Jak dobrać odpowiednie lampy solarne na taras? 0
Jak dobrać odpowiednie lampy solarne na taras?

Jak dobrać odpowiednie lampy solarne na taras? 

Odpowiednia aranżacja tarasu nie może się obejść bez jego właściwego oświetlenia. Wśród wielu możliwości zapewniających na nich światło po zmroku wymienić więc można między innymi oświetlenie solarne LED, które pozwala nie tylko uzyskać odpowiedni klimat wieczorową porą, ale także, co jest jego dużą zaletą, nie wymaga wykonywania instalacji elektrycznej oraz jest w pełni ekologiczne. Jak wobec tego dobrać odpowiednie lampy solarne na taras i na co zwrócić uwagę? 

Jak działają lampy solarne na taras?

Lampy solarne na taras pozwalają oświetlać jego przestrzeń dzięki energii słonecznej, która kumulowana jest za dnia w akumulatorach. Dzięki temu nie wymagają one zasilania elektrycznego oraz bateryjnego i są praktycznie samowystarczalne, a co za tym idzie także ekologiczne i energooszczędne. 

Zbudowane są one z fotoogniw, które za sprawą padających na nie promieni słonecznych produkują energię elektryczną, która następnie przekazywana jest do wbudowanych akumulatorów o odpowiedniej pojemności, będących w stanie zgromadzić odpowiednią ilość prądu do oświetlania tarasu przez cała noc. Dodatkowo wyposażone są one w żarówki LED, a także czujnik zmierzchu, dzięki któremu załączają się automatycznie wraz z ostatnimi promieniami słońca padającymi na taras. 

Zalety lamp solarnych na tarasie

Oświetlenie tarasu LED za pomocą lamp solarnych ma wiele zalet. Przede wszystkim tego typu lampy nie wymagają wykonania instalacji elektrycznej, do której potrzebne byłoby zatrudnienie specjalisty. Z tego samego powodu nie generują one żadnych kosztów podczas ich użytkowania związanych ze zużyciem energii elektrycznej, co korzystnie przekłada się na stan domowego budżetu. 

Ponadto dzięki temu, że nie muszą być one podłączone do instalacji, można je ulokować w dowolnie wybranym miejscu, tworząc tym samym niczym nie ograniczoną, zgodną ze swoją koncepcją aranżację oświetleniową tarasu. Mówiąc o zaletach tego rozwiązania, warto także wspomnieć, że lampy solarne na taras są również całkowicie samoobsługowe. W związku z tym nie trzeba pamiętać o ich włączaniu i wyłączaniu czy też wymianie żarówek i innych elementów eksploatacyjnych. 

Ostatnią z zalet solarnych lamp na taras jest ich ekologiczność. Dzięki temu, że czerpią one bowiem energię z promieni słonecznych, ich użytkowanie nie przyczynia się do degradacji i zanieczyszczania środowiska naturalnego spalinami będącymi efektem ubocznym produkcji prądu w elektrowniach węglowych. 

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie solarne LED na taras?

Prezentowane powyżej zalety sprawiają więc, że lampy solarne na taras to wręcz idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie ekologiczne, samoobsługowe oraz dające pełną swobodę organizacyjną rozwiązania. Przed ich zakupem warto jednak zwrócić uwagę na 4 podstawowe parametry, dzięki którym oświetlenie tarasu LED będzie w pełni funkcjonalne. 

Skuteczność oświetleniowa

To nic innego jak wydajność lampy solarnej. Określa ona stosunek strumienia świetlnego emitowanego światła w stosunku do pobieranej mocy. Aby móc więc skutecznie oświetlić taras za pomocą lampy solarne LED najlepiej stawiać na modele posiadające strumień świetlny wynoszący 1000 lub 2000 lumenów. W przypadku dodatkowego oświetlenia budującego klimat sprawdzą się natomiast lampy solarne na taras o skuteczności wynoszącej około od 100 do 300 lumenów. 

Temperatura barwowa światła

Kolejną istotną kwestią jest temperatura barwowa emitowanego przez lampy światła. To właśnie od niej zależy bowiem efekt oświetleniowy, jaki uzyskamy przy ich pomocy. W przypadku tarasów najlepiej więc wybierać lampy solarne LED o ciepłej barwie światła wynoszącej 4000 K. Jest ona bowiem najbardziej zbliżona do tego, z którym mamy do czynienia w naturze podczas złotej godziny w trakcie zachodu słońca. Dzięki temu pozwala ono tworzyć przyjemną, sprzyjającą relaksowi atmosferę. 

Klasa szczelności 

Kupując lampy solarne na taras, nie można także zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa, które zapewnia ich odpowiednia klasa szczelności. W przypadku lamp do zastosowania zewnętrznego powinna ona więc wynosić najlepiej IP67. Dzięki temu wybrany model będzie odporny nie tylko na działanie czynników atmosferycznych, ale także: 

  • kurz i pyły,
  • wilgoci, a nawet pełne zanurzenie w wodzie. 

Oznacza to więc, że użytkowanie lampy z taką klasą szczelności pozwoli przez długi czas cieszyć się jej światłem bez żadnych awarii, a także będzie bezpieczne, gdyż nie spowoduje ona ryzyka porażenia prądem. 

Czas świecenia przy pełnym naładowaniu 

Ostatnim istotnym parametrem przy zakupie lamp solarnych na taras jest czas, jaki są one w stanie świecić przy pełnym naładowaniu. Dzięki tej informacji można bowiem mieć pewność, że lampa zapewni oświetlenie LED, nawet podczas pochmurnych dni, kiedy jej akumulator nie będzie mógł być naładowany w 100%. Najlepsze lampy solarnych na taras oferują dla swoich użytkowników nawet do 2-3 nocy ciągłego świecenia, tak jak ma to miejsce w przypadku dostępnych w naszym sklepie modeli

Gdzie montować lampy solarne na tarasie?

Lampy solarne na taras dają nieograniczone możliwości oświetlania ich powierzchni. Mogą być z powodzeniem montowane na ścianach budynków, do których przylega taras jak, chociażby w przypadku lampy solarnej LED Eris z naszej oferty. Mogą także tworzyć efektowne obramowanie krawędzi tarasu wskazujące jego zakończenie, a także zapewniać efekt snującego się po jego posadzce subtelnego, klimatycznego światła, które sprzyja długim wieczornym rozmowom w gronie najbliższych. 

Miejsce montażu lamp solarnych na tarasie jest więc wyłącznie wersja indywidualnych potrzeb i upodobań. Warto planując ich rozlokowanie w przestrzeni pamiętać jednak o tym, aby zadbać o oświetlenie newralgicznych miejsc takich jak wejście do domu, zejście do ogrodu, dzięki temu poruszanie się po tarasie wieczorową porą będzie w pełni bezpieczne. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl