4 rzeczy, o których należy pamiętać korzystając z lamp solarnych LED 0
4 rzeczy, o których należy pamiętać korzystając z lamp solarnych LED

4 rzeczy, o których należy pamiętać korzystając z lamp solarnych LED

Choć lampy solarne LED to niemal w pełni samoobsługowe i autonomiczne rozwiązanie oświetleniowe podczas ich użytkowania warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Dlatego też w tym wpisie omawiamy 4 najważniejsze elementy, o których nie należy zapominać w przypadku lamp solarnych LED, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich zalet jakie one oferują. 

Odpowiednie miejsce montażu lampy solarnej LED

Podstawową kwestią o jakiej należy pamiętać w przypadku lamp solarnych LED, zanim zostaną one nawet zamontowane, jest usytuowanie ich w odpowiednim miejscu. Lampa solarna LED, aby działała w pełni wydajnie wymaga stałego, nieograniczonego dostępu do promieni słonecznych, za pomocą których zastosowany w niej panel fotowoltaiczny produkuje prąd niezbędne do jej zasilania nocą. Dlatego też nie należy montować lamp solarnych LED w miejscach zacienionych, na przykład między dwoma budynkami lub w pobliżu wysokich drzew. W tym przypadku warto także zwrócić uwagę na wędrujący cień, który może pokrywać panel fotowoltaiczny wyłącznie w określonych porach dnia, gdyż uzależniony jest on od tego, w jakim punkcie znajduje się słońce na niebie. 

W sytuacji, gdy nie ma natomiast możliwości zamontowania lampy solarnej LED w miejscu pozbawionym za cieniem, nie trzeba z niej wcale rezygnować. Wystarczy wybrać model wyposażony w zintegrowany panel fotowoltaiczny, taki jak, chociażby lampa solarna Abigail 4800. może być montowana w dowolnym miejscu, o ile zastosowany w niej oddzielny panel połączony z oprawą za pomocą okablowania zostanie usytuowany w dobrze nasłonecznionym miejscu. 

To, ile czasu ładuje się lampa solarna LED zależy od wielu czynników

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać podczas używania lampy solarnej LED, jest to, że czas potrzebny do naładowania jej akumulatora w pełni jest zależny nie tylko od samej oprawy. Oprócz pojemności zastosowanego w niej akumulatora i mocy panelu fotowoltaicznego wpływ na to ma bowiem także:

  • obszar geograficzny, w jakim zostanie zamontowana lampa, 
  • poziom nasłonecznienia występujący w danym okresie, 
  • pora roku, która bezpośrednio przekłada się na długość dnia i nocy, a co za tym idzie czasu, przez jaki na panel fotowoltaiczny padają promienie słoneczne, 
  • czystości panela fotowoltaicznego, o czym więcej piszemy w dalszej części wpisu,

Mniej wydajne działanie lampy solarne LED zimą nie oznacza uszkodzenia oprawy oświetleniowej

Większość reklamacji związanych z nieprawidłowym działaniem lamp solarnych LED zgłaszana jest przez ich użytkowników w okresie zimowym. Najczęściej wskazują oni na to, że lampa zaczęła świecić z mniejszą intensywnością lub nie jest w stanie skutecznie oświetlać danej przestrzeni przez całą noc. 

Takie problemy z tego typu oprawami oświetleniowymi nie wynikają jednak najczęściej z ich uszkodzenia. Są one natomiast wynikiem czynników, które są charakterystyczne dla naszego klimatu. Zimą przede wszystkim występuje w naszym kraju mniejsza liczba słonecznych dni. Sam czas trwania dnia staje się także o wiele krótszy niż latem. Dodatkowo kąt padania promieni słonecznych również znacząco spada. Wszystko to przekłada się więc na sytuacje, że akumulator lampy solarnej LED nie może być naładowany w pełni, gdyż do jej panelu fotowoltaicznego dociera zbyt mała ilość słońca. W efekcie brak skumulowanej energii w baterii lampy doprowadza do mniej wydajnego działania oprawy oświetleniowej. 

Regularne czyszczenie panela fotowoltaicznego poprawia funkcjonowanie lampy solarnej LED

Ostatnią kwestią, o której należy pamiętać podczas używania lamp solarnych LED jest regularne czyszczenie zastosowanych w nich paneli fotowoltaicznych. Osiadający na nich pył, liście czy zalegający śnieg przyczyniają się bowiem do tego, że do ich powierzchni dociera mniej promieni słonecznych. W efekcie produkują one mniej energii elektrycznej, co przekłada się na niepoprawne działanie opraw oświetleniowych. Dlatego też panele fotowoltaiczne lamp solarnych LED powinny być czyszczone regularnie, co najmniej 2 razy do roku. Najlepiej wiosną oraz jesienią. 

Skutecznym sposobem na czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest użycie miękkiej szmatki zmoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu. Należy jednak w tym przypadku unikać używania środków czyszczących zawierających alkohol, rozpuszczalniki lub środki ścierne, które mogą uszkodzić powierzchnię panelu. Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych można również używać specjalnych środków czyszczących dostępnych na rynku. Czynności z tym związane należy natomiast wykonać zawsze na wychłodzonych panelach, czyli najlepiej wczesnym rankiem. Więcej na ten temat pisaliśmy natomiast we wpisie: KONSERWACJA LAMP SOLARNYCH LED PO ZIMIE.

Podsumowując, używając lamp solarnych LED, należy przede wszystkim pamiętać o zamontowaniu ich w odpowiednim miejscu, które zapewni zastosowanym w nich panelom fotowoltaicznym nieograniczony dostęp do promieni słonecznych. Dodatkowo należy także wiedzieć, że nie każde niepoprawne działanie solarnych lamp wynika z ich uszkodzenia. W większości przypadków przyczyną tego są warunki atmosferyczne lub brak regularnego konserwowania opraw oświetleniowych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
{nocache:44e247d3d01e3305f1444bb6bee6954c#0}
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl