Najważniejsze informacje o efekcie olśnienia
Planując rozmieszczenie oświetlenia przestrzeni, należy zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Wśród nich wyróżnić można między innymi eliminację występowania efektu olśnienia, który jest szczególnie niebezpieczny zwłaszcza w przypadku ciągów komunikacyjnych. Czym jednak tak właściwie jest efekt olśnienia, jakie są jego rodzaje oraz jak skutecznie można zapobiegać temu zjawisku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Czym jest efekt olśnienia?
Efekt olśnienia definiowany jest jako proces widzenia, w którym występuje odczucie dyskomfortu lub zmniejszenia zdolności rozpoznawania przedmiotów czy barw, w wyniku nieprawidłowego rozkładu luminancji, a także obecności zbyt dużych kontrastów. W prostszy sposób można go więc określić jako oślepienie źródłem światła, powodujące znaczne trudności w widzeniu.
Kluczowym parametrem oświetlenia w przypadku efektu olśnienia jest natomiast luminancja, oznaczająca miarę natężenia światła padającego w określonym kierunku wyrażoną w kandelach na metr kwadratowy. Występowanie tego efektu może natomiast wynikać z nieprawidłowego rozmieszczenia źródła światła, jego montaż na zbyt niskiej wysokości lub ustawienia oświetlenia pod nieodpowiednim kątem i w niewłaściwym kierunku. Dlatego też planując montaż ulicznych lamp solarnych LED, tak ważne jest ich właściwe rozplanowanie w obszarze, który mają one oświetlać.
Jakie są rodzaje olśnienia?
Efekt olśnienia dzieli się na trzy rodzaje pod względem czynników, które warunkują jego występowania, a także jego skutków. W związku z tym, jeśli chodzi o czynniki, które go wywołują, wyróżnia się:
- olśnienie bezpośrednie — wynikające z bezpośredniej ekspozycji osoby na źródło luminancji,
- olśnienie pośrednie — wynikające z pośredniej ekspozycji osoby na źródło luminancji,
- olśnienie odbiciowe — wynikające z odbijania źródła światła, na którego ekspozycje osoba nie jest bezpośrednio lub pośrednio narażona, jednak jest ono dla niej zauważalne w postaci odbicia od różnorodnych powierzchni.
Jeśli chodzi natomiast o skutki efektu olśnienia, można go podzielić na:
- olśnienie przeszkadzające, które na krótki czas wpływa na zdolność prawidłowego widzenia, doprowadza do zamglenia obrazu oraz występowania tak zwanych mroczków przed oczami, efekt ten występuje na przykład po patrzeniu przez pewien czas bezpośrednio na źródło światła,
- olśnienie przykre, które wywołuje uczucie dyskomfortu, a także rozdrażnienie oraz obniżenie koncentracji, jednak nie wpływa na zdolność prawidłowego widzenia, efekt ten występuje na przykład zimą w przypadku patrzenia w słoneczny dzień na jednolity obszar pokryty śniegiem,
- olśnienie oślepiające, które doprowadza przez pewien czas do braku zdolności widzenia przedmiotów, efekt ten występuje na przykład podczas włączenia światła skierowanego bezpośrednio na osobę, w trakcie przebywania jej przez dłuższy czas w ciemnym pomieszczeniu.
Jakie są konsekwencje występowania efektu olśnienia?
Efekt olśnienia jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym w przypadku ciągów komunikacyjnych, gdyż może on doprowadzić do częściowej, a nawet całkowitej chwilowej utraty zdolności prawidłowego widzenia. Dodatkowo może również negatywnie wpływać na samopoczucie osób przebywających w nie odpowiednio oświetlonym obszarze. Dlatego tak ważne jest to, aby mu zapobiegać.
Jak zapobiegać zjawisku olśnienia?
Aby po zastosowaniu lamp solarnych LED zapobiec występowaniu efektu olśnienia, należy przede wszystkim odpowiednio rozplanować ich rozmieszczenie na danym terenie. W związku z tym dla naszych klientów oferujemy możliwość wykonania wizualizacji oświetlenia za pomocą specjalistycznego programu Dialux. Skorzystanie z tego rozwiązania ponadto pozwoli nie tylko uniknąć efektu olśnienia po zamontowaniu lamp solarnych LED, ale także sprawdzić jak dany układ oświetlenia będzie się prezentował na określonym terenie oraz jaki efekt zapewni. Więcej na temat tej usługi przeczytać można natomiast w zakładce Wizualizacja.
Podsumowując, efekt olśnienia to zjawisko, które negatywnie wpływa na zdolność widzenia osób znajdujących się w oświetlonym obszarze. W niektórych przypadkach jego występowanie może być natomiast nawet niebezpieczne. Dlatego też istotne jest to, aby montaż lamp solarnych LED odbywał się zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem, który pozwoli na jego wyeliminowanie.