do kasy suma: 0,00 zł
Promocje
Lampa solarna YED 4000 lumenów
Lampa solarna YED 4000 lumenów

3 099,00 zł

Cena regularna: 3 399,00 zł

2 519,51 zł

Cena regularna: 2 763,41 zł

szt.
Lampa solarna YED 6000 lumenów
Lampa solarna YED 6000 lumenów

3 499,00 zł

Cena regularna: 3 799,00 zł

2 844,72 zł

Cena regularna: 3 088,62 zł

szt.
Czy warto inwestować w solarne lampy LED? 0
Czy warto inwestować w solarne lampy LED?

Czy warto inwestować w solarne lampy LED?

Wśród wskazywanych przez przeciwników lamp solarnych LED jednym z argumentów jest koszt zakupu i montażu tego typu oświetlenia. Wbrew pozorom okazuje się jednak, że nowoczesne uliczne lampy solarne LED są w ostatecznym rozrachunku tańszym rozwiązaniem niż klasyczne oświetlenie. Wynika to z kilku kluczowych czynników, które szczegółowo omawiamy natomiast w poniższym artykule.

Lampy solarne LED są wbrew pozorom tańsze niż klasyczne oświetlenie

Aby porównać opłacalność inwestowania w uliczne lampy solarne LED oraz klasyczne oprawy oświetleniowe LED, należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę ich zakupu, ale także koszty związane z ich montażem i użytkowaniem w późniejszym czasie. Dlatego też postanowiliśmy zestawić je, uwzględniając właśnie te trzy kwestie. 

Porównanie kosztów zakupu solarnej i klasycznej lampy LED

Koszt zakupu solarnej lampy LED o mocy około 30 W oraz strumieniu świetlnym wynoszącym 5000 lumenów, czyli takiej jak nasz model Jupiter 5000 wynosi około 3 000 złotych brutto. Z kolei zakup klasycznej ulicznej lampy LED o takich samych parametrach waha się w granicach około 1000 złotych. 

W obu przypadkach lampy są sprzedawane bez słupów oraz fundamentów, te elementy muszą być natomiast odpowiednio dobrane do miejsca i wysokości montażu oświetlenia. W związku z tym ich cena może być różna. Dlatego też nie bierzemy ich pod uwagę porównując opłacalność solarnych lamp LED vs klasyczne lampy LED. 

Porównanie kosztów montażu solarnej lampy LED i klasycznego modelu

Jeśli chodzi o koszty montażu, należy przede wszystkim podkreślić to, że uliczne lampy solarne LED nie wymagają przyłączenia do sieci energetycznej. Są one bowiem w pełni autonomicznym rozwiązaniem, które jest gotowe do działania od razu i do tego nie potrzebuje zasilania energią elektryczną. Dlatego też cena montażu tego typu lamp ogranicza się wyłącznie do prac związanych z osadzeniem fundamentu oraz słupa w wybranym miejscu. 

Inaczej prezentuje się to jednak w przypadku klasycznych lamp LED. Do ich działania niezbędna jest bowiem energia elektryczna. W związku z tym ich montaż może być przeprowadzony wyłącznie przez specjalistów. Do tego, jeśli na danym obszarze nie występuje przyłącze do sieci energetycznej, do kosztów zainstalowania takiej lampy należy również doliczyć wykonanie projektu oraz samej instalacji. Cena tego typu usług może wynosić natomiast nawet kilka tysięcy złotych. 

Porównanie kosztów eksploatacji 

Sam zakup oraz montaż lamp solarnych LED i klasycznych lamp LED to jednak nie wszystko. Warto dodatkowo zwrócić również uwagę na koszty związane z eksploatacją obu rozwiązań. W związku z tym lampy solarne LED nie generują ich niemal wcale. Nie zużywają one bowiem energii elektrycznej, przez co oświetlanie za ich pomocą wybranych obszarów jest całkowicie darmowe. 

W przypadku klasycznych lamp LED koszty eksploatacyjne zależną natomiast od mocy oświetlenia. Przy założeniu więc, że nasza przykładowa lampa wymieniona na początku artykułu o mocy 30 W ma oświetlać obszar przez 12 godzin, zużyje ona w tym celu 360 Wh, czyli 0,36 kWh. Jeśli więc średnia cena energii elektrycznej w styczniu 2022 roku wynosiła 92 grosze za 1 kWh. Oświetlenie nią wybranego obszaru przez 12 godzin kosztuje około 33 grosze. Jeśli pomnożymy tę wartość przez 30 dni, daje nam to 10 zł miesięcznie, czyli 120 zł rocznie.

Przy zastosowaniu na jednej ulicy około 100 klasycznych lamp LED wygenerują one natomiast w ciągu roku koszt 12 000 zł. Z kolei zastosowanie na ulicy tej samej liczby lamp solarnych LED nie wygeneruje żadnych kosztów. 

Czy opłaca się inwestować w lampy solarne LED?

Analizując powyższe porównanie, można dojść do prostych wniosków, że lampy solarne LED, choć są droższe, jeśli chodzi o ich zakup, są tak naprawdę tańszym rozwiązaniem. Nie generują one bowiem niemal żadnych kosztów związanych z ich montażem, a także eksploatacją. Dzięki temu zwrot w inwestycje w nie następuje już po około 4 latach. To wszystko to jednak niejedyne zalety, jakimi wyróżniają się lampy solarne LED. Dodatkowo są one również:

  • ekologicznym rozwiązaniem, pozwalającym zredukować emisję CO2 w naszym kraju generowaną przez elektrownie podczas produkcji energii elektrycznej poprzez spalanie paliw kopalnych, 
  • uniwersalną opcją, której montaż nie jest w żaden sposób ograniczony, dzięki temu mogą być one stosowane nawet tam, gdzie nie występuje dostęp do elektryczności, 
  • niezależne od siebie, jeśli chodzi o ich działanie, gdyż każda lampa to autonomiczne rozwiązanie, które nie jest łączone poprzez sieć energetyczną. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl