Co wpływa na żywotność akumulatora w lampach solarnych LED? 0
Co wpływa na żywotność akumulatora w lampach solarnych LED?

Co wpływa na żywotność akumulatora w lampach solarnych LED?

Nasze lampy solarne LED wyposażone są w akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe lub litowo-jonowe, które odpowiedzialne są za kumulowanie energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne za dnia i przekazywanie jej do zasilania lampy nocą. Jak każdy akumulator mają one jednak swoją określoną żywotność, wyrażaną w liczbie cykli. A wpływ na nią ma wiele różnorodnych czynników, które poruszamy w tym wpisie. Dowiesz się więc z niego: czym są i jakie są zalety akumulatorów LiFePO4 i Li-ion oraz co wpływa na ich żywotność.

Czym są akumulatory LiFePO4 i Li-ion ?

Akumulatory LiFePO4 i Li-ion stosowane w naszych lampach solarnych LED zaliczane są do najnowocześniejszym pod względem technologicznym modeli. Składają się one z ogniw połączonych szeregowo, a ich wyróżnikiem jest duża gęstość energii przy jednoczesnych niskich wartościach samorozładowania. Oprócz tego akumulatory wykorzystujące tę technologię cechują się o wiele mniejszymi wymiarami, a także wagą, przez co nie zajmują one zbyt wiele miejsca i z powodzeniem mogą zostać ukryte w obudowie lamp solarnych LED. 

Jakie są zalety akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych i litowo-jonowych?

Zastosowanie w lampach solarnych LED akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych oraz litowo-jonowych wynika przede wszystkim z licznych zalet tych modeli. Po pierwsze cechują się one dużymi pojemnościami. Dzięki temu zachowując niewielkie wymiary, są one w stanie skumulować o wiele więcej energii elektrycznej niż klasyczne akumulatory. Ponadto są one także mniej wrażliwe na działanie temperatur utrzymujących się poniżej 0 stopni Celsjusza, na które narażone są ze względu na zewnętrzny montaż lamp solarnych LED. 

Dużą zaletą akumulatorów w technologii litowej jest również to, że nie występuje w nich tak zwany efekt pamięci. Oznacza to więc, że częściowe rozładowywanie i niepełne ładowanie nie wpływa na ich pojemność nominalną. Wszystko to przekłada się natomiast na zwiększoną żywotność akumulatorów litowo-jonowych oraz litowo-żelazowo-jonowych. 

Od czego zależy żywotność akumulatorów w lampach solarnych LED?

Doskonałe parametry użytkowe akumulatorów stosowanych w naszych lampach solarnych LED mogą zostać zwiększone poprzez ich poprawne użytkowanie. Na ich żywotność mierzoną w cyklach, czyli liczbach pełnych rozładowań i ładowań wpływają bowiem przede wszystkim dwie kwestie. Pierwszą z nich jest temperatura w jakiej one pracują. Najlepszą żywotność baterii litowo-jonowych oraz litowo-żelazowo-fosforanowych uzyskać można wobec tego, kiedy są one użytkowane w temperaturach o zakresie od 0 do 35 stopni Celsjusza. Jednak użytkownicy lamp solarnych LED nie mogą mieć zbyt dużego wpływu na tę kwestię, ze względu na ich zewnętrznych montaż. 

Drugim elementem wpływającym na żywotność akumulatorów litowych jest natomiast stopień ich rozładowania. Im jest on bowiem mniejszy, tym żywotność jest większa. Dlatego też, aby przedłużyć żywotność akumulatora, najlepiej zadbać o to, by rozładowywał się on tylko do 50%. Co można uzyskać poprzez zamontowanie lampy solarnej w dobrze nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu ilość cykli jego żywotności zwiększy się dwukrotnie. 

Dodatkowo mówiąc o żywotności akumulatorów montowanych w lampach solarnych LED, należy także pamiętać, że podawana dla tego parametru liczba cykli nie przekłada się jednoznacznie na ilość lat, przez które będą one działały bez szwanku. Podczas użytkowania lamp solarnych LED rzadko kiedy są one bowiem rozładowywane całkowicie do 0%, gdyż doładowują się w ciągu dnia za pomocą energii słonecznej produkowanej przez panele słoneczne. 

Podsumowując, na żywotność akumulatorów w lampach solarnych LED największy wpływ ma głębokość ich rozładowywania. Dlatego też tak istotne jest to, aby tego typu oświetlenie było montowane w dobrze nasłonecznionych miejscach, które pozwolą produkować dużą ilość energii elektrycznej kumulowanej w bateriach, co przełoży się tym samym nie tylko na ich sprawne, ale także dłuższe działanie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:8cbdb267068a569a1897ee6213c5662f#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl