Jaką pojemność powinny mieć akumulatory lamp solarnych LED w zależności od mocy oświetlenia 0
Jaką pojemność powinny mieć akumulatory lamp solarnych LED w zależności od mocy oświetlenia

Jaką pojemność powinny mieć akumulatory lamp solarnych LED w zależności od mocy oświetlenia?

Podczas doboru odpowiedniej lampy solarnej do danego zastosowania należy zwrócić uwagę na szereg parametrów tego typu oświetlenia. Wśród nich wyróżnić można między innymi moc, strumień świetlny, moc panelu solarnego oraz pojemność akumulatora zastosowanego w lampie solarnej LED. Poniżej skupiamy się więc na ostatnim z wymienionych elementów i podpowiadamy, czym jest pojemność akumulatora, za co jest ona odpowiedzialna oraz jak sprawdzić, czy jest ona odpowiednia. 

Czym jest pojemność akumulatora?

Pojemność akumulatora to parametr, za pomocą którego określa się to, ile ładunku elektrycznego będzie on w stanie zmagazynować w swoich ogniwach. W przypadku modeli przeznaczonych do zastosowania w lampach solarnych LED pojemność akumulatorów wskazywana jest wobec tego za pomocą Watogodzin (Wh) lub kilowatogodzin (kWh). W przypadku pojemności akumulatorów należy również pamiętać, że nie jest ona stała, gdyż ulega zmniejszeniu przy każdym cyklu, czyli pełnym rozładowaniu oraz naładowaniu. Dlatego też ich żywotność określana jest właśnie za pomocą cykli. Im jest ich więcej, tym akumulator dłużej zachowa optymalną pojemność, niezbędną do poprawnego działania lamp solarnych LED. 

Na co wpływa pojemność akumulatora w lampach solarnych LED?

Odpowiednio dobrana pojemność akumulatora w lampach solarnych LED jest o tyle ważna, iż odpowiada ona za to, czy dany model będzie w stanie zapewnić skuteczne oświetlenie przez cały czas, kiedy będzie zachodzić taka potrzeba. Lampy solarne LED wyposażone wobec tego w akumulator o zbyt małej pojemności, mogą się wyłączać w ciągu nocy, nawet jeśli przez większość dnia świeciło słońce, które naładowało akumulator do pełna, gdyż zabraknie w nich energii niezbędnej do zasilania diod LED. Nie będą one również w stanie pobrać jej z żadnego innego źródła, ponieważ najczęściej są one stosowane jako rozwiązania niezależne od zasilania z sieci energetycznej.  

Sama pojemność akumulatora wobec tego powinna być dobierana z uwzględnieniem mocy lampy solarnej LED. Większa moc lampy równa się w związku z tym większej pojemności akumulatora. Niekiedy pomocniczym rozwiązaniem są w tym przypadku również specjalne systemy, takie jak Adaptacyjny System Oświetlenia (ASO) stosowane w naszych lampach solarnych LED. ASO pozwala na stopniowe zmniejszanie natężenia emitowanego oświetlenia, wraz ze zmniejszającą się ilością energii elektrycznej w akumulatorze. W efekcie lampa solarna LED nie wyłącza się, zapewniając oświetlenie przez całą moc o natężeniu zależnym od ilości pozostałej energii w baterii.

W jaki sposób sprawdzić, czy lampa solarna LED jest wyposażona w akumulator o odpowiedniej pojemności?

Aby mieć pewność, że zakupiona wraz z akumulatorem lampa solarna LED będzie w stanie zapewnić skuteczne oświetlenie przez całą noc, wystarczy wykonać proste obliczenie. Zakładając więc, że lampa solarna LED ma moc 32 W, tak jak model Jupiter 6000 potrzebuje ona do świecenia przez 8 godzin akumulatora o pojemności 256 Wh, gdyż 8 h x 32 W = 256 Wh. 

Chcąc z kolei sprawdzić, przez jaki czas energia elektryczna produkowana przez panel fotowoltaiczny lampy solarnej LED i kumulowana w akumulatorze o określonej pojemności, wystarczy podzielić jego pojemność przez moc lampy. W związku z tym biorąc pod uwagę wspomniany już model z naszej oferty o mocy 32 W oraz wyposażony w akumulator o pojemności 423,28 Wh, jest on w stanie zapewniać oświetlenie bez przerwy, z tym samym natężeniem przez nieco ponad 13 godzin, gdyż 423,28 Wh / 32 W = około 13 h.

Podsumowując, pojemność akumulatora w lampach solarnych LED to jeden z najważniejszych elementów wpływających na to, przez jaki czas są one w stanie zapewnić oświetlenie po pełnym naładowaniu baterii. Dlatego nie należy oszczędzać na tej kwestii i wybierać lampy solarne LED wyposażone w akumulator o pojemności zapewniającej co najmniej 8 godzin sprawnego działania. Tak jak większość modeli dostępnych w naszej ofercie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:c9c330208198a9dc445476cdeb0ee90d#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl