Czy inwestycja w solarne lampy uliczne LED jest opłacalna dla miast? 0
Czy inwestycja w solarne lampy uliczne LED jest opłacalna dla miast?

Czy inwestycja w solarne lampy uliczne LED jest opłacalna dla miast?

Według danych zebranych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w naszym kraju działa ponad 3 miliony lamp ulicznych, z czego aż 65% to niewydajne lampy sodowe. W związku z tym wydatki miast na oświetlenie są ogromne, gdyż lampy uliczne łącznie pochłaniają mniej więcej 1500 GWh prądu. Czy wobec tego zastąpienie tradycyjnych lamp nowoczesnymi solarnymi lampami ulicznymi jest rozwiązaniem przynoszącym oszczędności? Postanowiliśmy to sprawdzić. 

Historia oświetlenia ulicznego na przestrzeni lat

Oświetlenie uliczne, choć współcześnie jest niezwykle powszechne i nikt nie wyobraża sobie bez niego ulic polskich miast, wcale nie jest nowoczesnym wynalazkiem. Pierwsze lampy na ulicach stosowali bowiem już starożytni Grecy oraz Rzymianie, używając w tym celu lamp olejnych, które miały chronić domostwa przed włamaniami, a przechadzających się nocami mieszkańców miast przed rabunkami. 

Kolejnym przełomem w oświetleniu ulicznym był rok 1417, kiedy to odnotowano pierwszą wzmiankę o rozjaśnianiu ulic Londynu za pomocą lamp ze świecami. Wraz z wynalezieniem w XIX wieku przez Ignacego Łukasiewicza pierwszej lampy naftowej oświetlenie uliczne zostało zrewolucjonizowane. W ten sposób oświetlane były np. ulice Opola oraz Łodzi. W 1809 roku po raz pierwszy znów w Londynie zastosowano natomiast gazowe lampy uliczne, które po około 10 latach zawitały także we francuskiej stolicy mody — Paryżu. Jednak to dopiero 1875 rok przyniósł nam dobrze znane, choć już zmodernizowane elektryczne lampy uliczne, które skonstruowane zostały po raz pierwszy przez rosyjskiego inżyniera Pawła Jabłoczkowa. 

W tym miejscu warto więc zadać sobie pytanie, czy po wielu latach świetności elektrycznych lamp ulicznych nadeszła pora na kolejną innowację w postaci solarnych lamp ulicznych LED? Całkiem możliwe, gdyż stają się one coraz bardziej opłacalne dla włodarzy miast. 

Solarne lampy uliczne kontra tradycyjne rozwiązania

Choć za rozwiązanie pozwalające wyeliminować z ulic polskich miast mało efektywne lampy sodowe podawane są lampy LED, warto zwrócić uwagę na ich jeszcze nowocześniejszą wersję, czyli lampy solarne LED. Cechują się one bowiem nie tylko wszystkimi zaletami, jakie posiada oświetlenie LED-owe, ale także nie wymagają zasilania z sieci energetycznej. Wszystko za sprawą tego, że czerpią one energię niezbędną do ich zasilania z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce za pomocą zastosowanych w nich paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu nie generują one żadnych dodatkowych kosztów w okresie ich eksploatacji, pozwalając na duże oszczędności w budżetach miasta, które mogą być przeznaczone na ich promocję czy rozwój. 

Solarne lampy uliczne LED to niemal 100% oszczędności, a do tego z powodzeniem mogą być one stosowane nie tylko do oświetlania ulic miast, ale także skwerów, parków, alejek czy placów zabaw lub posesji wokół budynków wielorodzinnych na nowoczesnych osiedlach. 

Zalety solarnych lamp ulicznych

Brak konieczności ponoszenia opłat przez miasta za energię elektryczną po zastosowaniu solarnych lamp LED, które w przypadku już 14 tradycyjnych lamp wiążą się z wydatkami na poziomie około 15 tysięcy złotych, jeśli chodzi o zakup prądu do ich zasilania, to jednak niejedyne zalety tego rozwiązania. Dodatkowo warto bowiem także wspomnieć, że diody LED, w jakie wyposażone są tego typu lampy, cechują się również o wiele większą żywotnością w porównaniu do żarówek stosowanych w klasycznych lampach, która może wynosić nawet do 100 000 godzin świecenia, czyli około od 6 do 7 lat. 

Tego typu lampy uliczne są także niezwykle odporne na uszkodzenia, a także cechują się wysoką skutecznością oświetleniową na poziomie nawet 6000 lumenów. Dzięki temu skutecznie oświetlają one przestrzeń publiczną, zapewniając jej użytkownikom pełne poczucie bezpieczeństwa. 

Mówiąc o zaletach lamp solarnych LED, nie należy zapominać także o ich walorach estetycznych. Pomimo tego, że są one wyposażone w panele fotowoltaiczne, z powodzeniem mogą być one dopasowywane do różnorodnych aranżacji krajobrazu miejskiego, idealnie się w nie wpisując i nie zaburzając ich koncepcji. Ponadto są one także niezwykle proste w montażu, dzięki temu, iż nie wymagają doprowadzenia do nich przyłączy elektrycznych, a co za tym idzie uzyskiwania pozwoleń na ich umiejscowienie na danym terenie czy wykonywania prac ziemnych. 

Oszczędności to nie wszystko, solarne lampy uliczne to także ekologia

Oszczędności pojawiające się w budżetach miasta po zastosowaniu ulicznych solarnych lamp LED to tylko część argumentów przemawiających za ich zastosowaniem. Dodatkowo tego typu oświetlenie jest bowiem w pełni ekologiczne, gdyż nie czerpie prądu z sieci energetycznej, w której pojawia się w wyniku niestety wciąż w największej mierze spalania węgla. 

Aby zobrazować skalę wpływu na środowisko tradycyjnych lamp ulicznych, wystarczy jedynie wiedzieć, że ich 35 sztuk oświetlających jedną ulicę: 

  • wymaga około 50 ton węgla spalanego w elektrowni, 
  • generuje około 100 ton CO2 emitowanego do atmosfery.

Zastosowanie solarnych lamp ulicznych LED w miastach jest wobec tego w stanie w znaczny sposób zniwelować stopień, w jakim jego oświetlenie przyczynia się do ilości smogu w naszym kraju, będącego z roku na rok coraz większym problemem. A do tego zapewnia promocję miasta, prezentując je jako przykład ekologicznej miejscowości szanującej środowisko naturalne. W związku z tym tego typu inwestycja jest niezwykle opłacalna, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i wizerunkowych. 

Dodatkowo warto także wspomnieć, że solarne lampy uliczne LED mogą być współfinansowane z licznych programów unijnych oraz rządowych mających na celu zniwelowanie zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:26dd8646ef1e1cbb4e87494ecfa3a2cf#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl