Konserwacja lamp solarnych LED po zimie 0
Konserwacja lamp solarnych LED po zimie

Konserwacja lamp solarnych LED po zimie

Lampy solarne LED działają przez cały rok, oświetlając skutecznie wybrane obszary. Ich skuteczność działania zależy jednak w dużej mierze od tego, ile prądu są w stanie za dnia wyprodukować zastosowane w nich panele fotowoltaiczne, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Dlatego też przynajmniej raz do roku warto zadbać o konserwowanie lamp solarnych LED pod tym względem. Jak się do tego przygotować oraz jak przeprowadzić taką konserwację? O tym poniżej. 

Czy panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować odpowiednia ilość energii do zasilenia lamp solarnych LED zimą?

Choć mogłoby się wydawać, że krótsze dni, mniejsza ilość promieni słonecznych oraz niskie temperatury sprawiają, że lampy solarne LED nie są w stanie skutecznie działać w okresie zimowym, nic bardziej mylnego. 

Jeśli zastosowane w nich do produkcji energii elektrycznej panele słoneczne są pozbawione zabrudzeń oraz oświetlają je nawet rozproszone promienie słoneczne słońca schowanego za chmurami, prąd będzie przez nie produkowany nawet w przypadku kiedy na zewnątrz panują ujemne temperatury

Oczywiście ilość wyprodukowanego prądu nie będzie taka sama jak latem, jednak dzięki temu, że nawet jej najmniejsze wartości kumulowane są w akumulatorach lamp solarnych LED, mogą one w stanie działać zimową nocą. 

Dlatego też w dużej mierze to nie pora roku, a stan paneli fotowoltaicznych w lampach solarnych LED odpowiada za ich poprawne funkcjonowanie każdego dnia bez względu na temperaturę za oknem czy pogodę. 

Konserwacja paneli fotowoltaicznych w lampach solarnych LED

Aby panele fotowoltaiczne mogły działać z określoną efektywnością, czyli produkować odpowiednią ilość prądu ich powierzchnia powinna być przede wszystkim pozbawiona wszelkich zabrudzeń, które blokują do nich dopływ promieni słonecznych. 

Najwięcej zabrudzeń na panelach fotowoltaicznych lamp solarnych LED zbiera się natomiast w okresie zimowym. Śnieg, który najpierw na nich zalega, a następnie topnieje, pozostawia bowiem na ich powierzchni różnorodne zanieczyszczenia w postaci pyłków, czy innych znajdujących się w nim elementów. 

Kiedy czyścić panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED?

Najlepszym okresem w roku na przeprowadzanie prac konserwatorskich lamp solarnych LED jest wiosna. Po pierwsze można bowiem wtedy usunąć z zasilających je paneli fotowoltaicznych zanieczyszczenia zgromadzone po zimie, a po drugie pogoda jaka występuje o tej porze roku, sprzyja tego typu pracom. 

Samo czyszczenie paneli fotowoltaicznych w lampach solarnych LED powinno się natomiast odbywać najlepiej rano lub wieczorem, kiedy to promienie słoneczne nie będą padać na ich powierzchnię, w związku z tym one same nie będą także pracować oraz zdążą już ostygnąć. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych w południe, kiedy produkcja przez nie prądu jest największa, może natomiast doprowadzić do ich uszkodzenia. 

W jaki sposób czyścić panele fotowoltaiczne zasilające lampy solarne LED?

Większość stosowanych w lampach solarnych LED paneli fotowoltaicznych samodzielnie oczyszcza się z większych zanieczyszczeń w postaci liści czy śniegu lub drobnych gałązek drzew. Zanieczyszczeniami, jakich trzeba się z nich pozbyć, są więc wobec tego wszelkiego rodzaju pyłki, kurz, odchody ptaków oraz inne mniejsze zanieczyszczenia. 

Przeprowadzając czyszczenie paneli fotowoltaicznych lamp solarnych LED, należy przede wszystkim zachować duża ostrożność oraz używać miękkich ściereczek czy gąbek, a także wody demineralizowanej. Samo czyszczenie powinno odbywać się z kolei bez dociskania elementów czyszczących do powierzchni paneli, a także bez użycia detergentów, które mogłyby uszkodzić panele. 

Podsumowując, konserwacja lamp solarnych o zimie ogranicza się wyłącznie do wyczyszczenia zastosowanych w nich paneli fotowoltaicznych odpowiedzialnych za produkcję energii elektrycznej. Czynność tą warto jednak przeprowadzać regularnie, dzięki temu lampa będzie działać o wiele skuteczniej bez względu na porę roku oraz ilość promieni słonecznych za dnia. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8cbdb267068a569a1897ee6213c5662f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl