Czym jest technologia ASO stosowana w lampach solarnych ulicznych? 0
Czym jest technologia ASO stosowana w lampach solarnych ulicznych?

Czym jest technologia ASO stosowana w lampach solarnych ulicznych?

Latarnie uliczne solarne emitują oświetlenie nocą za sprawą energii skumulowanej za pomocą paneli słonecznych za dnia. Duże zachmurzenie, deszczowe dni czy też okres jesienno-zimowy, kiedy stopień nasłonecznienia jest niższy, sprawiają więc, że ich akumulatory nie zawsze mogą być naładowane w pełni. Czy w takiej sytuacji oświetlenie solarne LED nie zapewni światła przez całą noc? Wręcz przeciwnie, a wszystko za sprawą zastosowanego w naszych lampach solarnych ulicznych i ogrodowych Adaptacyjnego Systemu Oświetlenia — ASO. Czym on jest i jak wpływa na działanie lamp solarnych LED? Tłumaczymy w tym wpisie. 

Co to jest ASO?

ASO to akronim od Adaptacyjnego Systemu Oświetlenia, który jest technologią zainspirowaną reflektorami stosowanymi w nowoczesnych samochodach. Została jednak ona zmodyfikowana na potrzeby lamp solarnych LED, tak aby dzięki niej mogły one z powodzeniem oświetlać wybrany obszar przez całą noc, nawet w sytuacji, kiedy ich akumulatory nie są w pełni naładowane. ASO wyróżnia więc nasze lampy solarne uliczne i ogrodowe spośród innych modeli dostępnych na rynku, gdyż dzięki niemu spełniają one swoje podstawowe zadanie bez względu na warunki pogodowe i poziom nasłonecznienia za dnia. 

Wobec tego osoby decydujące się na ich zakup mogą mieć pewność, że obszar, w którym zostaną one zamontowane, będzie zawsze oświetlony i bezpieczny, co ma niezwykle kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku wszelkiego rodzaju skwerów, ulic, wejść na posesję czy miejsc, w których rejestrowany obraz za pomocą kamer pomaga niwelować ryzyko kradzieży, czy wandalizmu. 

Dlaczego system ASO jest tak istotny dla bezpieczeństwa?

Aby zrozumieć znaczenie Adaptacyjnego Systemu Oświetlenia w lampach solarnych, który zapewnia ich działanie zawsze, warto przyjrzeć się statystykom. Według nich na słabo lub w ogóle oświetlonych drogach piesi ubrani w ciemny strój jest widziany przez kierujących z odległości dopiero 20 metrów, działająca nocna lampa solarna uliczna pozwala znacznie zwiększyć natomiast odległość, z której kierowca zauważy pieszego i zapobiec tym samym wypadkowi. 

To jak brak oświetlenia w przestrzeni publicznej lub jego niedziałanie wpływa na przestępczość, idealnie obrazuje także sytuacja z Krakowa, gdzie władze miasta w kwietniu 2020 roku postanowiły wygaszać lampy uliczne w godzinach od północy do 4 rano. Po dwóch tygodniach od tej decyzji policja zanotowała dwukrotny wzrost kradzieży rowerów. Zwiększyła się także liczba włamań do samochodów, a nawet kradzieży i rozbojów. Jak więc widać brak oświetlenia wpływa na wzrost przestępczości i zachęca złodziei wzmożonej aktywności, ponieważ w ciemnościach czują się oni bezkarni. 

Działające oświetlenie nocą w ogrodach także pozytywnie wpływa na mniejszą ilość włamań i kradzieży. Złodzieje unikają bowiem po prostu oświetlonych miejsc, w których mogliby być w łatwy sposób złapani na gorącym uczynku. Dodatkowo lampy solarne ogrodowe pozytywnie wpływają również na jakość zapisu obrazu z zainstalowanych na domach kamer w przypadku kradzieży. Wszystko za sprawą tego, iż w nocy nagrywają one najczęściej czarno biały obraz, który utrudnia identyfikację sprawcy. Oświetlenie solarne sprawia natomiast, że kamery z trybu nocnego przełączają się w tryb dzienny, rejestrując cały czas wysokiej jakości obraz w kolorze

Jak działa ASO? 

Osiągniecie przez lampy solarne uliczne czy też ogrodowe 100% wydajności wymaga odpowiedniej ilości godzin ładowania ich akumulatorów, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie: Ile czasu powinny się ładować panele w latarniach solarnych, żeby osiągnąć 100% wydajności?. Nie zawsze możliwe jest jednak ich pełne naładowanie, kwestie oświetlenia emitowanego przez całą noc rozwiązuje w takiej sytuacji ASO. 

System ten w przypadku braku naładowania akumulatora lampy solarnej w pełni w ciągu dnia dokonuje bowiem zmniejszenia natężenia światła. Dzięki temu skumulowana w baterii energia wystarcza na zasilanie lampy przez całą noc, w związku z tym świeci ona z nieco mniejszą skutecznością, jednak nie wyłącza się, pogrążając w egipskich ciemnościach obszar wokół siebie. 

W praktyce Adaptacyjny System Oświetlania ASO działa więc tak, że jeśli w ciągu dnia akumulator lampy solarnej zostanie naładowany wyłącznie w 50%, to o tyle też zostanie zmniejszone proporcjonalni natężenie emitowanego przez nią nocą oświetlenia. W związku z tym przez pierwsze 5 godzin, zamiast na 100% będzie ona świecić na 50% z kolei przez pozostałą część czasu na 12,5%. 

Co istotne Adaptacyjny System Oświetlania ASO jest całkowicie bezobsługowy. Oznacza to więc, że załącza się on automatycznie w razie potrzeby, co sprawia, że użytkownicy lamp solarnych wyposażonych w nie, takich jak dostępne w naszej ofercie sklepu Solar LED między innymi modele Polaris 2000 czy też Mars 3000 zapewniają pełen komfort ich użytkowania. 

Jakie zalety mają lampy solarne LED z Adaptacyjnym Systemem Oświetlania?

Stosowanie lamp solarnych wyposażonych w Adaptacyjny System Oświetlenia cechuje się wobec tego wieloma zaletami. Podstawową z nich jest, chociażby to, że tego typu lampy solarne LED działają inteligentnie, samodzielnie przeliczając pozostałą moc w akumulatorach, tak aby wykorzystywać ją optymalnie i zapewniać oświetlenie przez całą noc. Ponadto ASO to także: 

  • gwarancja bezpiecznych powrotów do domu, 
  • działanie lamp solarnych bez względu na panujące warunki atmosferyczne za dnia i poziom nasłonecznienia, 
  • możliwość zastosowania lamp solarnych nawet w słabo nasłonecznionych obszarach. 

Dlatego też, jeśli planujesz zakup lamp solarnych zarówno do oświetlania posesji komercyjnych, jak i prywatnych koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego sklepu SolarLED. Znajdziesz tam bowiem nowoczesne oświetlenie solarne LED, które zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i wygodę jego użytkowania w każdych warunkach. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl