Lampy solarne LED sposobem na ograniczenie śladu węglowego 0
Lampy solarne LED sposobem na ograniczenie śladu węglowego

Lampy solarne LED sposobem na ograniczenie śladu węglowego

Problem związany ze śladem węglowym generowanym przez ludzkość stał się w ostatnich latach gorącym tematem. Działalność człowieka w dużej mierze przyczynia się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, czego efektem są nieodwracalne zmiany klimatyczne zachodzące w ostatnim czasie na naszej planecie. Skutkom tym można jednak zapobiec, stosując tak zwane zielone rozwiązania, do których zaliczane są między innymi lampy solarne LED. 

Produkcja energii elektrycznej generuje ponad połowę emisji dwutlenku węgla do atmosfery 

Wciąż, zwłaszcza w Polsce energia elektryczna produkowana jest w elektrowniach węglowych, w których powstaje ona w efekcie spalania węgla. W efekcie jej wytwarzanie jest obecnie odpowiedzialne za ponad połowę emitowanego dwutlenku węgla do atmosfery. Rozwiązaniem pozwalającym obniżyć tę emisję jest korzystanie z ekologicznych rozwiązań, które będą generować mniejszy pobór energii elektrycznej, a co za tym idzie wymuszać zmniejszenie jej produkcji za pomocą węgla. 

Lampy solarne LED są w stanie znacznie ograniczyć emisję CO2 do atmosfery 

Według badań przeprowadzonych w 2017 roku wymiana klasycznego oświetlenia na modele solarne LED w wielu obszarach pozwoliła zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o aż 570 milionów ton. 

Możliwe jest to za sprawą tego, że nowoczesne uliczne lampy LED bazują na energii elektrycznej produkowanej z promieni słonecznych. Oświetlenie to wyposażone jest bowiem w panele słoneczne odpowiedzialne za przemianę promieni słonecznych w energię elektryczną oraz baterie, pozwalające na jej kumulowanie w ciągu dnia. Lampy solarne LED swoje działanie opierają natomiast na przekazywaniu skumulowanej energii do diod LED, które zapewniają skuteczne oświetlenie obszarów, w których zostaną one zamontowane. 

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, to energia słoneczna sprawia, że lampy solarne LED są w stanie w znaczny sposób zmniejszać ślad węglowy generowany przez człowieka. Dzięki temu, że nie wymagają one bowiem przyłączenia ich do sieci energetycznej, nie przyczyniają się one do produkcji prądu w procesie spalania węgla. 

Gdzie mogą być zastosowane ekologiczne lampy solarne LED?

Zastosowanie ekologicznych lamp solarnych LED jest tak naprawdę niemal nieograniczone. Tego typu oświetlenie idealnie sprawdza się bowiem:

  • w miastach, 
  • na wsiach, 
  • w parkach, 
  • na posesjach prywatnych, 
  • do oświetlania ulic, 
  • wokół budynków przemysłowych. 

Oprócz zalet związanych z ich ekologicznym działaniem należy także podkreślić, że lampy solarne LED umożliwiają ich zamontowanie wszędzie tam, gdzie klasyczne oświetlenie nie mogłoby być zamontowane. Wszystko za sprawą tego, że do swojego działania potrzebują one wyłącznie dostępu promieni słonecznych, które za pomocą paneli fotowoltaicznych zamieniane są w prąd zasilający tego typu lampy. 

Podsumowując, lampy solarne LED to zaraz obok instalacji produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, jeden ze skuteczniejszych sposobów na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Niemal każda miejscowość na świecie jest bowiem oświetlana za pomocą klasycznych lamp ulicznych, gdyby więc zamienić je wszystkie na ekologiczne lampy solarne LED ilość zużycia energii produkowanej z węgla czy innych surowców zostałaby zmniejszona w znacznym stopniu. To z kolei z pewnością przyczyniłoby się do opóźnienia zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka, które możemy obserwować ze zwiększoną intensywnością w ostatnich latach. 

Osoby zainteresowane zakupem i montażem nowoczesnych, ekologicznych lamp solarnych LED przyczyniających się do ochrony naszego klimaty zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu SolarLED. Lampy solarne LED dostępne w nim to modele przystosowane do wielu różnorodnych zastosowań, a w ich odpowiednim doborze mogą pomóc nasi specjaliści. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl