Czym są klasy szczelności IP i jakie jest ich znaczenie w przypadku lamp solarnych LED? 0
Czym są klasy szczelności IP i jakie jest ich znaczenie w przypadku lamp solarnych LED?

Czym są klasy szczelności IP i jakie jest ich znaczenie w przypadku lamp solarnych LED?

W specyfikacji lamp solarnych LED znaleźć można wiele informacji dotyczących tych urządzeń, począwszy od ich mocy wyrażonej w watach, poprzez temperaturę barwową oświetlenia, aż do klasy szczelności IP, oznaczanej tajemniczym symbolem cyfrowym. Czym wobec tego jest klasa szczelności IP, jakie informacje można z niej odczytać i dlaczego tak ważne jest jej odpowiednie dobranie do danego zastosowania. 

Co to jest klasa szczelności IP? 

Klasa szczelności IP określana za pomocą dwóch cyfr następujących po sobie została wprowadzona przez Europejski Komitet Normalizacji Elektroniki i ma za zadanie sklasyfikować urządzenia elektroniczne pod względem możliwości ich użytkowania w zależności od występujących w danym otoczeniu trudnych czynników. Dzięki niej można więc w prosty sposób stwierdzić, czy dane urządzenie może być stosowane na przykład na zewnątrz oraz jakie czynniki mogą je uszkodzić.

Oznaczający ją skrót IP pochodzi z języka angielskiego, a w pełni brzmi on International Protection Rating i tłumaczony jest jako międzynarodowa ocena ochrony. Za pomocą klasy szczelności IP oznacza się poprzez pierwszą jej cyfrę stopień zabezpieczenia urządzenia przed ciałami stałymi, natomiast poprzez drugą — przed wnikaniem wody i wilgoci. 

Jakie są rodzaje klas szczelności IP?

Klasy szczelności IP są oznaczeniami, które muszą być umieszczane na każdym urządzeniu elektronicznym zgodnie z normą PN-EN 60529:2003, czyli także na lampach solarnych LED. Aby móc rozszyfrować ich znaczenie należy natomiast wiedzieć, co oznaczają określające ją cyfry. 

W przypadku pierwszej z nich występującej po skrócie IP znaczą one więc dla: 

 • 0 - brak ochrony przed ciałami stałymi,
 • 1 - ochrona przed ciałami stałymi o wielkości większej niż 50 mm
 • 2 - oznacza ochronę przed ciałami stałymi większymi niż 12,5 mm
 • 3 - chronione przed ciałami stałymi mającymi wielkość większą niż 2,5 mm
 • 4 - ochrona przed ciałami stałymi większymi niż 1 mm
 • 5 - chronione przed pyłem, w takiej ilości, która mogłaby zakłócić prawidłową pracę urządzenia
 • 6 - pełną ochronę przed wnikaniem pyłu. 

Druga z cyfr klasy szczelności występująca po skrócie IP, odnosząca się do wodoszczelności urządzenia oznacza natomiast dla:

 • 0 - brak ochron,
 • 1 - ochronę przed pionowo padającymi kroplami wody,
 • 2 - ochronę przed kroplami padającymi pod kątem 15° na obudowę urządzenia,
 • 3 - ochronę przed kroplami wody padającymi pod kątem 60°,
 • 4 - ochronę przed kroplami padającymi z dowolnego kierunku np. podczas deszczu,
 • 5 - ochronę przed strumieniem wody (z dowolnej strony),
 • 6 - ochronę przed zalewaniem falą lub silnymi strumieniami wody,
 • 7 - ochronę przed zalaniem w sytuacji, gdy obudowa urządzenia znajduje się 1 m pod wodą,
 • 8 - ochronę przy ciągłym zanurzeniu,
 • 9 - ochronę przed zalaniem strugą wody pod ciśnieniem.

W przypadku naszej ulicznej lampy solarnej LED Strit cechującej się klasą ochrony IP65 jest ona wobec tego w pełni odporna na wnikanie pyłów oraz strumienie wody padające na nią z dowolnej strony. 

Dlaczego odpowiednio dobrana klasa szczelności IP lampy solarne LED jest tak ważna?

Klasa szczelności IP wskazuje, w jakim miejscu może być zamontowana lampa solarna LED oraz jakie czynniki mogą na nią oddziaływać, ale mimo to nie ulegnie ona uszkodzeniu. Niewłaściwa szczelność obudowy elementów elektronicznych lampy, a więc niewłaściwa klasa szczelności IP dopasowania do środowiska, w jakim ma ona pracować może natomiast spowodować jej uszkodzenie lub niepoprawne funkcjonowanie. 

Jaką klasę szczelności IP powinna mieć lampa solarna LED?

Lampy solarne LED zarówno uliczne, jak i ogrodowe to modele, które montowane są na zewnątrz. Narażone są one więc na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych, w tym opadów deszczu oraz śniegu, zachlapania, a także pyły, kurz czy inne drobne zanieczyszczenia. Dlatego też ich klasa szczelności powinna wynosić co najmniej IP65. Dzięki temu nie ulegną one uszkodzeniu, a ich użytkowanie będzie w pełni bezpieczne. Wszystkie urządzenia elektroniczne stosowane poza budynkami powinny mieć natomiast klasę szczelności co najmniej IP55, czyli być wodoszczelne. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl