Czy lampy solarne LED działają jesienią i zimą? 0
Czy lampy solarne LED działają jesienią i zimą?

Czy lampy solarne LED działają jesienią i zimą?

Długie wieczory, pochmurne dni, brak słońca — czyli typowe oznaki trwającej jesieni oraz nieuchronnie zbliżającej się zimy nie tylko wpływają na nasze samopoczucie, ale także rodzą pewne pytanie związane z użytkowaniem solarnych lamp LED. Dotyczy ono tego, czy aby na pewno są one w stanie zapewnić odpowiednie oświetlenie ogrodów oraz ulic, jeśli bazują na zasilaniu za pomocą promieni słonecznych. Postanowiliśmy więc rozwiać wszelkie wątpliwości związane z działaniem lamp solarnych LED jesienią oraz zimą. 

Co wpływa na pełne naładowanie baterii w ulicznych i ogrodowych lampach solarnych LED?

Działanie lamp solarnych LED opiera się na promieniowaniu słonecznych i zjawisku fotowoltaicznym. Oznacza to więc, że energia niezbędna do ich funkcjonowania produkowana jest w ciągu dnia, za sprawą promieni słońca padających na wbudowane w lampy panele fotowoltaiczne. To ile energii zostanie wyprodukowanej w ciągu dnia, a tym samym, w jakim stopniu zostanie naładowana bateria lampy solarnej LED, zależy natomiast od kilku czynników. 

Pierwszym z nich jest obszar geograficzny, w jakim zamontowana jest lampa solarna LED. W zależności od regionu naszego kraju poziom nasłonecznienia tego samego dnia w roku może być całkiem odmienny. Jeśli chodzi o samo miejsce montażu, na pełne naładowanie baterii w lampach solarnych LED wpływa także to, czy jej panel fotowoltaiczny nie jest zacieniony w ciągu dnia przez okoliczne drzewa lub budynki. 

Kolejną kwestią wpływającą na naładowanie baterii lampy solarnej LED bez względu na jej model jest także pora roku. Latem, kiedy dni są dłuższe, słońce przez dłuższy czas pada na panele fotowoltaiczne, które produkują tym samym więcej energii. Analogicznie zimą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia spada, a co za tym idzie produkcja energii elektrycznej z nich także. Nie oznacza to jednak, że ogrodowe lampy solarne LED, czy też modele uliczne całkowicie nie działają, jeśli jesienne i zimowe dni są w większości pochmurne. Są one w stanie bowiem oświetlać skutecznie wybrany obszar, jednak z mniejszą wydajnością. 

Wśród czynników wpływających na to, czy bateria solarnej lampy LED zostanie w danym okresie naładowana do pełna, wyróżnić można ponadto:

  • temperaturę otoczenia,
  •  moc oświetlenia,
  • pojemność akumulatora.

W jakim czasie ładuje się akumulator w lampach solarnych LED w zależności od poziomu nasłonecznienia?

Skoro wiadomo już, że to, w jakim stopniu zostanie naładowany akumulator w ulicznej lampie solarnej LED, zależy między innymi od poziomu nasłonecznienia danego dnia, warto przeanalizować, jak to wygląda w praktyce. 

Dla przykładu posłużymy się naszą lampą solarną LED Polaris 2000 o mocy 16,2 W oraz pojemności akumulatora 115,44 Wh. W przypadku 100% nasłonecznienia w ciągu dnia, możliwe jest naładowanie jej akumulatora w pełni w niespełna 9 godzin. Po 5 godzinach jest on natomiast naładowany już w połowie. 

Kiedy nasłonecznienie spada do 80%, jak ma to miejsce wczesną jesienią w słoneczne dni, potrzeba niewiele ponad 9 godzin, aby jej akumulator został naładowany w pełni. Jednak 50% stanu jego naładowania wciąż możliwy jest do osiągnięcia w 5 godzin. 

Przy nasłonecznieniu na poziomie 50%, czyli takim, jakie możemy odnotować w pochmurne jesienne oraz zimowe dni akumulator naszej przykładowej lampy solarne LED potrzebuje 16 godzin, aby naładować się do pełna oraz 9 godzin, aby naładować się do 50%. 

Jak więc widać, okres jesienno-zimowy nie wyłącza z użytkowania lamp solarnych LED, a występujące w nim mniejsze nasłonecznienie i tak jest w stanie w ciągu dnia naładować ich baterię do minimum 50%.

Czy jeśli lampa solarna LED nie ładuje baterii do pełna za dnia, wyłączy się w ciągu nocy?

Dla wielu osób naładowana w 50% bateria w lampie solarnej LED oznacza, że jeśli przy pełnym naładowaniu jest ona w stanie świecić przez 9 godzin bez przerwy, to przy takim stanie baterii będzie świeciła jedynie przez 4,5 godziny w ciągu nocy. 

Jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie, jednak nie w przypadku naszych lamp solarnych LED. Wyposażone są one bowiem w innowacyjnych Adaptacyjny System Oświetlenia, który w zależności od poziomu naładowania w lampie baterii dopasowuje natężenie jej oświetlenia, tak, aby była ona w stanie oświetlać obszar, w którym jest zamontowana od zmroku do świtu. Element ten wyróżnia właśnie nasze modele na tle produktów konkurencji, w przypadku których stwierdzenie z pierwszego akapitu tego fragmentu naszego wpisu jest jak najbardziej prawdziwe. 

Na jaki czas zapewnia oświetlenie Adaptacyjny System Oświetlenia?

Adaptacyjny System Oświetlenia ASO jest w stanie zapewnić lampom solarnych LED działanie nawet do 12 godzin. Jego działanie opiera się bowiem na inteligentnym dopasowywaniu natężenia światła do ilości zgromadzonej energii w akumulatorze lampy. Jeśli więc akumulator w lampie solarnej LED zostanie w ciągu dnia naładowany zaledwie w 50%, to system ASO zmniejszy natężenie emitowanego światła przez pierwsze 5 godzin działania lampy z 100 na 50%, a przez pozostałe godziny na 12,5%. Dzięki temu lampa, choć nie będzie świeciła ze swoją maksymalną skutecznością, nie wyłączy się w ciągu nocy, spełniając swoją funkcję. 

Podsumowując, zarówno uliczne lampy solarne LED, jak i ogrodowe lampy solarne LED z naszej oferty, to modele, które są w stanie zapewnić oświetlenie także w okresie jesienno-zimowym, kiedy poziom nasłonecznienie spada, a co za tym idzie, zastosowane w nich panele fotowoltaiczne produkują mniej energii elektrycznej. Możliwe jest to dzięki temu, że wyposażone są one w inteligentny Adaptacyjny System Oświetlania ASO.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:1c6331440d792b6ed36ee8591a0c4105#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl