Czy montaż lampy solarnej LED wymaga pozwolenia na budowę? 0
Czy montaż lampy solarnej LED wymaga pozwolenia na budowę?

Czy montaż lampy solarnej LED wymaga pozwolenia na budowę?

Lampy solarne LED to rozwiązanie oświetleniowe, którego zastosowanie przynosi wiele licznych korzyści. Wiele osób przed ich zamontowaniem zastanawia się jednak czy instalacja lamp solarnych LED na posesji wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dlatego też w tym artykule postanowiliśmy odpowiedzieć na to pytanie, omawiając szczegółowo wszystkie związane z nim kwestie. 

Montaż lampy solarnej LED a pozwolenie na budowę

Kwestie tego, jakie obiekty lub elementy infrastrukturalne wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia w Starostwie reguluje Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku, wraz z jej kolejnymi zmianami. W przypadku montażu lamp solarnych LED w szczególności zastosowanie mają natomiast przepisy zawarte w art. 29, w którym omówione są budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę. 

Zgodnie z nim nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających między innymi na instalowaniu pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej "uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej", projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a. 

Oznacza to więc, że montaż lamp solarnych LED może zostać przeprowadzony bez pozwolenia na budowę, a nawet zgłoszenia. 

Dlaczego warto zdecydować się na montaż lamp solarnych LED?

Montaż lamp solarnych LED oferuje szereg korzyści, co sprawia, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu osób i firm. Na zainstalowanie lamp solarnych LED warto się więc zdecydować przede wszystkim ze względu na fakt, iż korzystają one z energii słonecznej, co oznacza, że są zasilane odnawialnym źródłem energii. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej, lampy solarne LED są natomiast nie tylko ekologicznym rozwiązaniem oświetleniowym, ale także mogą znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. Po zainstalowaniu nie generują one bowiem dodatkowych kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii elektrycznej z sieci. Brak połączenia ich z siecią sprawia również, że w przypadku awarii energetycznej lub burzy, lampy solarne LED nadal będą funkcjonować, ponieważ są niezależne od niej.

Sam montaż lamp solarnych LED jest zazwyczaj prosty i nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, co oznacza brak konieczności uciążliwego ciągnięcia kabli i wykonywania instalacji. Jest to szczególnie korzystne w miejscach, gdzie trudno jest dostarczyć zasilanie elektryczne.

Dodatkowo użytkowanie tego typu oświetlenia jest niezwykle wygodne. Wszystko za sprawą tego, że wiele lamp solarnych LED jest wyposażonych w czujniki ruchu i czujniki zmierzchu, co pozwala na automatyczne włączanie się ich w nocy lub gdy wykryją ruch. To przyczynia się do efektywnego zarządzania energią.

Warto także wspomnieć, że lampy solarne LED są dostępne w różnych stylach i kształtach, co pozwala dostosować je do estetyki otoczenia. W naszej ofercie znaleźć można wiele modeli lamp solarnych LED, przeznaczonych do montażu zarówno w ogrodach, jak i przestrzeniach miejskich czy wokół budynków firmowych. Wszystkie z nich wyróżnia natomiast wysoka jakość wykonania oraz nowoczesny design.

Podsumowując, montaż lampy solarnej LED mnie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dzięki temu jej instalacja nie wiąże się ze żmudnymi formalnościami i koniecznością odwiedzania urzędów. Elementy te to jednak niejedyne zalety, które przemawiają za wybraniem lamp solarnych LED. Tego typu lampy to bowiem rozwiązanie oświetleniowe, które jest wygodne w użytkowaniu, nie generuje kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, a do tego nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8cbdb267068a569a1897ee6213c5662f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl