Skąd można pozyskać dotacje na montaż solarnych lamp LED? 0
Skąd można pozyskać dotacje na montaż solarnych lamp LED?

Skąd można pozyskać dotacje na montaż solarnych lamp LED?

Nie ulega wątpliwości, że wymiana klasycznych lamp na solarne lampy LED pozwala przynieść spore oszczędności dla inwestorów, a do tego jest posunięciem, które pozwala zadbać o środowisko naturalne, gdyż tego typu źródła światła nie przyczyniają się do zwiększania emisji CO2 do atmosfery podczas produkcji energii elektrycznej, która w większości bazuje w Polsce na węglu kopalnym. Nie zawsze przeprowadzenia takiej wymiany oświetlenia jest jednak osiągalne ze względów finansowych. Rozwiązaniem tego problemu mogą się jednak okazać dotacje.

Czy można ubiegać się o dotacje na montaż lamp solarnych LED?

Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że na montaż lamp solarnych LED można z powodzeniem ubiegać się o dotacje i dofinansowania. Tego typu oświetlenie uliczne, parkowe czy ogrodowe jest bowiem zaliczane do grupy urządzeń bazujących na odnawialnych źródłach energii, które przyczyniają się do ochrony środowiska i odciążenia sektora energetycznego. 

Wszystko za sprawą sposobu, w jaki lampy solarne LED pozyskują energię niezbędną do ich zasilania za pomocą paneli fotowoltaicznych, które w momencie, kiedy padają na nie promienie słoneczne, produkują prąd kumulowany we wbudowanych akumulatorach. Dzięki temu nie wymagają one podłączenia do sieci energetycznej, generując tym samym oszczędności wynikające zarówno ze sposobu ich montażu, jak i późniejszych niemal zerowych kosztów eksploatacji. 

Zakup lampy solarnej to jednak bardzo często o wiele większy wydatek niż zakup klasycznej lampy ulicznej. Aby więc przekonać inwestorów do ich montowania, powstało wiele różnorodnych programów, w ramach których można ubiegać się o dotacje, zmniejszające finalną kwotę za montaż solarnych lamp ulicznych LED.

Skąd pozyskać środki na dofinansowanie montażu lamp solarnych LED?

Metod i źródeł pozyskiwania środków na montaż ulicznych lamp solarnych LED jest co najmniej kilka. Wiele z nich bazuje natomiast na środkach pochodzących z Unii Europejskiej, która od lat wspiera inwestowanie w odnawialne źródła energii. W związku z tym dla osób, które chcą zainwestować w zaliczające się do nich lampy solarne LED, poniżej prezentujemy kilka z dostępnych metod na pozyskanie środków finansowych. 

Środki Wojewódzkie

Pierwszą opcją, która jest doskonałym rozwiązaniem dla gmin, powiatów oraz sołectw są środki pochodzące z Wojewódzkich Programów Rozwoju, w ramach których przewidywane są także dofinansowania lub dotacje na modernizację oświetlenia w danych regionach, zwłaszcza jeśli jest ono zastępowane ekologicznymi, solarnymi rozwiązaniami. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kolejną opcją jest skorzystanie z ogłaszanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programów dofinansowujących modernizacje różnorodnych elementów, w tym także oświetlenie, a także inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii, które pozwalają zadbać o środowisko naturalne, gdyż najczęściej są one ekologiczne. Ostatnim z programów NFOŚiGW był program SOWA w ramach którego można było uzyskać do 45% dotacji kosztów kwalifikowanych. 

Fundusze Europejskie

Regionalne Programy Operacyjne RPO czy też Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko to kolejne z możliwości na uzyskanie dofinansowania lub dotacji na zakup i montaż ulicznych lamp solarnych LED. Tego typu inwestycje doskonale wpisują się w podjęte w 2007 roku decyzje władz Unii Europejskiej o tym, że większość energii wykorzystywanej w Europie w najbliższych latach ma pochodzić z odnawialnych źródeł. 

Białe Certyfikaty

Świadectwa efektywności energetycznej, czyli tak zwane Białe Certyfikaty to natomiast szansa na zmodernizowanie oświetlenia dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w lampy solarne LED, dzięki nim mogą oni bowiem zyskać nie tylko ekologiczne źródło światła, ale także zmniejszyć zużycie energii w swoich firmach. Środki na ten cel w ramach białych certyfikatów mogą natomiast pochodzić z chociażby funduszy norweskich. 

Podsumowując, montaż ulicznych lamp solarnych LED z powodzeniem może być dofinansowany z różnorodnych środków, w tym także tych unijnych. Aby uzyskać informacje na dotacji i dofinansowań, które obejmują tego typu inwestycje bazujące na odnawialnych źródłach energii najlepiej natomiast odwiedzać rządowe strony lub skontaktować się z nami. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8cbdb267068a569a1897ee6213c5662f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl