Dlaczego warto wybierać lampy solarne LED ze wbudowanym czujnikiem ruchu? 0
Dlaczego warto wybierać lampy solarne LED ze wbudowanym czujnikiem ruchu?

Dlaczego warto wybierać lampy solarne LED ze wbudowanym czujnikiem ruchu?

Nowoczesne technologie otaczają nas każdego dnia. Ułatwiają nam życie, a także wykonują za nas codzienne czynności. Dlatego też nie mogło ich także zabraknąć w ekologicznych lampach solarnych LED. Jedną z tego typu zastosowanych w niej technologii są natomiast wbudowane czujniki ruchu. Jakie są wobec tego zalety lamp solarnych LED z wbudowanym czujnikiem ruchu, jak one działają i czy warto w nie inwestować?

Czym jest i jak działa czujnik ruchu?

Czujniki ruchu to urządzenia, które znajdują zastosowanie nie tylko w przypadku opraw oświetleniowych, ale także systemów alarmowych czy też robotów i maszyn przemysłowych. Działanie czujników ruchu uzależnione jest od ich rodzaju, wśród których wyróżnić można między innymi modele:

  • pasywne (PIR),
  • aktywne bazujące na falach ultradźwiękowych, wiązkach światła laserowego lub falach radiowych,
  • wizyjne, które jednocześnie mogą rejestrować obraz. 

W przypadku lamp solarnych LED zastosowanie mają natomiast pasywne czujniki ruchu, dlatego też w dalszej części artykułu skupimy się wyłącznie na nich. 

Jak działa czujnik ruchu PIR?

Czujnik ruchu PIR swoją nazwę zawdzięcza temu, że bazuje on na podczerwieni (Passive Ifra-Red), działa on więc na zasadzie wykrywania oraz analizowania promieniowanie elektromagnetycznego w pasmach podczerwonych będących ciepłem. Dzięki temu jest on w stanie wykrywać zmiany w otoczeniu, odróżniając jednocześnie ciepło emitowane przez człowieka od tego emitowanego przez maszyny. 

Tego typu czujniki wyróżniają się szerokim „polem widzenia”, przy czym ich działanie jest najskuteczniejsze, jeśli zamontowane są one na wysokości co najmniej 2 metrów. Czujniki ruchu wbudowane w nasze lampy solarne LED są w stanie wykryć poruszających się ludzi w odległości nawet powyżej 5 metrów oraz znajdujących się w obszarze detekcji wynoszącym 120 stopni. 

Gdzie znajdują się czujniki ruchu w lampach solarnych LED i jak wpływają na ich działanie?

Ze względu na wymieniony już fakt dotyczący tego, że czujniki ruchu najlepiej działają, jeśli montowane są na dużych wysokościach, umieszczane są one w lampach solarnych LED najczęściej na spodzie ich obudowy w okolicy źródła światła. Dzięki temu są one w stanie dokładnie wykrywać ruch pieszych, a tym samym wysyłać sygnał do sterownika lampy o tym, że powinna się ona uruchomić na określony czas. 

W skrócie czujnik ruchu w lampie solarnej LED odpowiada więc za jej automatyczne włączanie się po wykryciu ruchu w obszarze, jaki ma ona oświetlać. Oznacza to więc, że modele wyposażone w niego z powodzeniem mogą być wykorzystywane w miejscach, w których nie ma potrzeby, aby lampa świeciła przez całą noc, takich jak na przykład:

  • podjazdy, 
  • posesje wokół domu,
  • place składowania lub magazynowe, 
  • parkingi.

Istotne jest jednak także to, że większość lamp solarnych LED z wbudowanym czujnikiem ruchu umożliwia na jego wyłączenie w razie potrzeby, przez co oświetlenie nie wyłącza się przez całą noc.

Czy opłaca się inwestować w lampy solarne LED z czujnikiem ruchu?

Zakup lampy solarnej LED z czujnikiem ruchu niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze lampy solarne LED, choć są droższe od standardowych zewnętrznych opraw oświetleniowych w ostatecznym rozrachunku, biorąc pod uwagę koszty ich użytkowania, wynoszące równe 0 zł są one o wiele bardziej opłacalne. Wszystko za sprawą tego, że do swojego działania nie wymagają one podłączenie ich do sieci energetycznej, gdyż za pomocą wbudowanych paneli fotowoltaicznych same produkują prąd. W związku z tym osoby decydujące się na nie nie ponoszą kosztów nie tylko związanych z zakupem energii elektrycznej, ale także wykonaniem przyłącza co bardzo często wiąże się również z koniecznością wykonania specjalnych projektów generujących kolejne wydatki. Ponadto z tego samego powodu lampy solarne LED czy to ogrodowe, czy uliczne są również ekologicznym źródłem światła, nieprzyczyniającym się do zanieczyszczania środowiska naturalnego. 

Z kolei dzięki wbudowanym czujnikom ruchu energia skumulowana w ciągu dnia w lampach solarnych LED wykorzystywana jest w optymalny sposób, gdyż po ich uruchomieniu sterują one jej pracą, włączając ją wyłącznie, wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba — czyli po wykryciu w obszarze jej detekcji ruchu. Dodatkową zaletą czujników ruchu w lampach solarnych LED jest także to, że montując je na przykład na posesji wokół domu, nie trzeba się martwić tym, kto je włączy lub wyłączy podczas wieczornych wyjazdów i powrotów do domu. Czujnik zrobi to bowiem za właścicieli lampy, pilnując jednocześnie, aby załączyła się ona, kiedy tylko ktoś pojawi się na posesji. 

Wszystko to sprawia więc, że lampa solarna LED z wbudowanym czujnikiem ruchu to nowoczesne rozwiązanie, które sprawia, że oświetlanie wybranych obszarów staje się jeszcze wygodniejsze, a zarazem praktycznie bezkosztowe. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl