Dlaczego lampa solarna LED nie świeci? 0
Dlaczego lampa solarna LED nie świeci?

Dlaczego lampa solarna LED nie świeci? 

Choć lampy solarne LED to autonomiczne i samoobsługowe źródła światła, cechujące się dużą niezawodnością oświetleniową niekiedy mogą występować pewne problemy z ich poprawnym działaniem. Dlatego też to właśnie na nich postanowiliśmy się skupić w tym artykule. Omawiamy wobec tego w nim 4 najczęściej występujące awarie lamp solarnych LED oraz wskazujemy ich rozwiązania. 

Lampa solarna LED nie włącza się nocą

Pierwszym najczęściej występującym problemem w przypadku ogrodowych oraz ulicznych solarnych lamp LED jest niewłączanie się ich w nocy. W takim przypadku przede wszystkim należy sprawdzić, czy została ona włączona. Przykładowo w lampach solarnych LED z serii Jupiter włącznik znajduje się na spodzie oprawy (tak jak na poniższym rysunku) i ma postać czerwonego przycisku. 

Jupiter

Przyczyną niewłączającej się w nocy lampy solarne LED może być także w pełni rozładowany akumulator. Należy się więc upewnić, że panel fotowoltaiczny lampy jest wystawiony na bezpośrednie promieniowanie słoneczne oraz czy nie przysłaniają go inne elementy, takie jak liście drzew czy cień budynków znajdujących się w pobliżu. 

Kolejnym powodem może być natomiast to, że lampa solarna LED została zamontowana w pobliżu intensywnych źródeł światła, takich jak inne lampy uliczny czy reflektory. W takim przypadku czujnik zmierzchu odpowiedzialny za jej włączanie nocą nie może działać poprawnie. 

Ostatnią z przyczyn niewłączającej się lampy solarnej LED, zwłaszcza jeśli użytkowana jest ona już przez wiele, lat może być niepoprawne funkcjonowanie jej akumulatora. Ich żywotność wynosi bowiem mniej więcej około 5 lat. Rozwiązaniem niedziałającej oprawy oświetleniowej w tym przypadku może być więc konieczność wymiany akumulatora na nowy. Przy czym przy tej czynności należy pamiętać, że nowa bateria powinna cechować się tą samą pojemnością, jak oryginalnie zastosowany model.

Lampa solarna LED świeci za dnia

Kolejną często występującą awarią w przypadku lamp solarnych LED jest jej działanie przez 24 godziny na dobę, bez względu na porę dnia. Przyczyną tego problemu może być przede wszystkim niepoprawne działanie czujnika zmierzchu, spowodowane niekoniecznie jego uszkodzeniem a zasłonięciem. W efekcie nie jest on w stanie rozpoznać pory dnia, a lampa działa cały czas tak, jakby była noc. W tym przypadku należy upewnić się więc, czy oprawa lampy jest czysta. 

Lampa solarna LED mruga

Migające światło emitowane przez lampę solarną LED spowodowane jest przez zbyt niski poziom naładowania akumulatora w ciągu dnia. W efekcie nie dostarcza on odpowiedniej ilości energii, aby lampa była w stanie w pełni poprawnie działać. Rozwiązaniem tej awarii jest więc:

  • sprawdzenie, czy panel fotowoltaiczny nie jest w ciągu dnia zacieniony przez inne elementy lub budynki, 
  • skontrolowanie czystości panelu fotowoltaicznego, który należy regularnie co najmniej raz na pół roku czyścić, aby był on w stanie w pełni poprawnie produkować energię elektryczną z padających na niego promieni słonecznych. 

O tym, jak czyścić panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED pisaliśmy natomiast w jednym z naszych poprzednich wpisów. Dowiesz się z niego między innymi, kiedy najlepiej czyścić panele fotowoltaiczne oraz jakie środki czyszczące należy w tym celu zastosować. 

Intensywność oświetlenia emitowanego przez lampę solarną LED jest zbyt mała

Zbyt mała intensywność oświetlenia emitowane przez lampę solarną LED może być spowodowana przede wszystkim jej zbyt słabo naładowanym akumulatorem. W takim przypadku należy postąpić analogicznie jak w przypadku problemu z nie włączaniem się lampki nocą lub jej mruganiem. Dodatkowo powodem tego zjawiska w przypadku dostępnych w naszej ofercie lamp solarnych LED może być nieodpowiednie ustawienie trybu ich pracy. Nasze lampy w przypadku większości modeli wyposażone są bowiem w trzy tryby pracy:

  • M1 oznaczony za pomocą czerwonej lampki kontrolnej, w przypadku którego lampa świeci z 30% swojej, a po wykryciu ruchu w polu detekcji jej czujnika ze 100% mocy, 
  • M2, oznaczony za pomocą zielonej lampki kontrolnej, w przypadku którego lampa świeci przez 5 godzin ze 100% swojej, a przez kolejne 5 h z 25% swojej mocy, przy czym po wykryciu ruchu w polu detekcji jej czujnika zapewnia oświetlenie ze 100% mocy,
  • M3 oznaczony za pomocą pomarańczowej lampki kontrolnej, w przypadku którego lampa świeci z 70% swojej mocy. 

Podsumowując, większość nieprawidłowości związanych z niepoprawnym funkcjonowaniem lamp solarnych LED wynika przede wszystkim z braku możliwości naładowania ich akumulatorów w pełni. Dlatego też przy ich montażu tak ważne jest wybranie odpowiednio nasłonecznionego oraz niezacienionego przez cały dzień miejsca. Z kolei podczas ich użytkowania regularne dbanie o odpowiedni stan czystości paneli fotowoltaicznych odpowiedzialnych za produkcję energii niezbędnej do zasilania lampy nocą. 

W przypadku problemów z poprawnym funkcjonowaniem lamp solarnych LED zakupionych w naszym sklepie zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Pomogą oni zdiagnozować usterkę oraz podpowiedzą, w jaki sposób ją rozwiązać, a w razie braku możliwości samodzielnej jej eliminacji przyjmą zgłoszenie reklamacyjne w ramach gwarancji na urządzenie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:16f878237f554e585b16179c6b85fc82#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl