Poziom nasłonecznienia w Polsce a lampy solarne LED 0
Poziom nasłonecznienia w Polsce a lampy solarne LED

Poziom nasłonecznienia w Polsce a lampy solarne LED

Lampy solarne LED ze względu na swoją budowę i zastosowane w nich technologie do w pełni poprawnego funkcjonowania potrzebują promieni słonecznych, które za pomocą paneli fotowoltaicznych zamieniane są na energię elektryczną. W związku z tym powstaje pytanie, czy nasłonecznienie w Polsce jest na dostatecznym poziomie, aby lampy solarne LED mogły się za dnia w pełni naładować? 

Czym jest poziom nasłonecznienia?

Poziom nasłonecznienia określany inaczej także jako insolacja wskazuje średnią moc promieniowania słonecznego, jakie występuje na danej jednostce powierzchni. W związku z tym jest on stosunkiem energii słonecznej padającej w określonym czasie do pola powierzchni, na które ona pada oraz czasu. Poziom nasłonecznienia wyrażany jest za pomocą jednostki W/m2 lub kWh/rok/m2. 

Poziom nasłonecznienia, jaki występuje w danym regionie, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na niego ma szerokość geograficzna danego obszaru. Oprócz tego nie bez znaczenia na nasłonecznienie danego terenu pozostaje także:

  • jego rzeźba,
  • występujący w okolicy stopień zanieczyszczenia powietrza, blokujący przepływ promieni słonecznych, 
  • uwarunkowania klimatyczne. 

Jak kształtuje się poziom nasłonecznienia w naszym kraju?

Poziom nasłonecznienia w Polsce w porównaniu do innych Europejskich krajów nie jest zaliczany do najwyższych. Średnio wynosi on dla naszego kraju około 1000W na jeden metr kwadratowy. Największy poziom nasłonecznienia występuje natomiast na południu, w województwie lubelskim równe jest ono bowiem 1050 kWh/rok/m2. W centralnej Polsce poziom nasłonecznienia waha się natomiast na poziomie od 1022 do 1048 kWh/rok/m2, z kolei w północnej części kraju jest on najniższy. 

Ogólnie przyjmuje się jednak, że średnio rocznie w Polsce słońce świeci przez około 1600 godzin w ciągu roku, czyli przez od 30% do 40% dnia. Przy czym ze względu na położenie geograficzne naszego kraju najwyższej najwięcej promieni słonecznych dociera do nas w miesiącach wiosennych i letnich, a najmniej zimą. 

Jak poziom nasłonecznienia w Polsce wpływa na lampy solarne LED?

Poziom nasłonecznienia występujący w danym regionie Polski ma wpływ na czas, jaki jest potrzebny do naładowania baterii lamp solarnych LED w pełni. W związku z tym działanie tego typu oświetlenia nie jest identyczne w każdym miejscu. Należy jednak pamiętać, że na to, jak długo ładuje się bateria w lampach solarnych LED, wpływ mają także inne czynniki, do których zaliczyć można przede wszystkim jej pojemność, a także moc panelu fotowoltaicznego zastosowanego w danym modelu, o czym pisaliśmy już we wpisie: Ile czasu powinny ładować się panele w latarniach solarnych, żeby osiągnąć 100% wydajności?, zachęcamy więc do zapoznania się z nim. 

Czy montaż lamp solarnych LED w Polsce ma sens?

Choć poziom nasłonecznienia w naszym kraju nie jest na najwyższym poziomie w Europie, nie wyklucza on jednak możliwości zastosowania lamp solarnych LED i ich w pełni sprawnego działania. Jeśli by tak było, nie montowano by przecież tak wielu instalacji fotowoltaicznych, które w ostatnich latach są niezwykle popularne w Polsce. 

Ilość docierających promieni słonecznych do paneli solarnych w lampach solarnych LED bez względu na to, w jakiej miejscowości w naszym kraju zostaną one zamontowane, jest bowiem dostateczny, aby naładować za ich pomocą baterie w tego typu oświetleniu. Jeśli jego poziom w danym okresie drastycznie natomiast spadnie, nasze lampy solarne LED zostały do tego odpowiednio przystosowane, aby pomimo to wciąż działać nocą, gdyż zastosowano w nich technologie ASO, czyli Adaptacyjny System Oświetlenia, który w przypadku kiedy bateria lampy nie zostanie naładowana w pełni w ciągu dnia, zmniejsza w odpowiedni sposób natężenie oświetlenia, tak aby ilość skumulowanej energii wystarczyła do zasilania danego modelu przez całą noc od zmierzchu do świtu. 

Podsumowując, poziom nasłonecznienia w Polsce jest na tyle wysoki, aby móc za pomocą promieni słonecznych zasilać lampy solarne LED, nie tylko latem, ale także w okresie zimowy. Dlatego też nie należy rezygnować z nich z tego powodu. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl