrzegane są już nie tylko przez użytkowników prywatnych, ale także włodarzy miast, którzy decydują się na ich zastosowanie w swoich miejscowościach. Rozpisywane obecnie przetargi na zakup lamp solarnych LED obejmują najczęściej modele o dużej mocy paneli. Czy jednak ten parametr jest najważniejszy w przypadku tego typu oświetlenia?

Jakie uliczne lampy solarne LED montowane są najczęściej w miastach?

Aby sprawdzić jakie uliczne lampy solarne LED montowane są najczęściej w Polsce, wystarczy przeanalizować ogłaszane na ich zakup i montaż przetargi. W jednym z nich ogłoszonym przez gminę w województwie opolskim możemy przeczytać, że przedmiotem zamówienia jest uliczna lampa solarna LED, która musi spełniać następujące wymogi:

  • moc LED 13 W,
  • strumień świetlny minimum 1200 lumenów,
  • moc paneli fotowoltaicznych 130 W,
  • akumulator żelowy o mocy minimum 65 Ah. 

W wymogach tych szczególną uwagę zwraca duża moc panela słonecznego, która jednocześnie będzie się przekładać na wysoką cenę lampy oraz jego wielkość. W związku z tym, czy jest ona w ogóle w jakikolwiek sposób uzasadniona?

Czy tak duża moc paneli solarnych w lampach solarnych LED jest niezbędna?

Wymagania związane z mocą LED oraz strumieniem świetlnym, jakie mają spełniać wspomniane powyżej uliczne lampy solarne LED, nie wymagają wcale zastosowania w nich panelu fotowoltaicznego o tak dużej mocy. Z powodzeniem jest je bowiem w stanie spełnić lampa wyposażona w panel solarny o mocy nawet zaledwie 80 W, jak w przypadku dostępnego w naszym sklepie modelu, jakim jest lampa solarna LED Jupiter 3000

Tego typu wymagania związane z parametrami ulicznych lamp solarnych LED nie są wobec tego w żaden sposób uzasadnione. Wynikają one natomiast z przekonania, że im większy panel fotowoltaiczny, tym zamontowane oświetlenie będzie skuteczniejsze. Co jednak nie jest zgodne z prawdą, gdyż to ile będzie w stanie wyprodukować energii elektrycznej dany panel, zależy nie tylko od jego mocy, ale także przede wszystkim od:

  • poziomu nasłonecznienia występującego w danym regionie, 
  • miejsca montażu lampy, które powinno nie blokować docierania do niej promieni słonecznych. 

Poza tym skuteczność oświetlenia solarnego LED w lampach ulicznych można zapewnić w inny, o wiele tańszy sposób, na przykład za pomocą ASO (adaptacyjnego systemu oświetlenia, który dba o to, aby oświetlenie działało bez przerwy w nocy przez 12 godzin.  

Dlaczego lepiej wybrać uliczne lampy solarne LED z mniejszą mocą paneli fotowoltaicznych?

Wybierane przez włodarzy miast uliczne lampy solarne LED wyposażone są najczęściej w panele fotowoltaiczne o dużej mocy, a co za tym idzie dużej wielkości, przez co bardzo często nie są one w żaden sposób zintegrowane z oświetleniem. Dlatego też za wyborem ulicznych lamp solarnych LED o mniejszej mocy panela fotowoltaicznego przemawiają przede wszystkim trzy poniższe argumenty. 

Cena

Pierwszy z nich związany jest z ceną lampy solarnej LED, która w przypadku modeli z panelami solarnymi o dużej mocy może być nawet kilkukrotnie wyższa. Rozwiązanie to wobec tego jest więc nieopłacalne ekonomicznie, zwłaszcza iż parametr ten nie wpływa w dużej mierze na funkcjonalność zamontowanego oświetlenia. 

Łatwiejszy montaż

Kolejną kwestią przemawiającą za wyborem ulicznych lamp solarnych LED ze zintegrowanym panelem fotowoltaicznym jest to, że są one o wiele mniej podatne na działanie silnych podmuchów wiatru. Dzięki temu wymagają o wiele mniejszego fundamentu, a co za tym idzie, ich montaż jest o wiele prostszy i szybszy, a także tańszy. 

Estetyka

Ostatnim elementem jest z kolei estetyka zamontowanego oświetlenia, która zwiększa się, kiedy lampa solarna LED posiada panel fotowoltaiczny zintegrowany i zastosowany w jej obudowie. Dzięki temu swoim wyglądem nie odbiega ona w znaczny sposób od klasycznego oświetlenia ulicznego, prezentując się spójnie z zagospodarowaniem przestrzennym danej miejscowości, w której ma być ona montowana.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl