
Czy lampę solarną można zamontować w cieniu?
Solarne lampy LED zyskują coraz większą popularność przede wszystkim ze względu na oszczędności, jakie są w stanie wygenerować w przypadku rachunków za energię elektryczną. Na ich montaż coraz chętniej decydują się zarówno osoby poszukujące skutecznego i energooszczędnego oświetlenia do ogrodów, jak i przedsiębiorcy, a także samorządy. Liczne zalety lamp solarnych LED w wielu przypadkach niwelują jednak ograniczenia dotyczące miejsca ich montażu, które powinno zapewniać dostęp do odpowiedniej ilości promieni słonecznych. Czy występują one jednak w każdym przypadku?
Jak działa lampa solarna?
Klasyczna lampa solarna LED opiera swoje działanie na promieniach słonecznych, które za sprawą zastosowanego w nich panelu fotowoltaicznego przekształcane są w energię elektryczną. Oznacza to więc, że aby były w stanie prawidłowo działać powinny być zamontowane w dobrze nasłonecznionym miejscu, które pozwoli skumulować odpowiednią ilość prądu, niezbędnego do ich zasilania nocą.
Wybór miejsca montażu klasycznych lamp solarnych LED z wbudowanym panelem fotowoltaicznym powinien dodatkowo uwzględniać, także to jak w ciągu dnia zmienia się położenie słońca na niebie. Najlepiej, aby było ono obszarem, w którym promienie słoneczne nie będą blokowane przez żadne elementy, tworzące zacienienie na powierzchni panelu fotowoltaicznego lampy.
Kwestie te wprowadzają więc spore ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość zastosowania lamp solarnych LED. Przykładowo nie mogą być one z tego względu montowane pod zadaszeniami, w zadrzewionej okolicy lub między wysokimi zabudowaniami. Istnieje jednak pewne rozwiązanie tego problemu, o której mówimy w dalszej części artykułu.
Jakie problemy mogą wystąpić po zamontowaniu lampy solarnej w zacienionym miejscu?
Zanim przejdziemy do omówienia alternatywy dla klasycznych lamp solarnych LED, która może być stosowana nawet w przypadku zacienionych miejsc, warto wskazać, jakie problemy mogą wystąpić, gdy klasyczna uliczna lub ogrodowa lampa solarna będzie pozbawiona dostępu do odpowiedniej ilości słońca.
Pierwszym i najpoważniejszym z nich jest to, że akumulator zastosowany w lampie nie zostanie naładowany w pełni. To z kolei przełoży się na to, że lampa solarna LED nie będzie w stanie zapewnić skutecznego oświetlenia przez całą noc. Innym problemem może być niedostateczna moc źródła światła, a co za tym idzie, brak funkcjonalności zastosowanego oświetlenia.
Dodatkowo należy także wspomnieć, że częste rozładowywanie się baterii zastosowanej w lampie solarnej LED, wynikające z braku możliwości naładowania jej „do pełna”, może przyczynić się również do zmniejszenia jej żywotności i ostatecznie konieczności jej wymiany.
Lampy All in Two — alternatywne rozwiązanie dla klasycznych lamp solarnych LED
Na podstawie powyższych informacji można dojść do wniosku, że odpowiedź na tytułowe pytanie — Czy lampę solarną można zamontować w cieniu? - jest przecząca. Jednak nic bardziej mylnego. Lampy solarne LED z powodzeniem można stosować także w zacienionych miejscach. Należy jedynie w tym przypadku wybrać jej odpowiedni model, taki jak dostępne w naszej ofercie lampy solarne LED All in Two.
Lampy solarne LED All in Two to oprawy, które w odróżnieniu od klasycznych modeli nie są wyposażone w zintegrowany panel słoneczny. Zamiast tego jest on niezależnym elementem połączonym z oświetleniem za pomocą przewodu mającego kilka metrów długości. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampa solarna LED może być montowana w dowolnym miejscu, niezależnie od stopnia jego nasłonecznienia. Energia niezbędna do jej zasilania będzie bowiem dostarczana do niej z panelu fotowoltaicznego ulokowanego w odpowiednim miejscu, w którym zostanie on wystawiony na promienie słoneczne.
Dzięki takiej konstrukcji lampy solarne All in Two, o których więcej pisaliśmy także w artykule: Czym różnią się lampy solarne LED All in One od modeli All in Two?, zapewniają elastyczność zastosowania i niwelują typowe problemy, występujące w przypadku klasycznych opraw oświetleniowych zasilanych energią słoneczną.
Podsumowując, montaż lamp solarnych LED z zintegrowanym panelem fotowoltaicznym (All in One) wymaga wybrania odpowiedniego miejsca, zapewniającego dostęp do odpowiedniej ilości promieni słonecznych, umożliwiających naładowanie zastosowanej w nich baterii. Alternatywnym i o wiele elastyczniejszym rozwiązaniem pod tym względem są natomiast lampy solarne LED All in Two, które mogą być z powodzeniem montowane nawet w przypadku zacienionych miejsc, gwarantując przy tym zachowanie ich pełnej funkcjonalności.