
Dlaczego lampa solarna LED nie świeci?
Choć lampy solarne LED są niemal samoobsługowe, ze względu na zastosowane w nich czujniki zmierzchu i świtu, a także panele fotowoltaiczne, które odpowiadają za produkcję energii elektrycznej ze słońca, za pomocą której są one zasilane, niekiedy zdarza się, że przestają one działać. Nie zawsze musi jednak to oznaczać, że lampa solarna LED uległa uszkodzeniu, gdyż przyczyn tego, że nie świeci ona po zmroku, może być bardzo wiele. Większość z nich jest natomiast spowodowana nieodpowiednim miejscem ich montażu. Co w takim razie zrobić, kiedy lampa solarna LED nie działa?
W jaki sposób działa lampa solarna LED?
Ogrodowe, a także uliczne lampy solarne LED swoje działanie opierają na panelu fotowoltaicznym oraz zainstalowanej w nich baterii kumulującej produkowany przez niego prąd. W związku z tym w ciągu dnia, kiedy padają na panel promienie słońca, ładuje on baterię, dlatego tak ważne jest to, aby były one w stanie do niego docierać bez żadnych przeszkód.
Po wykryciu zmierzchu lampy solarne LED włączają się automatycznie, wyzwalając energię elektryczną skumulowaną za dnia w baterii do diod LED, które emitują oświetlenie. Dzięki temu tego typu lampy świecą wyłącznie w nocy, a nie za dnia. Niekiedy zdarza się jednak, że nawet po zmierzchu lampa solarna LED nie włącza się. W takim przypadku należy więc postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.
Dlaczego lampa solarna LED nie działa?
Przyczyn niedziałającej lampy solarnej LED może być kilka. Można je podzielić na te związane z jej montażem, w takim przypadku oświetlenie najczęściej nie działa poprawnie od razu po jego zamontowaniu, a także te wynikające ze zużycia elementów lampy lub ich uszkodzenia.
W przypadku kiedy lampa solarna LED jest nowa i została dopiero co zamontowana, jeśli nie włączyła się po zmroku, warto przede wszystkim sprawdzić, czy zostały włączone wszystkie odpowiednie przyciski wskazane w jej instrukcji. Ponadto, jeśli była ona montowana w godzinach popołudniowych, może się okazać, że jej bateria po prostu nie zdążyła się jeszcze naładować na tyle, aby ilość przekazywanego przez nią prądu była dostateczna. Najczęściej lampy solarne LED wymagają około 6 godzin naświetlania ich paneli solarnych promieniami słońca, aby ich bateria została w pełni naładowana. W takim przypadku warto poczekać do następnego wieczoru.
Jeśli podczas kolejnej nocy lampa solarna LED nie włączyła się lub emitowane przez nią oświetlenie jest bardzo słabe, przyczyną może być miejsce jej montażu, w którym nie dociera do niej odpowiednia ilość promieni słonecznych. Lampy solarne LED powinny być bowiem montowane w miejscach, w których nie występują elementy, które mogłyby zaciemniać powierzchnie ich paneli fotowoltaicznych, takie jak drzewa czy budynku.
Całkiem inaczej wygląda natomiast sytuacja w przypadku kiedy lampa solarna LED działała dotychczas po jej zamontowaniu poprawnie, jednak nagle przestała oświetlać przestrzeń lub ilość emitowanego przez nią światła jest znikoma. Przyczyną tego może być po pierwsze zabrudzenie panela solarnego, który przez to nie jest w stanie produkować odpowiedniej ilości energii elektrycznej. Należy więc w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie jest on zakurzony lub, czy na jego powierzchni nie znajdują się liście, odchody ptaków czy inne zabrudzenia. Jeśli tak jest, trzeba go wyczyścić zgodnie z instrukcją, którą omawialiśmy w tym wpisie: Konserwacja lamp solarnych po zimie.
W sytuacji, w której lampa solarna LED została zainstalowana poprawnie, we właściwym miejscu, a jej panel fotowoltaiczny jest czysty przyczyną tego, że nie działa, może być natomiast uszkodzony czujnik światła. Jego działanie można sprawdzić poprzez wystawienie lampy solarnej LED na działanie promieni słonecznych przez co najmniej 6 godzin, a następnie przykrycie jej szczelnie, tak aby jej powierzchnia była zaciemniona. Uszkodzeniu może także ulec elektronika lampy w wyniku jej zużycia, w obu tych przypadkach nie należy jednak samodzielnie podejmować się naprawy lampy. Jeśli nie minął jeszcze okres jej gwarancji, należy odesłać ją do sprzedawcy, który zajmuje się diagnozą usterki i naprawą modelu. Po okresie gwarancyjnym najlepiej zatrudnić do naprawy lampy solarnej LED natomiast specjalistę.
Ponadto do awarii lampy solarne LED może przyczynić się także jej nieodpowiednie użytkowanie lub słaba jakość produktu. Dlatego też chcąc uniknąć problemów z oświetleniem solarnym najlepiej wybierać modele wykonane z odpowiednich materiałów, przeznaczone do zastosowań zewnętrznych, takie jakie można znaleźć w ofercie naszego sklepu.