Jak zbudowane są solarne lampy LED? 0
Jak zbudowane są solarne lampy LED?

Jak zbudowane są solarne lampy LED?

Lampy solarne LED nie tylko różnią się od klasycznych zewnętrznych opraw oświetleniowych sposobem działania, ale także budową, dzięki której są one w stanie funkcjonować bez konieczności podłączania ich do zasilania sieciowego. Dlatego też w dziś skupimy się na tym, jak zbudowane są lampy solarne LED oraz za co odpowiadają jej poszczególne elementy. 

Podstawowe różnice w budowie lamp solarnych LED i klasycznych lamp zewnętrznych

Jedną z podstawowych różnic między lampami solarnymi LED a klasycznymi modelami jest to, że pierwsze z nich wyposażone są nie tylko w diody LED generujące oświetlenie, ale także panel fotowoltaiczny, produkujący energię elektryczną ze słońca oraz akumulator, który ją kumuluje. 

Poza tym ich budowa w obu przypadkach jest bardzo podobna. Składają się one z obudowy, w której umieszczone są wszelkie podzespoły oraz źródło światła, zamontowanej na słupie lub innym elemencie w zależności od tego, na jakiej wysokości mają być one zamocowane. Dzięki temu lampy solarne LED z powodzeniem mogą być stosowane w tych samych miejscach jak klasyczne rozwiązania, czyli:

  • w parkach, 
  • przy ciągach komunikacyjnych,
  • na parkingach,
  • wokół obiektów przemysłowych,
  • w ogrodach. 

Z czego zbudowana jest lampa solarna LED?

Dokładna budowa lampy solarnej LED składa się bez względu na jej model z pięciu elementów, które tworzą skuteczne źródło światła cechujące się wysoką energooszczędnością oraz ekologicznością, które szczegółowo opisujemy poniżej. 

Wspornik

Pierwszym z nich jest wspornik. To na nim zamocowana jest obudowa lampy i to on pozwala na jej zamocowanie na słupie czy innym elemencie w zależności od potrzeb. Najczęściej posiada okrągły kształt, który ułatwia osadzenie lampy na słupie oraz dwa mocowania śrubowe. Niekiedy zbudowany jest on także tak, aby można było za jego pomocą zmienić kąt nachylenia lampy względem podłoża. 

Akumulator 

Kolejnym elementem wchodzącym w skład budowy lampy solarnej LED jest akumulator. Bardzo często montowany jest on w obudowie lampy, przez co jest już połączony z jej pozostałymi podzespołami. 

Stosowanymi w lampach solarnych LED akumulatorami są modele litowo-jonowe, których ogniwa cechują się wysoką wydajnością gwarantującą oszczędność energii oraz żywotnością. Do tego ich ładowanie odbywa się w szybki sposób. W odróżnieniu od akumulatorów kwasowych mogą być one także doładowywane bez szkody dla nich, nawet kiedy nie zostały one jeszcze w pełni rozładowane. 

Potwierdzeniem wysokiej jakości akumulatorów li-ion jest, chociażby to, że są one powszechnie wykorzystywane w domowych magazynach energii połączonych z instalacjami fotowoltaicznymi. 

Panel fotowoltaiczny

Lampa solarna LED nie może obyć się także bez panela fotowoltaicznego, który w zależności od jej modelu może być wbudowany w nią w górnej części obudowy lampy lub stanowić odrębny element mocowany obok samej lampy łącząc się z nią poprzez wspornik. Dzięki panelom fotowoltaicznym lampa solarna LED jest w stanie przetwarzać energię słoneczną w prąd, który następnie kumulowany jest w akumulatorach i wykorzystywany nocą do jej zasilania. 

W przypadku lamp solarnych LED najczęściej stosuje się monokrystaliczne panele fotowoltaiczne. Cechują się one przede wszystkim charakterystycznym czarnym kolorem oraz wysoką sprawnością. Dzięki temu są one w stanie pomimo niewielkiej powierzchni, na jaką padają promienie słoneczne wyprodukować z niej dużą ilość energii. Ponadto są one także bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia.

Diody LED

Aby lampa solarna LED mogła świecić, musi być także wyposażona, jak sama jej nazwa wskazuje, w diody LED. W odróżnieniu od klasycznych żarówek stosowanych w zwykłych lampach ulicznych cechują się one wysoką sprawnością energetyczną oraz żywotnością o 25 razy większą niż klasyczne żarówki. Dodatkowo do oświetlania danych miejsc zużywają one niewiele energii elektrycznej, przez co doskonale komponują się z energooszczędnymi lampami solarnymi. 

Włącznik i wyłącznik 

Ostatnim z elementów wchodzących w skład lampy solarne LED jest natomiast jej włącznik oraz wyłącznik. Umieszczany jest on najczęściej w dolnej części obudowy w okolicy źródła światła, dzięki temu włączenie lub wyłączenie lampy, na przykład podczas prac serwisowych w trakcie stania na drabinie nie jest żadnym problemem. 

Oprócz wymienionych pięciu elementów niekiedy lampy solarne LED mogą być także wyposażone w czujnik ruchu, jak w przypadku większości naszych modeli oraz czujnik zmierzchu, który automatycznie włącza je po zachodzie słońca. Dostępne w naszej ofercie lampy solarne LED ponadto posiadają wbudowane lampki kontrolne, pozwalające w prosty sposób sprawdzić, czy działają one poprawnie. 

Wszystkie elementy, z jakich zbudowana jest lampa solarna LED, umieszczane są w jej obudowie, która może przybierać prostokątny, kwadratowy lub okrągły kształt. Dzięki temu są one nie tylko niezwykle skutecznym i energooszczędnym rozwiązaniem, ale także estetycznie prezentującym się bez względu na miejsce ich zastosowania.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8cbdb267068a569a1897ee6213c5662f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl