Na kanwie wzrostu popularności oświetlenia LED, coraz powszechniej stosuje się wszelkiego rodzaju lampy w ogrodach przy posesjach prywatnych, a nie tylko, jak dotychczas na obiektach użytkowych i w przestrzeniach publicznych. Na rynku pojawiło się wiele ciekawych propozycji – na przykład lampy ogrodowe solarne w przeróżnych wariantach pozwalających dopasować odpowiednie modele, do praktycznie każdego projektu. Odpowiedź na pytanie jaka lampa solarna do ogrodu będzie najlepsza nie jest jednak proste.
Ze względu na mnogość modeli, można łączyć lampy ozdobne, z lampami ulicznymi, takimi jak lampa solarna Jupiter 4000, które idealnie nadadzą się na podjazdy, czy do oświetlenia dróg wewnętrznych. Wraz z kinkietami i niewielkimi lampami montowanymi na ziemi pozwoli to stworzyć kompleksową instalację oświetlenia ogrodowego. Zastosowanie lamp w wersji solarnej, ponadto umożliwi uniknięcie konieczności rozprowadzania kabli, co jest niezwykle ważne przy wyposażaniu już istniejących ogrodów. Warto zaznaczyć, że solarne lampy LED są na tyle wydajne, że w zupełności wystarczą do oświetlenia ogrodu przez całą noc, na jednym ładowaniu akumulatora.
Jaka lampa solarna do ogrodu?
W ogrodach stosuje się różne typy lamp. Są to:
- latarnie ogrodowe,
- lapy montowane przy gruncie,
- lampy na niskich słupkach,
- kinkiety,
- lampy dekoracyjne solarne,
- lampy uliczne w odpowiednim wariancie.
Jak widać, spektrum możliwości jest szerokie, ale pewne jest jedno – zastanawiając się jaką lampę ogrodową wybrać, należy dobrze przemyśleć swoje potrzeby lub wybrać lampę uniwersalną. Na przykład opcja taka, jak lampa solarna Adara 1500 – 15 W, może zostać wykorzystana do oświetlania ciągów pieszych w ogrodzie, podjazdów, czy większych placów. Takie modele są z powodzeniem stosowane nawet, jako latarnie uliczne, jednak ze względu na wysoki poziom estetyki można je wykorzystać w ogrodach, nie szpecąc ich, a wręcz je ozdabiając. Nowoczesny wygląd lamp LED idealnie wkomponowuje się w nasadzenia z krzewów ozdobnych i drzew. Ponadto konstrukcja lamp tego typu w podstawowych wersjach jest zazwyczaj minimalistyczna, przez co nie rzuca się w oczy. Daje to duże pole manewru dla projektantów.
Lampy dekoracyjne solarne do ogrodu
Ozdabiając chodniki lub elementy architektury ogrodowej, takie jak skalniaki, rabaty, czy altany, warto wykorzystać niskie lampy montowane tuż przy gruncie lub osadzone w niewysokich słupkach. Są one bardzo estetyczne, a przy okazji skutecznie oświetlają bezpośrednią okolicę. Pozwala to na uniknięcie zbędnego oświetlania całego ogrodu w danym miejscu, a jedynie wyeksponowanie danego obszaru lub po prostu doświetlenie ścieżki, czy chodnika.
Chcąc dokładnie oświetlić całą ścieżkę lub drogę wewnętrzną, na przykład pod kątem poruszania się po niej autem, warto jednak rozważyć montaż latarni ogrodowych. Występują one w wielu estetycznych wariantach, przez co nie dość, że skutecznie oświetlą całą drogę niczym latarnie uliczne, to jeszcze będą nawet za dnia ozdabiać ogród niebanalnym wyglądem. Niektóre z nich można posadowić na ścianach budynków lub altanach, czy też ogrodzeniach, co zdecydowanie ułatwia montaż. Rozważając, jakie lampy solarne do ogrodu wybrać, warto też pamiętać, że lampy solarne do ogrodu nie wymagają rozciągania instalacji, co daje szersze pole manewru, przy wybieraniu miejsca montażu.
Ciekawym uzupełnieniem oświetlenia wolnostojącego będzie wykorzystanie kinkietów, które można zamocować na ścianach budynku, wzdłuż których biegną ścieżki lub po prostu w celu oświetlenia ściany. Przy odpowiednim zaprojektowaniu wygląda to bardzo estetycznie, zwłaszcza, że można do tego wykorzystać modele kinkietów o ciemnej barwie światła i niskiej intensywności świecenia.
Jaka barwa światła do oświetlenia ogrodowego?
Myśląc jak dobrać lampę solarną LED do ogrodu, kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przed zakupem oświetlenia ogrodowego, jest to, jaką barwę powinno ono mieć. Tutaj zdania są podzielone, ale najbardziej praktycznie będzie wykorzystać oświetlenie o białej, a nawet zimno-białej barwie do oświetlenia głównych ścieżek i podjazdów, w mniej uczęszczane miejsca wyposażyć w cieplejsze barwy, które są kojarzone raczej z wnętrzami. Zbyt jasne oświetlenie w barwie powyżej 5000K w kontekście oświetlania rabat z kwiatami innych elementów architektury tego typu, raczej nie jest wskazane.