8 mitów na temat ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED — część II 0
8 mitów na temat ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED — część II

8 mitów na temat ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED — część II

Ilość mitów nagromadzonych wokół lamp solarnych LED sprawiła, że dotyczący ich artykuł musieliśmy podzielić na dwie części. W pierwszej z nich omówiliśmy już czy lampy solarne LED działają tylko latem, jak to jest z ich działaniem przez całą noc oraz skupiliśmy się na wielkości montowanych w nich paneli solarnych, a także żywności stosowanych w lampach solarnych LED akumulatorów i kwestiach związanych z ich wymianą. Teraz pora na II część mitów dotyczących tego rodzaju oświetlenia. 

Uliczne lampy solarne LED nie zapewniają skutecznego oświetlenia

Dla wielu osób lampy solarne LED kojarzą się z niewielkim oświetleniem ogrodowym montowanym na trawnikach, których skuteczność oświetleniowa faktycznie pozostawia wiele do życzenia. Należy jednak pamiętać, że uliczne lampy solarne LED znacznie różnią się od nich nie tylko pod względem swoich wymiarów, ale także technologii wykonania i zastosowanych w nich rozwiązań. W związku z tym są one w stanie uzyskiwać wysoką skuteczność oświetleniową wynosząca nawet do niemal 200 lumenów przypadających na 1 W ich mocy. Doskonałym dowodem na to są nasze lampy solarne LED uliczne, których strumień świetlny wynosi w zależności od modelu od 3000 do 6000 lumenów. Oznacza to więc, że są one w stanie jak najbardziej skutecznie oświetlać ulice, parki, a także ogrody będąc niekiedy nawet lepszym rozwiązaniem od klasycznego oświetlenia zasilanego z sieci energetycznej.

Lampy solarne LED mają niski współczynnik oddawania barw

Stwierdzenie to było prawdą jednak kilka lat temu, kiedy technologia związana z oświetleniem LED dopiero raczkowała. Obecnie współczynnik oddawania barw określany poprzez symbol CRI w lampach solarnych LED wynosi standardowo około 80, a niekiedy sięga on nawet CRI = 90

Oznacza to więc, że emitowane przez lampy solarne LED oświetlenie nie zniekształca odbioru barw, kiedy pada na określone powierzchnie, oddając ich odcień niemal w 100%, tak jakby był on widziany w świetle naturalnym. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku ulicznych lamp solarnych LED, które oświetlają drogi, ciągi komunikacyjne, czy parki. 

Panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED mogą być ustawione w dowolny sposób

Aby lampa solarna LED funkcjonowała w poprawny sposób, zastosowane w niej panele muszą być ulokowane odpowiednio względem słońca i padających jego promieni. Nie jest więc prawdą, że mogą być one ustawiane w dowolny sposób. Najlepiej wobec tego, aby miejsce przeznaczone pod montaż lampy solarnej LED było dobrze nasłonecznione oraz pozbawione zacienień, które zmniejszają ilość docierających do paneli fotowoltaicznych promieni słonecznych. Nie może ona się wobec tego znajdować pod dachami, drzewami czy w okolicy budynków rzucających na nią cień przez większą część dnia. 

Dla zachowania pełnej sprawności paneli fotowoltaicznych w lampach solarnych LED powinny być one także regularnie czyszczone, w taki sposób jak omówiliśmy to w tym wpisie: Jak czyścić panele fotowoltaiczne w lampach solarnych LED.

Lampy solarne LED są drogie

Ostatnim z bardzo często powtarzanych mitów na temat lamp solarnych LED jest to, że są one bardzo drogie. Jest to jednak nieprawdą. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę nie tylko koszt ich zakupu, który waha się w granicach do 4 tysięcy złotych, ale także koszty związane z ich montażem, które są niezwykle niskie ze względu na brak konieczności doprowadzenia do nich sieci energetycznej, a co za tym idzie uzyskania także niezbędnych pozwoleń. Ponadto lampa solarna LED nie generuje także żadnych kosztów związanych z jej eksploatacją po zamontowaniu. Nie trzeba się więc spodziewać wyższych rachunków za energię elektryczną, gdyż produkuje ją ona sama z użyciem zastosowanych w niej paneli fotowoltaicznych. 

Podsumowując, lampy solarne LED są rozwiązaniem w pełni ekologicznym, które dodatkowo nie tylko nie generuje żadnych kosztów eksploatacyjnych, ale także zapewnia skuteczne oświetlenie obszarów, w jakich zostaną one zamontowane. Warto więc rozważyć zainwestowanie w nie, zwłaszcza iż większość krążących wokół nich mitów jest nieprawdą, wynikającą z braku znajomości technologii, na jakiej one bazują w porównaniu do klasycznych lamp ulicznych czy ogrodowych. 

Jesteś ciekaw, jakie są pozostałe mity dotyczące lamp solarnych LED? Sprawdź pierwszą część związanego z nimi wpisu: 8 mitów na temat ogrodowych i ulicznych lamp solarnych LED-część I

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:1c6331440d792b6ed36ee8591a0c4105#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl