Ile można zaoszczędzić, decydując się na ogrodowe solarne lampy LED? 0
Ile można zaoszczędzić, decydując się na ogrodowe solarne lampy LED?

Ile można zaoszczędzić, decydując się na ogrodowe solarne lampy LED?

Wśród zalet lamp solarnych LED wymienić można między innymi oszczędności, jakie generuje ich zastosowanie w ogrodach. Aby jednak zobrazować, jak duże mogą one być najlepiej przedstawić to w formie zestawienia kosztów montażu oraz eksploatacji zarówno klasycznych lamp, jak i solarnych lamp ogrodowych. Dlatego też dokonaliśmy tego w tym wpisie. 

Koszty związane z montażem i eksploatacją klasycznej lampy w ogrodzie

Aby zamontować w ogrodzie klasyczną lampę, nie wystarczy ją jedynie kupić. Należy także wykonać do niej przyłącze z sieci energetycznej domu. Dodatkowo podczas jej użytkowania należy liczyć się również z kosztami, jakie wygeneruje zużywana przez nią energia elektryczna. Dlatego też szczegółowe dane z tym związane prezentujemy poniżej. 

Ile kosztuje klasyczna lampa ogrodowa?

Za klasyczną lampę ogrodową będącą modelem słupowym należy zapłacić od 300 do nawet 1500 złotych. Tak duża różnica wynika przede wszystkim z różnorodnych modeli tego typu oświetlenia dostępnych na rynku oraz jakości ich wykonania. Średnio kosztują one jednak około 900 złotych w przypadku modeli LED.

Ile kosztuje wykonanie przyłącza klasycznej lampy ogrodowej?

Aby lampa ogrodowa mogla działać, wymaga wykonania przyłącza elektrycznego, za pomocą którego będzie ona zasilana. Koszt tego typu prac zależny jest przede wszystkim od tego, jak daleko należy doprowadzić zasilanie od skrzynki rozdzielczej, co wiąże się z ilością potrzebnych do tego materiałów oraz długością wykopu. 

Zakładając jednak, że lampa ma być montowana w odległości 5 metrów od przyłącza, za tego typu prace trzeba będzie zapłacić średnio:

  • 150 złotych za ułożenie 5 metrów bieżących przewodów,
  • około 500 złotych za wykonanie wykopu i jego zasypanie, 
  • 200 złotych za montaż samej lampy ogrodowej. 

Co daje nam łącznie wartość 850 złotych. 

Ile zużywa prądu klasyczna lampa ogrodowa?

Do kosztów związanych z zastosowaniem lampy ogrodowej zasilanej energią elektryczną należy także doliczyć wysokość rachunków za zużyty przez nią prąd. 

Zakładając więc, że zamontowana lampa ogrodowa LED ma moc 36 W, czyli zużywa w ciągu jednej godziny 0,036 kW energii elektrycznej, a cena 1 kWh energii elektrycznej wynosi średnio 0,55 zł/kWh, to w ciągu 8 godzin w nocy zużyje ona 0,228 kW prądu, za który trzeba będzie zapłacić 0,15 zł. W ciągu miesiąca wartość tej kwoty wzrasta do 4,50 zł, a w ciągu roku do 54 zł. 

Do oświetlenia ogrodu rzadko kiedy wystarcza jednak jedna lampa. Jeśli będzie w nim zamontowane więc 6 sztuk, wysokość rachunków za prąd zużyty wyłącznie przez nie rocznie będzie wynosił 324 złote.

Koszty związane z montażem i eksploatacją solarnej lampy ogrodowej

W przypadku lamp solarnych niepotrzebne jest wykonanie przyłącza elektrycznego. W związku z tym nie trzeba także ponosić związanych z tym kosztów. Wszystko za sprawą tego, że ogrodowe lampy solarne LED bazują na energii elektrycznej wytwarzanej przez zamontowane w nich panele fotowoltaiczne produkujące ją z promieni słonecznych. Oznacza to więc, że w ich przypadku nie mamy także żadnych kosztów związanych z ich eksploatacją, jak ma to miejsce przy zastosowaniu klasycznych lamp ogrodowych. 

Jedynym kosztem jest więc sam ich zakup i montaż, który można jednak wykonać z powodzeniem samodzielnie. Zwłaszcza iż większość dostępnych w naszym sklepie lamp solarnych LED ogrodowych wyposażona jest w system bezfundamentowego montażu. 

Ile kosztuje solarna lampa ogrodowa LED?

To ile kosztuje ogrodowa lampa solarna LED, zależy przede wszystkim od jej modelu. Średnio należy jednak za nią zapłacić około 1300 złotych. Do tej kwoty należy także doliczyć koszt zakupu słupa oświetleniowego, na którym ma być ona zamontowana, co łącznie daje kwotę około 2000 złotych. 

Dla wielu osób taki wydatek wydaje się jednak zbyt duży, zapominają oni natomiast, że inwestycja w solarną lampę ogrodową LED jest jednorazowa i nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z wykonaniem do niej przyłącza elektrycznego, a co za tym idzie zakupu przewodów oraz wykonania wykopów, a także kosztów eksploatacyjnych w postaci wyższych rachunków za prąd. W związku z tym jest ona o wiele bardziej oszczędnym rozwiązaniem. Także, jeśli chodzi o czas, jaki jest potrzebny na jej zamontowanie w ogrodzie. 

Doskonałym podsumowaniem porównania kosztów montażu klasycznej i solarnej ogrodowej lampy LED jest poniższa tabela, która obrazuje ich wysokość w obu tych przypadkach. 

 

Lampa solarna LED

Koszt zakupu

Koszt wykonania przyłącza elektrycznego

Koszt montażu

Koszt eksploatacji rocznie

Suma

Klasyczna lampa ogrodowa

900 zł

750 zł

200 zł

54 zł

1904 zł

Lampa solarna LED

2000 zł wraz ze słupem

0 zł

0 zł — możliwy do wykonania samodzielne

0 zł

2000 zł*

 

* przy czym w tym przypadku nie ma żadnych dodatkowych kosztów w okresie jej użytkowania. 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8cbdb267068a569a1897ee6213c5662f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl