Zalety oświetlenia LED 0
Zalety oświetlenia LED

Rozwój technologii w ostatnich latach sprawił, że do masowej produkcji trafiły wszelkiego rodzaju lampy LED. Ten specyficzny rodzaj oświetlenia zdecydowanie różni się trybem pracy, niż klasyczne żarówki, a przy okazji charakteryzuje się zupełnie odmiennymi parametrami technicznymi. Zalety oświetlenia LED, czyli oświetlenia bazującego na diodach elektroluminescencyjnych są bardzo duże. Coraz częściej zdecydowanie promowane jest wykorzystanie właśnie tego rodzaju lamp zamiast konwencjonalnych źródeł oświetlenia.

Lampy LED – czy to się opłaca?

O ile początkowo technologia LED była dość droga, to aktualnie wszelkiego rodzaju produkty bazujące na diodach nie są już znacząco droższe od klasycznych żarówek. Pozwoliło to wprowadzić je do masowej produkcji, co udoskonaliło ich jakość. Sama cena zakupu jest aktualnie nieznacznie droższa, od klasycznych żarówek, podczas gdy trwałość lamp LED jest nawet pięciokrotnie większa, co zdecydowanie zwiększa opłacalność takiego zakupu. Zdecydowanie się na produkty, takie jak lampa solarna Saturn 20W do oświetlenia ogrodu lub nawet obiektów przemysłowych, ma się gwarancję zwrotu nakładów w postaci zwiększonej trwałości, ale to nie jedyne korzyści pod względem ekonomicznym.

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego warto inwestować w lampy solarne LED, odpowiedź jest prosta. Sama trwałość lamp LED stoi na wysokim poziomie, lecz nie mniej ważne jest to, że zużywają one o wiele mniej energii do uzyskania podobnego promienia światła. W praktyce oznacza to, że chcąc osiągnąć podobny efekt oświetlenia, można zastosować lampy, które zużyją nawet kilkukrotnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Jest to różnica niebagatelna, gdyż zostanie odczuta zarówno w przypadku oświetlania posesji prywatnych, jak i dużych obiektów komercyjnych. Ze względu na wysoki poziom energooszczędności, takie lampy solarne wykorzystuje się powszechnie, jako uliczne lampy solarne, spotykane coraz częściej.

Takimi lampami można z powodzeniem oświetlać obiekty, takie jak:

  • place zabaw,
  • boiska,
  • place przemysłowe,
  • parkingi,
  • ulice i ciągi piesze,
  • hale magazynowe.

Jak widać, zastosowanie lamp LED stało się powszechne niemal w każdym sektorze. Niskie koszty eksploatacji, wysoka trwałość oraz duża jasność światła do tego zachęcają. Poza powyższymi miejscami, oświetlenie LED często wykorzystuje się także w mniej standardowych miejscach. Znalazło ono zastosowanie w oświetlaniu bilbordów lub wszelkiego rodzaju tablic informacyjnych, czy banerów. W wariantach z panelami solarnymi takie oświetlenie solarne stosuje się w miejscach, do których nie ma doprowadzonego przyłączenia z sieci energetycznej.

Lampy solarne LED - zalety

Kolejną zaletą lamp, jest ich zróżnicowanie pod względem barwy światła. Technologia LED pozwala na wyprodukowanie lamp zarówno o bardzo zimnej, jak i jasnej barwie. Dzięki temu każdy może wybrać produkt odpowiedni dla potrzeb konkretnego obiektu lub po prostu preferencji. Najzimniejsze barwy światła są charakterystyczne dla hal magazynowych i obiektów sportowych, podczas gdy lampy o cieplejszym strumieniu przeważnie wykorzystuje się do oświetlania parków, czy ogrodów.

Ponadto lampy LED solarne mogą występować w bardzo szerokim zakresie, jeśli chodzi o moc i poziom strumienia świetlnego. Modele, takie jak lampa solarna Mars 30W odznaczają się strumieniem świetlnym na poziomie 3000 lm. Dla porównania standardowa żarówka o mocy 150 W generuje strumień na poziomie 2000 lm. Pokazuje to, jak dobrze diody mogą oświetlać otoczenie, nawet pomimo tego, że są przy tym tak bardzo energooszczędne. Możliwość swobodnego dopasowywania mocy lampy LED do danego zastosowania jest niewątpliwie bardzo dużą zaletą. Mocne lampy w tej technologii niczym nie odbiegają konwencjonalnym źródłom oświetlenia. Zalety oświetlenia solarnego LED są więc nie do zakwestionowania.

Jak wygląda światło emitowane z lampy LED?

Lampy LED emitując światło o dowolnej barwie, charakteryzują się światłem o ciągłym widmie. Oznacza to, że na oświetlanym obszarze nie pojawiają się żadne zniekształcenia, a poziom widoczności jest perfekcyjny. Istotnej w tej kwestii jest równie to, że diody LED pracują nieco inaczej niż świetlówki. Ze względu na to, że emitują bardzo skoncentrowane światło skierowane w określonym kierunku, nie trzeba wykorzystywać charakterystycznych odbłyśników. Ma to duże znaczenie w obiektach publicznych, ogrodach czy na tarasach, gdyż takie lampy precyzyjnie oświetlają konkretnym obszar, podczas gdy światło nie jest rozpraszane na boki. Poza walorami estetycznymi zwiększa to efektywność oświetlania.

Technologia LED, a ekologia

Wykorzystanie technologii LED przekłada się na wielokrotnie mniejsze zużycie energii. Wynika to z faktu, że podczas pracy diody nie emitują ciepła. Oznacza to ograniczenie konieczności pozyskiwania energii ze źródeł konwencjonalnych, co radykalnie przykłada się na zmniejszenie śladu węglowego, a jednocześnie, gdy zastosuje się oświetlenie tarasu solarne, w ogóle nie trzeba eksploatować naturalnych złóż, gdyż do zasilania takich lamp wystarczy energia słoneczna. Ze względu na wysokim poziom energooszczędności oraz efektywnie działające panele solarne, zasilanie lamp akumulatorami ładowanymi podczas dnia w zupełności wystarczy, by zastąpić tradycyjne oświetlenie zasilanie z sieci energetycznej.

W kwestii ekologii niemałe znaczenie ma także fakt, że lampy bazujące na diodach elektroluminescencyjnych można eksploatować o wiele dłużej, a to oznacza to wiele mniej energii zużytej do przeprowadzenia procesu produkcyjnego i utylizacji. Obydwa powyższe czynniki sprawiają, że jest to rozwiązanie bardzo przyjazne środowisku i aktualnie optymalne pod tym kątem.

Praktyczność zastosowania lamp LED

Bardzo ważne pod względem trwałości lamp LED jest również to, że są one bardzo wytrzymałe i odporne na przepięcia w sieci. Oznacza to, że o wiele rzadziej dochodzi do spalenia żarówek w wyniku nagłych skoków napięcia, co również w długim terminie minimalizuje koszty eksploatacji całej instalacji. Ponadto lampy LED są właściwie niewrażliwe na częste włączanie i wyłączanie, co dla innych źródeł oświetlenia jest bardzo obciążające i zmniejszające ich żywotność.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl