W jaki sposób panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED produkują prąd? 0
W jaki sposób panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED produkują prąd?

W jaki sposób panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED produkują prąd?

Panele fotowoltaiczne to element, bez którego lampy solarne nie są w stanie funkcjonować. To dzięki nim są one niezależnym, autonomicznym i niemal bezkosztowym źródłem światła, gdyż odpowiadają one za produkcję energii elektrycznej. W jaki sposób dzieje się jednak to, że panele fotowoltaiczne są w stanie zamienić promienie słoneczne w prąd? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule. 

Jak zbudowane są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne stosowane w lampach solarnych LED, to ten sam rodzaj paneli, które wykorzystywane są w instalacjach fotowoltaicznych. Najczęściej przyjmują one kształt prostokątów, które zbudowane są z ogniw wykonanych z półprzewodników, którymi w przeważającej części jest krzem. Do produkcji ogniw fotowoltaicznych wykorzystywany jest krzem, który w zależności od ich rodzaju może mieć postać jednorodnego kryształu lub nie. 

Same ogniwa fotowoltaiczne zabezpieczane są natomiast za pomocą specjalnej folii przepuszczającej promienie słoneczne, a także szyby, stanowiącą wierzchnią warstwę panela fotowoltaicznego. 

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Ze względu na formę krzemu jaki wykorzystywany jest do produkcji ogniw fotowoltaicznych, dzieli się je na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to ogniwa polikrystaliczne wytwarzane z wielu kryształów krzemu, przez co przy ich produkcji nie powstaje wiele odpadów. Cechują się one jednak stosunkowo niską wydajnością utrzymującą się na poziomie około 15%. Można je rozpoznać po wyraźnej, charakterystycznej niebieskawej poświacie.

Drugi rodzaj ogniw to modele monokrystaliczne, które powstają, jak ich sama nazwa wskazuje z jednego kryształu krzemu. Z tego względu są one droższe od paneli polikrystalicznych, jednak zapewniają także większą wydajność dochodzącą nawet do 22%. Dzięki temu nawet niewielki panel tego typu jest w stanie wygenerować dużo energii elektrycznej. Ciekawostką na temat paneli monokrystalicznych jest to, że sposób produkcji krzemu wykorzystywanego w nich opracowany został przez Polaka — Jana Czochralskiego, od którego nazwiska metoda ta zawdzięcza swoją nazwę do dziś. Jeśli chodzi natomiast o wygląd paneli monokrystalicznych, cechują się one intensywnym, głębokim czarnym kolorem. 

W naszych lampach solarnych LED stosowane są wyłącznie monokrystaliczne panele fotowoltaiczne. Oznacza to więc, że stanowią one niedużą część składową lamp, przy czym jednocześnie produkują odpowiednią ilość energii elektrycznej, która po skumulowaniu jej w akumulatorach może z powodzeniem zasilać nasze modele nawet przez 3 noce. Więcej na temat zalet zastosowania monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych w lampach solarnych LED przeczytasz w jednym z naszych artykułów: Dlaczego warto wybierać lampy solarne wyposażone w monokrystaliczny panel fotowoltaiczny?

W jaki sposób panel fotowoltaiczny produkuje energię elektryczną?

Produkcja energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne odbywa się za pomocą składających się na nie ogniw, które zbudowane są z dwóch warstw — pierwsza z nich ma ładunek ujemny, natomiast druga dodatni ładunek elektryczny. Padające na panel promienie słoneczne sprawiają, że w ogniwach zachodzi tak zwany efekt fotowoltaiczny. Polega on na docieraniu fotonów będących najmniejszą jednostką światła do płytki krzemowej paneli, gdzie zderzają się one z elektronami, przekazując im tym samym swoją energię. Atomy znajdujące się w pierwszej warstwie ogniwa oddają swoją energię atomom z drugiej warstwy i w ten sposób powstaje prąd stały. 

W dużym uproszeniu do działania paneli fotowoltaicznych niezbędne jest więc światło słoneczne. Tylko wtedy może bowiem zajść tzw. efekt fotowoltaiczny. Dlatego też tak istotne jest to, aby powierzchnia paneli była zawsze czysta, a w otoczeniu montażu lampy solarnej LED nie powinny występować elementy, które mogłoby spowodować zacienienie ogniw fotowoltaicznych. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl