
Jak działa czujnik zmierzchu w lampach solarnych LED?
Lampy solarne LED wyposażone są w szereg elementów zwiększających ich funkcjonalność oraz sprawiających, że są one w stanie jeszcze efektywniej wykorzystywać energię elektryczną wyprodukowaną ze słońca. Jednym z nich są natomiast czujniki zmierzchu, na których skupiamy się w tym artykule, opisując ich działanie oraz znaczenie w przypadku lamp solarnych LED.
Czym jest czujnik zmierzchu?
Czujnik zmierzchu w lampach solarnych LED jest częścią układu odpowiedzialnego za automatyczne włączanie i wyłączanie się oświetlenia bez konieczności wykonywania tego osobiście. Poza lampami solarnymi LED stosowany jest on powszechnie między innymi w samochodach. Czujniki zmierzchu wyposażone są w specjalne obudowy, dzięki którym są odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, a także wilgoci. W niektórych przypadkach parametry pracy tych elementów wyposażenia lamp solarnych LED mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb, na przykład za pomocą dodatkowo zastosowanych w nich zegarów.
W zależności od modeli czujniki zmierzchu mogą mieć różny zakres działania, wpływający na to, jakie natężenie światła będzie powodowało włączanie i wyłączanie lamp. Ich czułość określana jest w luxach i może wynosić nawet ponad 15 000 lx. Standardowo jest to jednak około 1500 lx.
Jak działa czujnik zmierzchu w lampach solarnych LED?
Działanie czujnika ruchu w lampie solarnej LED jest niezwykle proste. Urządzenia te wyposażone są w specjalne fotorezystory, które są odpowiedzialne za natężenie światła. Dzięki temu w sytuacji, kiedy natężenia światła zmniejsza się, uruchamiają one włącznik w lampach solarnych LED odpowiedzialny za przepływ energii z akumulatora do diod LED oraz włączenie oświetlenia. O poranku, kiedy natężenie światła na zewnątrz wzrasta, docierające do fotorezystora promienie świetlne są analizowane, a po wyłapaniu przez niego odpowiedniej wartości natężenia światła przekazuje on impuls odłączający zasilanie lampy solarnej LED.
Czujniki zmierzchu montowane w lampach solarnych LED wyposażone są w specjalne opóźniacze czasowe. Dzięki nim w przypadku występowania krótkotrwałego zmniejszenia natężania światła docierającego do ich fotorezystorów oświetlenie solarne nie jest niepotrzebnie uruchamiane.
Jakie znaczenie mają czujniki zmierzchu stosowane w lampach solarnych LED?
Zastosowanie czujników zmierzchu w lampach solarnych LED pozwala przede wszystkim sprawić, że stają się one oświetleniem samoobsługowym, które automatycznie włącza się po zmierzchu i wyłącza o poranku. Rozwiązanie to jest nie tylko niezwykle wygodne w przypadku montażu lamp solarnych LED na posesjach wokół domów, ale także w miastach czy na terenach przemysłowych.
Dodatkowo czujniki zmierzchu pełnią jeszcze jedną ważną funkcję. Za ich sprawą energia produkowana za dnia przez panele fotowoltaiczne oraz kumulowana w akumulatorach jest wykorzystywana wyłącznie wtedy, kiedy faktycznie istnieje potrzeba oświetlenia danego terenu. Dzięki temu zmniejsza się ilość cykli akumulatorów, a tym samym zwiększa ich żywotność.
W związku z tym czujniki zmierzchu montowane w lampach solarnych LED pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale także pozwalające przedłużyć żywotność podzespołów tego typu oświetlenia, a co za tym idzie zmniejszyć koszty eksploatacyjne związane z jego użytkowaniem,
Podsumowując, czujniki zmierzchu opierają swoje działanie na specjalnych fotorezystorach i są odpowiedzialne za automatyczne włączanie oraz wyłączanie lamp solarnych LED. Dlatego też wybierając tego typu oświetlenie, warto zwrócić uwagę na to, czy jest ono w nie wyposażone.
Dostępne w ofercie naszego sklepu lampy solarne LED to modele, które w każdym przypadku wyposażone są w ten element zwiększający ich funkcjonalność. Zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą ulicznych, ogrodowych oraz przeznaczonych do zastosowań specjalnych lamp solarnych LED.