Dlaczego oświetlenie LED staje się tak popularne? 0
Dlaczego oświetlenie LED staje się tak popularne?

Dlaczego oświetlenie LED staje się tak popularne?

W naszym domach, a także w przestrzeni publicznej coraz częściej zastosowanie znajdują nowoczesne technologie oświetleniowe LED, które wykorzystywane są także w lampach solarnych. Popularność tego rozwiązania wynika z dwóch przyczyn. Pierwszą z nich są zalecenia Unii Europejskiej, według których tradycyjne żarówki mają w najbliższych latach zostać całkowicie wyparte przez modele LED, ze względu na ich ekologiczność. Drugą przyczyną są natomiast po prostu zalety, jakimi cechuje się ta technologia, o których więcej piszemy w tym artykule. 

Najważniejsze zalety technologii oświetleniowej LED

Pierwszą i podstawową zaletą oświetlenia LED jest jego wysoka sprawność oświetleniowa, która potrafi wynosić nawet do 90%. Pod tym pojęcie kryje się to, że lampy LED, takie jak na przykład solarne nie generują dużych strat energii podczas przetwarzania prądu na światło, dzięki temu zużywają go o wiele mniej niż tradycyjne żarówki. Oznacza to więc, że np., lampy solarne LED nie emitują także ciepła, gdyż zasilająca je energia zamieniana jest niemal w całości w światło. 

Ponadto diody LED cechują się także ponadprzeciętną trwałością, przekładającą się na ich czas pracy. Niektóre z nich są w stanie działać bez żadnych zaburzeń nawet przez 100 000 godzin, czyli 50 razy dłużej niż zwykłe żarówki, a w przeliczeniu na lata około od 6 do 7 lat. 

Mówiąc o zaletach technologii oświetleniowej LED, nie można zapomnieć także o ich odporności na uszkodzenia. Dzięki temu, że w ich budowie nie znajdują się żadne ruchome elementy, wstrząs, uderzenia czy działanie niskich lub wysokich temperatur nie ma niemal żadnego wpływu na ich działanie. 

Ostatnią z najważniejszych zalet technologii LED coraz powszechniej stosowanej do oświetlania przestrzeni publicznych i nie tylko jest natomiast to, że pozwala ona na niemal dowolny dobór barwy emitowanego światła. Diody LED mogą więc generować oświetlenie o ciepłej białej, neutralnej lub zimnej barwie w zależności od danych potrzeb i miejsca, gdzie wykorzystujące je źródła światła mają być zastosowane. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku ulicznych lamp LED, których światło powinno być zimne i białe, aby było w stanie skutecznie oświetlać znajdujący się wokół nich obszar. 

Oprócz powyższych zalet technologii LED zaliczyć można do nich dodatkowo także:

  • stopniowe wygaszanie diod LED wraz z ich zużyciem, bez efektu migania jak w przypadku np. świetlówek,
  • szybki czas reakcji sprawiający, że światło emitowane jest od razu po włączeniu lampy,
  • ekologiczną produkcję bez zastosowania niebezpiecznych i szkodliwych dla środowiska metali. 

Lampy solarne LED połączenie zalet technologii LED-owej z ekologicznym źródłem energii

Biorąc pod uwagę powyższe zalety, jakimi cechuje się technologia LED, nie ma nic dziwnego w tym, że w ostatnich latach zyskała ona na tak dużej popularności. Dzięki niej zminimalizowane może być bowiem zużycie energii elektrycznej, której produkcja generuje dużą część zanieczyszczeń środowiska, zwłaszcza w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, że połączenie technologii LED z technologią solarną, które w efekcie daje lampy solarne LED, jest jeszcze lepszym rozwiązaniem

Lampy solarne LED wyróżniają się bowiem wszystkimi zaletami technologii LED a do tego, nie wymagają podłączenia ich do sieci energetycznej. Nie przyczyniają się one więc do zanieczyszczania środowiska, a tym samym nie generują żadnych kosztów podczas ich użytkowania. Możliwe jest to za sprawą tego, że oprócz LED-owego źródła światła posiadają one także wbudowany panel fotowoltaiczny, który zamienia promienie słoneczne w prąd, kumulowany w akumulatorze skąd następnie jest on pobierany do zasilania lampy nocą.

Dlatego też lampy solarne LED są jeszcze lepszym rozwiązaniem niż klasyczne lampy LED, od których różnią się one tak naprawdę wyłącznie tym, że nie są zasilane prądem z sieci energetycznej, a tym, które same wyprodukują dla siebie ze słońca. Dzięki temu mogą być one z powodzeniem stosowane między innymi: 

  • na parkingach, 
  • w ciągach komunikacyjnych, 
  • na terenach miejskich takich jak place, skwery, parki, osiedla,
  • przy drogach,
  • na autostradach. 

Warto się więc nimi zainteresować, odwiedzając nasz sklep, gdzie znaleźć można szeroki wybór nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego, jakim są lampy solarne LED.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8cbdb267068a569a1897ee6213c5662f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl