
Czym jest skuteczność energetyczna źródła światła?
Wśród podstawowych parametrów źródeł światła, na które należy zwrócić uwagę podczas wybierania lamp solarnych LED, wyróżnić można między innymi ich skuteczność energetyczną. W tym artykule odpowiadamy więc na najważniejsze związane z nią pytania dotyczącego tego: czym ona tak właściwie jest oraz jakie informacje jest w stanie dostarczyć.
Co to jest skuteczność energetyczna źródła światła?
Oświetlenie, w tym lampy solarne LED są w stanie działać za sprawą procesu przekształcania energii elektrycznej na promieniowanie widzialne. Miarą efektywności tego zjawiska jest natomiast skuteczność energetyczna źródła światła, która wyrażona jest w lm/W.
W związku z tym skuteczność energetyczna źródła światła jest niczym innym jak stosunkiem wysyłanego strumienia świetlnego do pobieranej przez lampę mocy. Sam strumień świetlny to natomiast całkowita ilość światła emitowana przez daną lampę solarną LED przy określonych warunkach jej pracy, która wyrażana jest w lumenach (lm).
Jakie informacje dostarcza skuteczność energetyczna lamp solarnych LED?
Skuteczność energetyczna lamp solarnych LED dostarcza przede wszystkim informacji na temat tego, ile lumenów światła są one w stanie dostarczyć, zużywając przy tym 1 W energii elektrycznej skumulowany w ich akumulatorach. Dlatego też im jej wartość jest wyższa, tym lepiej, gdyż przekłada się to na mniejszy pobór prądu skumulowanego za dnia w akumulatorze lampy.
Znając skuteczność energetyczną lampy solarne LED, można także określić ilość emitowanych przez nią lumenów. W tym celu wystarczy jedynie przemnożyć moc lampy wyrażoną w Watach przez skuteczność energetyczną wyrażoną w watach na lumen.
Lumeny (lm) = moc (W) x skuteczność energetyczna (lm/W)
Znajomość skuteczności energetycznej lampy oraz jej strumienia świetlnego pozwala z kolei na określenie jej mocy za pomocą wzoru:
Waty (W) = lumeny (lm) / skuteczność energetyczna (lm/W).
Jaką skuteczność energetyczną źródła światła mają lampy solarne LED?
Lampy solarne LED to źródła światła, które cechują się wysoką skutecznością energetyczną. Wszystko za sprawą tego, że oświetlenie jest emitowane przez nie za pomocą diod LED, których parametr ten może wynosić nawet do 300 lm/W. Możliwe jest to natomiast za sprawą tego, że diody LED niemal w 100% przekształcają pobieraną energię elektryczną na światło, nie marnując jej na wytwarzanie ciepła będącego efektem ubocznym występującym w klasycznym oświetleniu. Dzięki temu lampy solarne LED są w stanie zapewniać skuteczne oświetlenie przestrzeni, czerpiąc energię wyłącznie z akumulatorów, które za dnia ładowane są za pomocą paneli fotowoltaicznych przekształcających promienie słoneczne na prąd.
Przykładowa skuteczność energetyczna źródła światła w przypadku naszych lamp solarnych LED wynosi natomiast:
- 100 lm/W dla lamp solarnych LED Jupiter 3000,
- 150 lm/W dla lamp solarnych LED Mars 3000,
- 158 lm/W dla lamp solarnych LED YED 6000.
Dla porównania lampy wyposażone w żarówki halogenowe cechują się skutecznością energetyczną źródła światła na poziomie zaledwie od 20 do 30 lm/W, z kolei lampy rtęciowo-żarowe - od 17 do 25 lm/W. Dane te jasno wskazują więc, że wybór oświetlenia LED, a zwłaszcza w wersji solarnej, jest korzystny ze względu na jego wysoką skuteczność oświetleniową, przy jednoczesnym zachowaniu niskiego poboru energii elektrycznej.
Podsumowując, skuteczność energetyczna źródła światła jest niczym innym jak informacją na temat tego jaki strumień świetlny jest w stanie wygenerować lampa solarna LED, pobierając przy tym 1 W energii elektrycznej. Najważniejszą kwestią w jej przypadku jest więc pamiętanie o tym, że im jest ona wyższa, tym lepiej, gdyż przekłada się to na mniejsze zużycie prądu przez oświetlenie, a w przypadku lamp solarnych LED ich dłuższe działanie na jednym naładowaniu akumulatora.