Znaczenie czasu autonomii w lampach solarnych LED 0
Znaczenie czasu autonomii w lampach solarnych LED

Znaczenie czasu autonomii w lampach solarnych LED

Jednym z elementów stosowanych w konstrukcji lamp solarnych LED, bez którego nie są one w stanie funkcjonować, są akumulatory kumulujące energię elektryczną produkowaną przez panel fotowoltaiczny wystawiony na działanie promieni słonecznych. Ich znaczenie jest o tyle istotne, iż to właśnie od parametrów zastosowanych w lampie solarnej LED akumulatorów zależy czas autonomii tego typu oświetlenia. Czym ono wobec tego jest oraz dlaczego jest tak istotną kwestią? 

Czym jest autonomii w przypadku lamp solarnych LED?

Lampy solarne LED to rozwiązania oświetleniowe, które są gotowe do użytkowania od razu po ich zamontowaniu. Dzięki temu, że bazują one na energii słonecznej, nie wymagają one zasilania z sieci energetycznej, wymagają jednak wobec tego stałej ekspozycji zastosowanych w nich paneli fotowoltaicznych na promieniowanie słoneczne, która niekiedy może zostać zaburzona. W związku z tym czas autonomii w ich przypadku jest niczym innym jak czasem, przez który lampy są w stanie działać w sytuacjach, kiedy nie docierają do nich promienie słoneczne. Dlatego też w dużej mierze zależy on od zastosowanych w nich akumulatorów, które będą w tym okresie dostarczać energię skumulowaną w nich, do momentu aż nie zostaną całkowicie rozładowane. 

Jakie informacje wskazuje czas autonomii lamp solarnych LED?

Autonomia, czyli działanie bez dostępu do źródła zasilania wyrażana jest w przypadku lamp solarnych LED za pomocą liczby godzin lub dni, przez które są one w stanie funkcjonować, jeśli zostaną pozbawione docierającego do ich paneli promieniowania słonecznego. W przypadku dostępnych w naszym sklepie modeli określana jest ona wobec tego parametrem pod nazwą Czas świecenia po pełnym naładowaniu akumulatora. 

Co ma wpływ na czas autonomii lamp solarnych LED?

Wpływ na to ile czasu będzie w stanie świecić lampa solarna LED bez dostępu do promieni słonecznych, mają przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszym i najważniejszym z nich jest moc LED lampy, od której zależy to, ile energii elektrycznej zużywa ona w ciągu jednej godziny swojego działania. Im jest ona wyższa, tym czas autonomii danego modelu staje się krótszy. Drugi z czynników to natomiast pojemność zastosowanego w lampie solarnej LED akumulatora. Ma ona bowiem wpływ na to, ile energii będzie on w stanie skumulować na zapas, kiedy będzie ona produkowana przez panel fotowoltaiczny. 

Warto przy tym pamiętać, że oba te czynniki mają na siebie wpływ. W związku z tym, im większa moc lampy i mniejsza pojemność zastosowanego w niej akumulatora, tym niższy czas autonomii danego modelu oraz na odwrót. Idealnymi przykładami są dwie dostępne w naszej ofercie oprawy solarne LED. Pierwsza z nich model Strit 18000 posiada moc równą 100 W, a zastosowany w niej akumulator ma pojemność 691,2 Wh, dlatego też jest ona w stanie świecić bez dostępu do energii słonecznej przez mniej niż 12 godzin. Drugi model — lampa solarna Jupiter 5000 cechuje się natomiast mocą 26 W, a pojemność jej akumulatora to 346,32 Wh, jednak dzięki tak małej mocy, jest ona w stanie świecić po pełnym naładowaniu baterii nawet przez 3 noce. 

Dlaczego czas autonomii ma tak duże znaczenie w przypadku lamp solarnych LED?

Choć sytuacje, w których lampy solarne LED po ich zamontowaniu zostają pozbawione dostępu do promieni słonecznych przez dłuższy czas, zdarzają się niezwykle rzadko, nie należy zapominać o tym, że w ciągu roku, a nawet dnia mogą występować okresowe zachmurzenia zmniejszające ilość produkowanej przez ich panele fotowoltaiczne energii elektrycznej. Wysoki czas autonomii w takim przypadku daje pewność, że lampa solarna LED pomimo to będzie w stanie skutecznie oświetlać dany obszar nocą, za pomocą prądu skumulowanego w jej baterii. 

Dlatego też w miejscach, które wymagają stałego, nieprzerwanego oświetlenia, zalecane jest wybieranie modeli lamp solarnych o wysokim czasie autonomii. Choć w przypadku modeli cechujących się jego mniejszą wartością rozwiązaniem może być stosowany w naszych produktach innowacyjny Adaptacyjny System Oświetlenia ASO. ASO w inteligentny sposób dostosowuje natężenie oświetlenia emitowanego przez lampę solarną LED do poziomu naładowania jej baterii. Dzięki temu jest ona w stanie świecić przez całą noc, nawet kiedy jej akumulator nie został naładowany w ciągu dnia do pełna. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl