8 mitów na temat ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED — część I 0
8 mitów na temat ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED — część I

8 mitów na temat ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED — część I

Lampy solarne LED niezaprzeczalnie w ostatnich latach zyskały na dużej popularności. Efekt ten spowodowany może być między innymi większą świadomością ekologiczną społeczeństwa, a także zalet wynikających z ich zastosowania. Wraz ze wzrostem popularności tego typu oświetlenia powstało jednak wiele mitów na temat lamp solarnych LED. Postanowiliśmy się więc z nimi rozprawić w dwuczęściowej serii wpisów omawiających 8 najczęściej powtarzanych kłamstw o lampach solarnych LED.

Lampy solarne LED działają tylko latem

Jednym z najczęściej powtarzanych i zarazem najbardziej nieprawdziwych mitów dotyczących zarówno ogrodowych lamp solarnych LED, jak i ulicznych lamp solarnych LED jest stwierdzenie, że działają one wyłącznie latem, kiedy poziom nasłonecznienia w ciągu dnia jest wysoki. Nie jest to oczywiście prawdą. 

Lampy solarne LED doskonale radzą sobie z oświetleniem wybranych obszarów także jesienią, a nawet zimą. Choć co prawda ich skuteczność może być mniejsza, nie oznacza to jednak, że miejsca, w których są one stosowane, pogrążają się nocą przez ¾ roku w całkowitych ciemnościach. Więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim wpisie: Czy lampy solarne LED działają jesienią i zimą?, gdzie dokładniej wytłumaczyliśmy ich działanie w okresie poza letnim.

Ogrodowa lampa solarna LED nie jest w stanie oświetlić posesji przez całą noc

Kolejny mit dotyczy znów funkcjonowania lamp solarnych LED, a właściwie ich skuteczności oświetleniowej. Wiele osób obawia się przez niego w inwestowanie w tego typu oświetlenie, ponieważ chcą mieć one pewność, że wybrany obszar na pewno oświetlony zostanie przez lampę przez całą noc. 

W przypadku naszych modeli mogą oni ją jednak zyskać, gdyż nasze lampy solarne LED wyposażone są w Automatyczny System Oświetlenia, który sprawia, że energia skumulowana w akumulatorze wystarcza do oświetlenia danego obszaru przez całą noc, nawet jeśli nie był on w pełni naładowany za dnia. W związku z tym stwierdzenie, iż tego typu lampy są nieskuteczne, jest nieprawdziwe, przynajmniej w przypadku modeli dostępnych w naszym sklepie.

Lampy solarne LED są wyposażone w duże nieestetyczne panele fotowoltaiczne

Lampy solarne LED wyposażone są w panele fotowoltaiczne, za których sprawą produkują one energię z promieni słonecznych niezbędną do funkcjonowania lampy nocą. Nie jest jednak prawdą, że wymiary tych paneli wpływają niekorzystnie na estetykę lamp solarnych LED. W naszym przypadku łączymy względy wizualne z użytecznymi. W związku z tym w większości panele fotowoltaiczne montowane są w górnej części obudowy lampy, a ich wymiary są dopasowane tak, aby nie wystawały one poza jej obrys. Dzięki temu postronne osoby mogą nawet nie zauważyć, że zastosowana w ogrodzie czy parku lampa to lampa solarna LED bazująca na panelach fotowoltaicznych. Tego typu oświetlenie solarne nazywane jest także zintegrowanym. Gdyż wszystkie składające się na jego poprawne działanie elementy umieszczone są w jego obudowie i nie stanowią oddzielnego elementu. 

Warto jednak wspomnieć, że na rynku, a nawet w naszej ofercie znaleźć można także niezintegrowane lampy, wciąż są one jednak niezgodne z tytułującym ten fragment artykułu stwierdzeniem. Stosowany w nich panel fotowoltaiczny jest bowiem dobrany swoimi wymiarami do wymiarów lampy oraz montowany na nich tak, aby całość prezentowała się w pełni estetycznie. 

Lampy solarne LED trzeba wymienić, kiedy zużyje się w nich akumulator

Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne montowane w lampach solarnych LED kumulowana jest we wbudowanych w nie akumulatorach, które jak wiadomo, mają swoją określoną żywotność. W przypadku na przykład naszej lampy solarne LED Jupiter 5000 wynosi on 1500 cykli. Po upływie ich ilości akumulator traci swoją wyjściową pojemność, w związku z tym jest on w stanie kumulować mniejszą ilość energii produkowanej ze słońca za dnia, a to przekłada się na skuteczność oświetleniową lampy. Pomimo to, kiedy akumulator przekroczy ilość cykli gwarantujących jego 100% sprawności, nie trzeba wymieniać całej lampy solarnej LED. Jest on w niej bowiem zamontowany tak, aby można było go w prosty sposób wymienić na nowy model, ponosząc wyłącznie koszt jego zakupu. 

Jak więc widać wiele powtarzanych stwierdzeń na temat lamp solarnych LED jest nieprawdą. To jednak nie wszystkie z najpopularniejszych mitów, które ich dotyczą. Kolejną ich część wraz z omówieniem prezentujemy jednak w następnym wpisie, który znajdziesz tutaj. Mamy nadzieję, że dzięki temu osoby wahające się co do zastosowania tego typu ekologicznego oświetlenia rozwieją swoje wątpliwości i zdecydują się na lampy solarne LED, przez co będą mogły one cieszyć się wszystkimi ich zaletami. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl